Annons

Annons

Annons

Insändare
Kerstin Monk skjuter sig själv i foten

Text

Detta är en insändare.Åsikterna är skribentens egna.

Svar till Kerstin Monk: ”En trivselvärd kan vara samhällsekonomiskt lönsamt”

Kerstin Monk missar målet och slår under bältet. Vad Camilla Dal reagerar mot, samt många andra boende i Gavlegårdarnas, är varför vi ska stå för lön till er värd/värdinna, samt att det finns reglerverk runt 65+ , det är inget som ni står över.

Undertecknad har själv varit i kontakt med Länsstyrelsen angående detta och de har reagerat på mitt sista mejl, och skulle vidarebefordra det till Gävle kommun. Jag bor i Gavlegårdarna och har aldrig ägt mitt boende, ett val jag gjort, vet inte om jag är mer privilegierad för det. Bor för övrigt i 55+ och vi har en kommitté i huset, de jobbar ideellt och medelåldern är hög. Vi får 11 000 kronor från samma bosociala medel som HGF sökt från kommun.

Annons

Annons

Nej, jag tror inte heller vi kommer får lägre hyra, som du så spydigt kommenterar mot samtliga boende i Gavlegårdarna. Du tar själv upp Tickselbo, Gavlegårdarnas +65, där ingen boende i samma hushåll får vara under 55.

Just nu känner jag att du skjuter dig själv i foten, du är helt öppen med att du hyr ut i andra hand, din köpta lägenhet i föreningen, vilket styrelsen i er brf tillåter, om skäl föreligger, för att bo i din sambos lägenhet i samma förening, där du inte heller är skriven?

Men frågan är fortfarande: Är ni berättigad till pengar från kommunen för värd/värdinna i trygghetsboende 65+?

Inger J

LÄS MER:

Trygghetsvärd på privata boendet skapar debatt – nu överklagar V beslutet

Efter V-kritiken – så försvarar kommunalrådet stödet till Engesbergs trygghetsboende

LÄS MER I DEBATTEN:

Vad har pengarna till fritidsmedel gått till – Gavlegårdarna svarar direkt

Annons

Varför ska Gavlegårdarnas hyresgäster stå för notan?

Andra kommuninvånare hade bättre behövt de pengarna

Vänsterpartiet: Orimligt att Engesbergs bostadsrättsförening får pengar för aktiviteter

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan