Annons

Annons

Annons

Gävle centrum

Ingen buss till Hemlingby när kommunen måste spara

Buss 95 till Hemlingby läggs ned när samhällsbyggnad ska spara 11,2 miljoner kronor fram till och med 2024. Turerna till Norrlandet med samma linje blir samtidigt färre. Dessutom införs både inköps- och anställningsstopp inom förvaltningen.

– Vi är i ett väldigt svårt ekonomisk läge, säger Anders Ekman (C), samhällsbyggnadsnämndens ordförande.

Text

Anders Ekman (C) är ordförande för samhällsbyggnadsnämnden och Eva Jackson sektorchef för Livsmiljö Gävle där tuffa besparingar måste till inom samhällsbyggnad fram till och med 2024.

Bild: Anders Sundin

Annons

Busslinjen till Hemlingby har tidigare ställts in och återuppstått under de senaste tio åren och nu är det dags igen. Allt för att få budgeten i balans enligt nämndens handlingsplan man precis tagit beslut om. Med nedläggningen av trafiken till Hemlingby och en minskad turtäthet till Norrlandet räknar man med att spara 1,6 miljoner fram till och med 2024.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan