Annons

Annons

Annons

Tierp

De älskar känslan att dra iväg med vattenskotern

Att kunna åka ut med båten under sommaren är för många en härlig känsla. Men det finns också de som anser att det finns bättre färdmedel att ta sig fram med på sjön.

– Det är både smidigare och roligare att åka vattenskoter, säger Ulrica Alsmyr och Malin Berggren håller med.

Nere vid hamnen i Karlholm ligger ett 30-tal båtar i olika storlekar och guppar. Solen skiner och det är kalla vindar.

Ute på bryggan finns Ulrica Alsmyr och Malin Berggren, som äger var sin vattenskoter.

Åker ofta ut

– Vi brukar åka ut så ofta vi kan tillsammans med våra familjer, berättar Ulrica medan hon lastar på väskorna.

Men i dag är det bara Ulrica, Malin och Malins dotter Jonna som ska ut på en tur, och det har bestämt att de ska åka ut till sin gemensamma favoritplats.

Annons

Annons

– Det är en sådan frihetskänsla att bara kunna åka ut, och det är lätt att ta sig fram överallt, säger Malin och skrattar.

Åker nästan året runt

Och att de drar nytta av sina vattenskotrar är helt klart.

Den första turen tar de när isen har släppt, och sedan åker de till isen lägger sig igen.

– Det gäller att klä på sig bara, och när vintern kommer åker vi snöskoter i stället, berättar de.

När skotern har kommit upp i lite högre hastighet, stänker vattnet upp mot flytvästarna. Både Ulrica och Malin tar chansen att hoppa på vågorna som en förbipasserande båt lämnar efter sig.

– Ja, det här är väldigt avkopplande, och ett mycket bättre alternativ än stranden, säger de.

FULL FART. Vattnet stänker, och dottern Jonna får hålla i sig när Malin kör.

SMULTRONSTÄLLE. Vid en brygga inte så långt ifrån hamnen har de sin favoritplats.


Elin Igelström Nordahl

elin.igelstrom.nordahl@arbetarbladet.se

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan