Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Rotary delade ut ”drogsnurror”

/
  • DROGSNURROR. Klubbens representant Göran Pettersson överlämnar en uppsättning drogsnurror till rektorn för Hagaströms skola, Ingrid Larsson.

Annons

För tredje läsåret i rad delar Gävle Forsbacka Rotaryklubb ut ”drog- snurran” till fyra skolor i klubbens närområde; Sofiedal, Ludvigsberg, Forsbacka och Hagaström. Skolorna ger snurrorna till eleverna i årskurs 6 och deras föräldrar som en del i sin verksamhet kring frågorna om droger. Snurran fungerar så att de droger som förekommer i vårt samhälle beskrivs i korthet vad gäller uppbyggnad, funktion, effekter, symptom med mera. Dessutom finns information om vad lagen säger, var stöd och hjälp finns att få och så vidare. Den förnyas kontinuerligt och nu delar vi ut den 23:e upplagan för att dra vårt strå till stacken i kampen mot droger hos våra unga, berättar Håkan Pettersson.

Mer läsning

Annons