Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Ställning i A-fisket 3/7

Senaste resultaten från A-fisket.

Annons

Lax

1. Peter Boström, Älvkarleby, 20,7 kilo, 116 cm, spinnfluga Kistan/Älvkarleby 28 maj kl. 12.20.

2. Yngve Bergström, Sala, 18,8 kilo, 120 cm, spinnfluga Korallen/Älvkarleby 19 juni

3. Peter Jonsson, Gävle, 18,7 kilo 116 cm, spinnfluga Älvkarleby 31 maj kl. 22.30.

3. Leif Karlsson, Sandviken, 18,7 kilo, 120 cm spinnfluga Korallen/Älvkarleby 17 juni

5. Dan Danielsson, Uppsala, 18,1 kilo 115 cm spinnfluga Kistan/Älvkarleby 30 maj kl. 14.45.

6. Torbjörn Lindqvist, Älvkarleby, 16,3 kilo, 105 cm, spinnfluga Älvkarleby 22 maj kl.15.30

7. Håkan Lukkarinen, Gävle, 15,9 kilo spinnfluga, Bagarkurvan/Älvkarleby 5 juni

8. Simon Hansén, Gävle, 14,5 kilo spinnfluga Notören/Älvkarleby 12 juni kl. 20.30

9. Pentti Juntunen, Skutskär, 14,1 kilo spinnfluga Korallen/Älvkarleby 23 juni

10. Tony Berggren, Gävle 13,7 kilo, 115 cm, spinnfluga Fasta/Älvkarleby 15 juni kl. 23.45



Öring

1. Martin Westin, Sandviken, 6,92 kilo, 78 cm spinnfluga Korallen/Älvkarleby 25 juni kl.19.00

2. Olle Bäckström, Krylbo, 6,1 kilo, 82 cm ”snurra” Kanalen/Älvkarleby 12 maj.

3. Öjving Svensson, Gävle 5,4 kilo, spinnfluga Årvara/Älvkarleby 28 april.

4. Veikko Aarnipuro, Gävle 5,3 kilo, spinnfluga Hunsen/Älvkarleby 3 maj.

5. Christer Berg, Falun 5,0 kilo, spinnfluga Notören/Älvkarleby 27 april.

6. Stefan Åkerlind, Skutskär, 4,3 spinnfluga Kanalen/Älvkarleby 25 april



Gädda

1. Pär Holmgren, Gävle 11,80 kilo, 118 cm, flötmete/mört Testeboån 29 maj kl. 23.00.

2. Johan Nygren, Valbo 11,0 kilo, 116 cm, jerkbait Eskön, 11 juni kl. 18.35

3. Viktor Hornéy, Furuvik 10.80 kilo, 113 cm jerkbait (hemgjord) Marmafjärden 10 april kl. 9.50

4. Joakim Sundell, Gävle 10,68 kilo, 116 cm, flötmete Testeboån 21 maj kl. 21.00.

5. Ulf Brandebo, Sandviken 10,50 kilo, 107 cm, ismete Storsjön 4 april.

6. Roger Andersson, Kungsgården 10.30 kilo 115 cm, ismete Storsjön 4 april kl. 11.00.

7. Magnus Andersson, Gävle 10,1 kilo, 106 cm flötmete/mört Testeboån 15/6 kl. 19.45

8. Thomas Johansson, Gävle 8,85 kilo, trolling Inre fjärden 12 april



Gös

1. Andreas Stridh, Älvkarleby, 7,25 kilo, 88 cm, bottenmete/mört Marmafjärden 21 juni kl. 00.30

2. Joakim Sundell, Gävle 5,90 kilo, 85 cm, wobbler Testeboån 13 april, kl. 20.00.

3. Simon Hansén, Gävle 5,5 kilo, 84 cm jiggfiske Gavleån 24 april kl. 21.00

4. Hans Enlund Tierp 5,360 kilo, 82 cm, ismete/mört, Storsjön 4 januari kl. 11.00.

5. Pär Holmgren, Gävle 4,70 kilo, 80 cm wobbler Testeboån 18 april kl. 20.30.

6. Mikael Eriksson, Gävle 4,65 kilo 81 cm trolling Gävlebukten 24 april kl. 21.00



Abborre

1. Tony Söderblom, Rimbo 1,84 kilo 47,5 cm spinn Storgösken 9 maj kl. 9.15.

2. Jonathan Klaussen, Hofors, 1,760 kilo, 48 cm flötmete/löja Hyen 19 juni kl. 21.30

3. Hans Lundberg, Sandviken, 1,275 kilo dragrodd Storsjön 25 april kl. 15.30.

4. Nicklas Mattsson, Skutskär 1,20 kilo mete/löja Trösken, 3 juli kl. 19.00.

5. Annika Qvarnström, Torsåker, 1,190 kilo, 47 cm, dragrodd/skeddrag, Gammelstilla 21 juni kl.16.05

6. Emil Sundberg, Hofors 1,1 kilo spinnfiske Malmjärn 1 maj kl. 17.00.

7. Stig Lindström, Sandviken, 1,0 kilo, 40 cm, pimpel Storsjön 25 mars kl.12.15.

7. Magnus Andersson, Gävle, 1 kilo 38 cm flötmete/mört Testeboån 31 maj kl. 23.00

9. Lars Lind, Gävle 0,975 kilo 38 cm, wobbler, Testeboån 22 juni

10. Robin Hagström, Storvik, 0,775 kilo 37 cm, jiggfiske Näsbysjön 21 maj kl. 15.00



Öppen klass

1. Magnus Strömberg, Malmö, björkna 1,10 kilo (85p) bottenmete Älvkarleby 12 maj.

2. Thomas Larsson, Valbo, sarv 1,410 kilo, 44 cm (82p) bottenmete, Gävlebukten 23 maj.

3. Lotta Westelius, Gävle sarv 1,276 kilo, 41 cm (74p) bottenmete/majs Gävlebukten 23 maj.

4. ”Brännis” Brännström, S. Sandby björkna 0,93 kilo, 39 cm (72p) bottenmete/räka Älvkarleby 16 maj.

5. Jessica Mårtensson, Gävle sarv 1,20 kilo, 40 cm (70p) flötmete majs Gävlebukten 18 maj.

6. Tony Söderblom, Rimbo sarv 1,140 kilo, 41 cm (66p) flötmete Gävlebukten 6 maj kl. 23.55.

7. Tony Söderblom, Rimbo björkna 0,808 kilo, 38 cm, (62p) bottenmete/bröd Älvkarleby 6 maj kl. 13.45.

8. Tony Söderblom, Rimbo id 2,119 kilo, 50 cm (59p) bottenmete/bröd Älvkarleby 11 april kl.18.45.

9. Johan Skyman, Skutskär, harr, 1,10 kilo 53 cm (39p) spinnfluga Notören/Älvkarleby 27 april



Lax, öring, gädda, gös och abborre tävlar i egna klasser. Övriga fiskar tävlar i den öppna klassen (ej vimma). I öppen klass får du poäng i förhållande till det svenska rekordet. Exempel en björkna på 1 kilo ger 77 poäng (svenskt rekord 1,294 kilo).

I öppen klass får du anmäla olika arter men du får pris för din bästa placering. Övriga placeringar ger bonuspriser. Bonuspriser även till dem som är störst i arten men som inte kom med på slutlistan.

Mer läsning

Annons