Annons

Annons

Annons

Sandviken

Varseldrabbade SMT är Sandviks svarta får – har inte klarat att vända trenden: "2021 blir ett tufft år"

Den försiktiga återhämtning som märks inom övriga Sandvik lyser med sin frånvaro på Sandvik materials technology. Här fortsätter ordertappet – som till och med ökat sedan jättevarslet i somras. Samtidigt planeras börsnoteringen av SMT till 2022.

– Vi tror att det är den bästa lösningen både för SMT och för Sandvik som helhet, säger Sandviks vd Stefan Widing i en exklusiv intervju tillsammans med Göran Björkman, chef på SMT.

Annons

Sandvik har lyckats vända den kraftiga minskningen av ordrar. Bäst i klassen är Sandvik rock and mining technology som är ensam om att ha en större orderingång under juli-september i år än förra året. Sandvik machining solutions har börjat hämtat sig, även om man fortfarande har mindre efterfrågan på sina produkter än 2019.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan