Förstår inte varför inte ungdomar som ska ta EPA-kort får övningsköra med bil och göra uppkörningen med bil. De får övningsköra med moped och köra upp med moped, och klarar de uppkörningen så får de ett kort i handen och varsågod nu får du ut i trafiken och köra EPA-traktor.

”De är inte ungdomarnas fel att det är olyckor med EPA-traktorer. Det är tokiga vuxna som står för reglerna”, skriver En frågande mormor.
Bild: Tim Aro/SvD/TT
Annons
Annons
Vissa ungdomar har kanske inte ens suttit bakom en ratt och helt plötsligt ska de ut i trafiken och köra. Hur sjukt får det va, inte undra på att de blir olyckor.
Vem är det som har bestämt dessa sjuka regler? De är inte ungdomarnas fel att det är olyckor med EPA-traktorer. Det är tokiga vuxna som står för reglerna.
En frågande mormor