Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Ställningen i A-Fisket 24 oktober

Annons

1 Johan Wessén, Gävle 21,1 kilo, spinnfluga Älvkarleby/Årvara 26 maj kl. 23.00, 2. Magnus Carlsson, Gävle, 17 kilo, spinnfluga Älvkarleby/Korallen 19 maj kl. 18.30, 3.Andreas Östblom, Älvkarleby 15,9 kilo Älvkarleby/Notören 4 juni kl. 23,30, 4.Kalle Sundblad, Uppsala 14,5 kilo, 108 cm spinnfluga Älvkarleby/Fasta 17 juni, 5. Roger Andersson, Kungsgården 14,5 kilo 104 cm spinnfluga Älvkarleby 13 juni, 6. Jan Fernström, Gävle 14,1 kilo, spinnfluga Älvkarleby/Bagarkurvan 1 juli kl. 20.00, 7. Peter Jonsson, Gävle 12,9 kilo, 98 cm, spinnfluga Älvkarleby/A-sekt.10/6 kl. 19.30, 8. Niklas Jonsson, Gävle 10,1 kilo, 92 cm, spinnfluga Älvkarleby/Korallen 10/7 kl. 23.40, 9. Nicklas Mattsson, Skutskär 9,8 kilo spinnfluga Älvkarleby/Körsbärsudden 22 juli kl. 20.00




1. Conny Eriksson, Gävle 10.1 kilo, 86 cm spinnfluga Älvkarleby/Bagarn 21 juli kl. 20.00, 2. Jonas Hillblom, Sandviken, 7,4 kilo spinnfluga, Älvkarleby/Årvara 23 mars kl. 14.30, 3. Ulf Norling, Hofors, 6,18 kilo, 73 cm, trolling/wobbler, Hyen 6 juni kl. 19.00, 4. Kenneth Andersson, Skutskär, 6,1 kilo, spinnfluga, Älvkarleby/Notören 17 augusti kl. 18, 5. Toni Halonen, Älvkarleby, 6,0 kilo, 77 cm, spinnfluga, Älvkarleby/Årvara 17 september kl. 9.00, 6. Jan Fernström, Gävle, 5,5 kilo, spinnfluga, Älvkarleby/Kanalen 15 september kl. 9.00, 6. Peter Jonsson, Gävle 5,5 kilo, 80 cm, spinnfluga, Älvkarleby/A-sekt. 21 juli kl. 23.40, 6. Kent Eriksson, Gävle 5,5 kilo, lyspinne, Älvkarleby/Kanalen 11 september kl. 17.30, 9. Göran Andersson, Älvkarleby 5,2 kilo, 70 cm spinn, Älvkarleby/Notön 2 april kl. 1600, 10. Jan-Olov Olsson, Sandviken 5,1 kilo, spinn/snurra Älvkarleby/Kanalen 21 mars kl. 12.30,




1. Robert Nilsson, Tierp, 12,8 kilo 118 cm jerkbait Dalälven/Söderfors 8 oktober kl.14.30, 2. Roger Säll, Kungsgården, 12,1 kilo, 125 cm toppknutet mete/löja, Dalälven/Älvkarleö Bruk 23 augusti kl.10.45, 3. Johan Mårtensson, Tierp, 12,0 kilo, 102 cm, jerkbait Dalälven/Söderfors 28 april kl. 18.30, 4. Erik Rehn Sandviken, 11,0 kilo, 109 cm, jerkbait Storsjön 7 april kl. 1300, 5. Mattias Dahlstål Sandviken, 10,62 kilo, 113 cm ismete Storsjön 1 januari kl. 10.00, 6.Anders Öhlund, Sandviken, 10,5 kilo, 113 cm trolling Dalälven/Gysinge 18 oktober kl. 15.00, 7. Bengt Pettersson, Kungsgården, 10,48 kilo, 111 cm trolling Storsjön 11 oktober kl. 8.45, 8. Agneta Eliasson, Gävle 10,2 kilo, 118 cm mete/löja Gävlebukten 29 juli kl. 14.00, 9. Roger Olsson Storvik, 10,08 kilo 114 cm trolling, Storsjön 28 juni kl.10.30, 10. Stefan Nyberg, Tierp, 9,26 kilo, 105 cm, spinnfiske Dalälven/Mehedeby 21 mars kl. 9.20,




1. Daniel Norell, Gävle 9 kilo 85 cm jiggfiske, Gavleån 12 september kl. 20.45, 2. Fredrik Rinnström Gävle, 8,9 kilo 92 cm flötmete/mört Storsjön 29 maj kl.17.00, 3. Ernst Wernerz, Gävle 8,14 kilo, 92 cm jiggfiske Storsjön/Körnicka 28 juni kl. 17.45, 4. Toivo Heino, Gävle 6,85 kilo 90.5 cm jiggfiske, Gavleån 18 maj kl. 01.00, 5. Magnus Andersson, Gävle 6,0 kilo, 80 cm, flötmete/mört Testeboån 25 september kl. 9.00, 6. Tommy Muhr, Gävle, 5,62 kilo, 84 cm, bottenmete Dalälven 10 augusti kl. 19.30, 7. Tony Berggren, Gävle, 5,5 kilo, 84 cm jiggfiske Gavleån 20 augusti, 8. Patrik Eriksson, Gävle, 4,1 kilo, spinnfiske, Inre Fjärden 22 juli kl. 22.00, 9. Thomas Nilsson, Gävle 3,8 kilo, jiggfiske Gavleån 7 oktober kl. 21.00,







Bengt Lindgren, Årsunda, 1,665 kilo, 44 cm jiggfiske Storsjön 5 september kl. 13.00, 2. Markus Sjölén, Tierp, 1,55 kilo, 45 cm, mete/mört Dalälven/Söderfors 8 juni kl. 17.30, 3. Toivo Heino, Gävle, 1,525 kilo, 48 cm mete/löja Gävlebukten 27 juli kl. 15.00, 4. Ann-Sofie Sundkvist, Järbo 1,508 kilo, 45 cm pimpel, Gullsjön 27 januari kl. 13.00, 5. Anders Öhlund, Sandviken 1,446 kilo, 46 cm, mete Dalälven/Gysinge 6 september kl. 11.30, 6. Lars Lindegren, Skutskär, 1,325 kilo 46 cm, dragrodd/jigg Dalälven 27 juni kl. 6.45, 7. Jörgen Antilla, Valbo 1,32 kilo, 47 cm jerkbait Gavleån 13 april, 8. Sawai Leonardsson, Gävle 1,25 kilo, 41 cm, mete Testeboån 4 juni kl. 18.00,

9. Alexander Norberg, Skutskär, 1,150 kilo, maskmete Älvkarleby/BC-sekt. 16 augusti, 10. Adam Rehn, Hofors, 1,121 kilo, 40 cm, ismete, Edsken 5 april kl. 8.10,




Bengt Lindgren, Årsunda, 1,665 kilo, 44 cm jiggfiske Storsjön 5 september kl. 13.00, 2. Markus Sjölén, Tierp, 1,55 kilo, 45 cm, mete/mört Dalälven/Söderfors 8 juni kl. 17.30, 3. Toivo Heino, Gävle, 1,525 kilo, 48 cm mete/löja Gävlebukten 27 juli kl. 15.00, 4. Ann-Sofie Sundkvist, Järbo 1,508 kilo, 45 cm pimpel, Gullsjön 27 januari kl. 13.00, 5. Anders Öhlund, Sandviken 1,446 kilo, 46 cm, mete Dalälven/Gysinge 6 september kl. 11.30, 6. Lars Lindegren, Skutskär, 1,325 kilo 46 cm, dragrodd/jigg Dalälven 27 juni kl. 6.45, 7. Jörgen Antilla, Valbo 1,32 kilo, 47 cm jerkbait Gavleån 13 april, 8. Sawai Leonardsson, Gävle 1,25 kilo, 41 cm, mete Testeboån 4 juni kl. 18.00,

9. Else-May Grannas, Sandviken 1,20 kilo 42 cm jiggfiske Storsjön 7 oktober kl. 15.45, 10 Alexander Norberg, Skutskär, 1,150 kilo, maskmete Älvkarleby/BC-sekt. 16 augusti,




Lax, öring, gädda, gös och abborre tävlar i egna klasser. Övriga fiskar tävlar i den öppna klassen

I öppen klass får du poäng i förhållande till svenska rekordet.

Exempel en björkna på 1 kilo ger 77 poäng (svenskt rekord

Mer läsning

Annons