Annons

Annons

Annons

Vindkraftparken i Gävle

Svea Vind Offshores vd hoppar av – efter fem månader

Det blev en kort sejour på Svea Vind Offshore för vd:n Eva Vitell. Efter blott fem månader väljer hon att lämna företaget.

– Jag har andra planer och vilka de är kan jag inte berätta just nu. Jag tänker inte kommentera så mycket mer än, säger Eva Vitell.

Text

Eva Vitell tillträdde 1 september och avgick 1 februari. ”Jag har andra planer jag inte kan berätta nu”, säger hon.

Bild: Anders Sundin

Annons

Eva Vitell kom in under en tuff period för företaget med flera motgångar. Först avslog mark- och miljödomstolen deras ansökan om Utposten 2, i november återkallade man sin ansökan om vindkraftverk vid Gretas klackar 1 utanför Hudiksvall och i Söderhamn är vindkraftsmotståndet massivt där man har projektet Gretas klackar 2. Men avhoppet har inget med det att göra enligt Eva Vitell.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan