weather_widget
Main logo
Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies och personuppgifter
Annons

90-årig förening firas stort

+
Läs senare
/

En hembygdsdag behöver inte bara vara kolbullar och knätofs. Det kan vara Puch Dakota och arméns för många välkända uniform M59 också. På lördagen firade Valbo hembygdsförening 90 år.

Det var lite extra högtidligt på Vretas. Det var både föreningens eget jubileum och Hembygdsgårdarnas dag.

– Alla hus är öppna och vi har både tjärdalen och bagarstugan igång, förklarade ordföranden Ewa Hillman-Persson stolt.

När föreningen startade 1922 höll den till vid Åbygård. Nu är idylliska Vretas mitt i Valbo navet i föreningens liv. Där finns 15 hus med både vagnsmuseum och hembygdsmuseum. Föreningen har över 500 medlemmar, varav ett 50-tal aktiva, och ger varje år ut tidningen Utanvessarn.

Efter invigningstal och högmässa puttrade Gävle mopedveteraner in på gräsmattan. Mest uppmärksamhet väckte en katt bland hermelinerna, Ola Gustavssons sidovagnsvespa från 1954. Han hör själv inte till moppeklubben. Vespor är mer hans grej.

– Jag försöker se till att inte äga mer än tio i taget, förklarar han.

Gästrike militärhistoriska förening drog också blickarna till sig. Ett antal medlemmar mannekängade i varsin tidstypisk svensk militäruniform – från en Karolinerdress anno 1704 fram till 2000-talets så kallade "lövhög".

– Det är kul att vara med och bevara traditionerna, berättade karolinern Patrik Norrå.

Kolbullarna fanns där också förstås och dagen till ära riktig autentisk tjärtillverkning. Och loppis och kaffe och bullar med trubadur, orkester och ponnyridning för barnen och mycket annat.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons