Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Ställningen A-fisket 6 augusti

Annons

Lax
1. Peter Berggren, Skutskär, 18,7 kilo 113,5 cm, spinnfluga Fasta/Älvkarleby 21 juni kl. 20.40
2. Bo Sköld, Sandviken, 17,5 kilo 120 cm, spinnfluga, Årvara/Älvkarleby 17 juni kl. 22.30
3. Felix Boström, Gävle, 15,17 kilo, 110 cm, spinnfluga, Korallen/Älvkarleby 12 juli kl. 16.45
4. Yngve Bergsström, Sala 13,5 kilo, spinnfluga Korallen/Älvkarleby 28 juni kl.
5. Dan Danielsson, Uppsala, 13,2 kilo, spinnfluga Korallen/Älvkarleby 30 juni kl
6. Jorma Trög, Gävle, 12,4 kilo spinnfluga Årvara/Älvkarleby 28 juni
7. Ossi Petrelius, Gävle 11,8 kilo spinnfluga Älvkarleby 2 juni (årets första)
8. Nicklas Mattsson, Skutskär, 7,50 kilo, spinnfluga Fasta/Älvkarleby 20 juli

Öring
1. Hans Kvarnström, Hofors, 7,5 kilo, spinnfluga, Älvkarleby 21 juli kl. 22.00
2. Daniel Edling, Norrtälje, 6,9 kilo, spinnfluga, Kanalen/Älvkarleby 24 juli kl. 5.10
3. Peter Becker, Östhammar, 6,2 kilo, 76 cm spinnfluga Korallen/Älvkarleby 12 juli kl. 20.46
4. Niklas Henningsson, Älvkarleby 5,5 kilo 73 cm spinnfluga, Korallen/Älvkarleby 29 mars
5. Håkan Lukkarinen, Gävle, 5kilo, spinn, Fasta/Älvkarleby 28 juli
6. Perti Värjö, Valbo, 4,5 kilo, spinn, Årvara/Älvkarleby 21 mars kl.16.00
7. Alexander Hammarström, Storvik, 4,3 kilo, spinnfluga, Årvara/Älvkarleby 11 april
8. Christian Johansson, Älvkarleby, 4,2 kilo spinn, Notören/Älvkarleby 30 mars

Gädda
1. Pär Holmgren, Gävle, 10,45 kilo 114 cm, spinn, Inre Fjärden 26 maj kl. 9.30
2. Anders Thuresson, Älvkarleby, 10,20 kilo, 109 cm, ismete Marmafjärden 13 mars kl. 8.10
3. Joakim Sundell, Gävle, 10,12 kilo, 114 cm spinn, Inre Fjärden 20 maj
4. Nicklas Cronqvist, Gävle 10 kilo, 115 cm, spinn, Lundbosjön 8 juni
5. Isabelle Lindholm Årmann, Torsåker, 9,450 kilo, 105 cm, trolling/wobbler, Ottnaren 28 juli
6. Ulrika Hellström, Tierp, 9,15 kilo, 103 cm, spinn, Dalälven/Untra 26 juni kl. 20.55
7. Erik Forsberg, Årsunda, 8,148 kilo, 110 cm spinn/wobbler Storsjön 31 maj kl. 17.30
8. Linus Olsson, Årsunda, 4,10 kilo, 85 cm trolling/wobbler, Storsjön 19/6 kl. 20.30

Gös
1. Robin Andersson, Sandviken, 8.90 kilo, 95 cm, trolling/wobbler, Näsbysjön 15 juli kl. 23.20
2. Christer (Kittna) Berg, Sandviken, 8,60 kilo, 94 cm, trolling/löja, Storsjön, 16 juni kl.11.00
3. Hans Peltonen, Rundvik, 8,522 kilo, 90 cm, spinn/wobbler, Storsjön, 7 juli kl. 22.00
4. Hans-Inge Jonasson, Sandviken, 6,3 kilo, 87 cm, trolling/wobbler, Storsjön 31 juli kl. 18.30
5. Niclas Vickström, Sandviken, 5,52 kilo, 80 cm, ismete Storsjön, 12 mars kl. 12.00
6. Mikael Linder, Sandviken, 5 kilo, 72 cm trolling, Körnickan/Storsjön 30 juli kl. 14.30
6. Jonas Fagerlind, Forsbacka, 5 kilo, 79 cm trolling, Storsjön 14 juli kl. 19.00
8. Eric Forsberg, Årsunda, 4,408 kilo, 75 cm trolling/wobbler Storsjön 6 juli kl. 20.15

Abborre
1. Sawai Leonardsson, Gävle, 1,70 kilo, 43 cm, mete/löja Testeboån, 4 juni kl. 19.00
2. Johan Luggen, Gävle, 1,645 kilo, 52 cm, spinn, Inre Fjärden 20 juli kl. 20.00
3. Johan Åsberg, Gävle, 1,6 kilo, mete/löja, Testeboån, 11 juni kl. 20.00
4. Mikael Mattsson, Gävle, 1,382 kilo, 45 cm, pimpel, Viksjön 7 mars kl. 13.00
5. Bror Sjöberg, Bergby, 1,142 kilo, 45 cm, trolling/wobbler Viksjön, 16 juni kl. 16.30
6. Malin Wärme, Sundbyberg, 1,105 kilo,, 42 cm, trolling/wobbler Hamrångefjärden 29 juli
7. Elias Berg, Gävle 1,02 kilo, 42 cm, maskmete Fäbosjön 29 maj
8. Joakim Sundell, Gävle 1,01 kilo, 42 cm jiggfiske Inre Fjärden 2 maj kl. 16.00

Öppen Klass
1. Thomas Larsson, Valbo, björkna 1,040 kilo, 44 cm (80p) bottenmete Gävle Skärgård 4 maj
2. Emil Larsson, Hofors, sarv 1,310 kilo, 42,5 cm, (76p) bottenmete Gävle Skärgård 10 maj kl. 21
3. Niklas Lundgren, Umeå, sarv 1,210 kilo, 42,5 cm (70p) flötmete Gävle Skärgård 4 maj
4. Daniel Svensson, Skutskär, id 1,512 kilo, 46 cm (42 p) spinn Dalälven 24 juni kl. 21.35

I öppen klass får du på poäng för din fångst i förhållande till svenska rekordet.

Mer läsning

Annons