Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Ställningen i A-Fisket. 22 augusti

Annons



1. Peter Boström, Älvkarleby, 20,7 kilo, 116 cm, spinnfluga Kistan/Älvkarleby 28 maj kl. 12.20. 2. Yngve Bergström, Sala, 18,8 kilo, 120 cm, spinnfluga Korallen/Älvkarleby
19 juni. 3. Peter Jonsson, Gävle, 18,7 kilo 116 cm, spinnfluga Älvkarleby
31 maj kl. 22.30. 3. Leif Karlsson, Sandviken, 18,7 kilo, 120 cm spinnfluga Korallen/Älvkarleby 17 juni.
5. Dan Danielsson, Uppsala, 18,1 kilo 115 cm spinnfluga Kistan/Älvkarleby 30 maj kl. 14.45. 6. Stefan Widing, Gävle, 17,6 kilo, 112 cm spinnfluga Älvkarleby, 24 juni kl. 18.30. 7. Torbjörn Lindqvist, Älvkarleby, 16,3 kilo, 105 cm, spinnfluga Älvkarleby 22 maj kl.15.30. 8. Håkan Lukkarinen, Gävle, 15,9 kilo spinnfluga, Bagarkurvan/Älvkarleby 5 juni. 9. Simon Hansén, Gävle, 14,5 kilo spinnfluga Notören/Älvkarleby 12 juni kl. 20.30. 10. Pentti Juntunen, Skutskär, 14,1 kilo spinnfluga Korallen/Älvkarleby 23 juni.


1. Martin Westin, Sandviken, 6,92 kilo, 78 cm spinnfluga Korallen/Älvkarleby 25 juni kl.19.00. 2. Peter Jonsson, Gävle 6,3 kilo, spinnfluga Årvara/Älvkarleby 14 augusti.
3. Torbjörn Lindqvist, Älvkarleby 6,2 kilo spinnfluga Årvara/Älvkarleby 14 augusti. 4. Olle Bäckström, Krylbo, 6,1 kilo, 82 cm ”snurra” Kanalen/Älvkarleby 12 maj. 5. Hans Kvarnström, Hofors 5,5 kilo spinnfluga Årvara/Älvkarleby 3 augusti kl 05.30. 6. Öjving Svensson, Gävle 5,4 kilo, spinnfluga Årvara/Älvkarleby
28 april. 7. Veikko Aarnipuro, Gävle 5,3 kilo, spinnfluga Hunsen/Älvkarleby 3 maj. 8. Christer Berg, Falun 5,0 kilo, spinnfluga Notören/Älvkarleby
27 april. 9. Stefan Åkerlind, Skutskär, 4,3 spinnfluga Kanalen/Älvkarleby 25 april. 10. Jonathan Klaussen, Hofors 3,95 kilo, 63 cm, flötmete/löja Hyen 8 juli kl.1950.


1. Pär Holmgren, Gävle 11,80 kilo, 118 cm, flötmete/mört Testeboån 29 maj kl. 23.00. 2. Johan Nygren, Valbo 11,0 kilo, 116 cm, jerkbait Eskön, 11 juni kl. 18.35. 3. Viktor Hornéy, Furuvik 10.80 kilo, 113 cm jerkbait (hemgjord) Marmafjärden 10 april kl. 9.50. 4. Joakim Sundell, Gävle 10,68 kilo, 116 cm, flötmete Testeboån 21 maj kl. 21.00. 5. Ulf Brandebo, Sandviken 10,50 kilo, 107 cm, ismete Storsjön 4 april. 6. Roger Andersson, Kungsgården 10.30 kilo 115 cm, ismete Storsjön 4 april kl. 11.00. 7. Magnus Andersson, Gävle 10,1 kilo, 106 cm flötmete/mört Testeboån 15/6 kl. 19.45. 8. Thomas Johansson, Gävle 8,85 kilo, trolling Inre fjärden 12 april.


1. Andreas Stridh, Älvkarleby, 7,25 kilo, 88 cm, bottenmete/mört Marmafjärden 21 juni kl. 00.30. 2. Joakim Sundell, Gävle 5,90 kilo, 85 cm, wobbler Testeboån 13 april, kl. 20.00. 3. Else-May Grannas, Sandviken, 5,8 kilo, 81 cm trolling Storsjön 2 juli kl. 18.45. 4. Helena Berglund, Torsåker, 5,6 kilo, 83 cm trolling Ottnaren 2 juli kl. 22,45. 5. Simon Hansén, Gävle 5,5 kilo, 84 cm jiggfiske Gavleån 24 april kl. 21.00. 6. Hans Enlund Tierp 5,360 kilo, 82 cm, ismete/mört, Storsjön
4 januari kl. 11.00. 7. Tommy Börjesson, Forsbacka 5,2 kilo, 83 cm, trolling/wobbler Storsjön 11 juli kl.19.30. 8. Pär Holmgren, Gävle 4,70 kilo, 80 cm wobbler Testeboån 18 april kl. 20.30. 9. Mikael Eriksson, Gävle 4,65 kilo 81 cm trolling Gävlebukten
24 april kl. 21.00


1. Tony Söderblom, Rimbo 1,84 kilo 47,5 cm spinn Storgösken 9 maj kl. 9.15. 2. Jonathan Klaussen, Hofors, 1,760 kilo, 48 cm flötmete/löja Hyen 19 juni kl. 21.30. 3. Andreas Larsson, Tierp, 1,55 kilo, 50,2 cm spinnfiske Dalälven/Mehedeby.
4. Toivo Heino, N. Åbyggeby, 1,42 kilo, 47 cm, jiggfiske Gävlebukten
6 augusti kl. 16.40. 5. Mikael Eklund, Lingbo 1,41 kilo, 49 cm, maskmete Kroksjön, 13 augusti kl. 19.00.
6. Hans Lundberg, Sandviken, 1,275 kilo dragrodd Storsjön 25 april kl. 15.30. 7. Niklas Gunnerstam, Gävle 1,27 kilo, 44 cm spinnfiske Fliskär
6 juli kl.14.30. 8. Pär Hillbom, Skutskär, 1,21 kilo 45 cm, spinnfiske Gårdskär 4 augusti kl. 21.00.
9. Nicklas Mattsson, Skutskär 1,20 kilo mete/löja Trösken, 3 juli kl. 19.00. 10. Annika Qvarnström, Torsåker, 1,190 kilo, 47 cm, dragrodd/skeddrag, Gammelstilla 21 juni kl.16.05.


1. Magnus Strömberg, Malmö, björkna 1,10 kilo (85p) bottenmete Älvkarleby 12 maj. 2. Thomas Larsson, Valbo, sarv 1,410 kilo, 44 cm (82p) bottenmete, Gävlebukten 23 maj. 3. Felix Brandt, Valbo, id 2,675 kilo, 56 cm, (75p) maskmete, Långsand 2 augusti kl. 13.15. 4. Lotta Westelius, Gävle sarv 1,276 kilo, 41 cm (74p) bottenmete/majs Gävlebukten 23 maj. 5. ”Brännis” Brännström, S. Sandby björkna 0,93 kilo, 39 cm (72p) bottenmete/räka Älvkarleby 16 maj. 6. Jessica Mårtensson, Gävle sarv 1,20 kilo, 40 cm (70p) flötmete majs Gävlebukten 18 maj. 7. Tony Söderblom, Rimbo sarv 1,140 kilo, 41 cm (66p) flötmete Gävlebukten 6 maj kl. 23.55. 8. Tony Söderblom, Rimbo björkna 0,808 kilo, 38 cm, (62p) bottenmete/bröd Älvkarleby 6 maj kl. 13.45. 9. Tony Söderblom, Rimbo id 2,119 kilo, 50 cm (59p) bottenmete/bröd Älvkarleby 11 april kl.18.45.10. Thomas Eriksson, Gävle braxen, 3,20 kilo (42p) maskmete Norrsundet 6 augusti kl. 17.00.
11. Johan Skyman, Skutskär, harr, 1,10 kilo 53 cm (39p) spinnfluga Notören/Älvkarleby 27 april.

Mer läsning

Annons