Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Ställningen i A-fisket 27 november

Annons

Lax
1. Peter Berggren, Skutskär, 18,7 kilo 113,5 cm, spinnfluga Fasta/Älvkarleby 21 juni kl. 20.40
2. Bo Sköld, Sandviken, 17,5 kilo 120 cm, spinnfluga, Årvara/Älvkarleby 17 juni kl. 22.30
3. Felix Boström, Gävle, 15,17 kilo, 110 cm, spinnfluga, Korallen/Älvkarleby 12 juli kl. 16.45
4. Yngve Bergsström, Sala 13,5 kilo, spinnfluga Korallen/Älvkarleby 28 juni
5. Dan Danielsson, Uppsala, 13,2 kilo, spinnfluga Korallen/Älvkarleby 30 juni
6. Jorma Trög, Gävle, 12,4 kilo spinnfluga Årvara/Älvkarleby 28 juni
7. Ossi Petrelius, Gävle 11,8 kilo spinnfluga Älvkarleby 2 juni (årets första)
8. Nicklas Mattsson, Skutskär, 7,50 kilo, spinnfluga Fasta/Älvkarleby 20 juli
 
Öring
1. Zaid Al-Rashdan, Sala, 7,9 kilo 85 cm, spinnfluga, Fasta/Älvkarleby 5 augusti kl. 22.00
2. Hans Kvarnström, Hofors, 7,5 kilo, spinnfluga, Älvkarleby 21 juli kl. 22.00
3. Daniel Edling, Norrtälje, 6,9 kilo, spinnfluga, Kanalen/Älvkarleby 24 juli kl. 5.10
4. Peter Becker, Östhammar, 6,2 kilo, 76 cm spinnfluga Korallen/Älvkarleby 12 juli kl. 20.46
5. Niklas Henningsson, Älvkarleby 6 kilo, spinnfluga, Notören/Älvkarleby 11 augusti
6. Krisada Thabburi, Gävle 5,4 kilo spinnfluga, Fasta/Älvkarleby 3 oktober
7. Håkan Lukkarinen, Gävle, 5kilo, spinn, Fasta/Älvkarleby 28 juli
8. Yngve Bergström, Sala 4,84 kilo, spinnfluga Älvkarleby 23 oktober (öringstrofen)
 
Gädda
1. Mikael Hansson, Gävle, 12,36 kilo, 116 cm, flötestrolling/mört, Dalälven/Storfjärden 6 november kl. 9.30
2. Pär Holmgren, Gävle, 10,45 kilo 114 cm, spinn, Inre Fjärden 26 maj kl. 9.30
3. Calle Björk, Gävle, 10,3 kilo, c:a 110 cm, trolling/wobbler, Storsjön, 4 september kl. 16.00
4. Anders Thuresson, Älvkarleby, 10,20 kilo, 109 cm, ismete Marmafjärden 13 mars kl. 8.10
5. Joakim Sundell, Gävle, 10,12 kilo, 114 cm spinn, Inre Fjärden 20 maj
6. Nicklas Cronqvist, Gävle 10 kilo, 115 cm, spinn, Lundbosjön 8 juni
7. Thomas Westby, Gävle 9,63 kilo, 106 cm, flötmete/mort, Yttre Fjärden 6 oktober kl. 13.20
8. Isabelle Lindholm Årmann, Torsåker, 9,450 kilo, 105 cm, trolling/wobbler, Ottnaren 28 juli
 
Gös
1. Robin Andersson, Sandviken, 8.90 kilo, 95 cm, trolling/wobbler, Näsbysjön 15 juli kl. 23.20
2. Christer (Kittna) Berg, Sandviken, 8,60 kilo, 94 cm, trolling/löja, Storsjön, 16 juni kl.11.00
3. Hans Peltonen, Rundvik, 8,522 kilo, 90 cm, spinn/wobbler, Storsjön, 7 juli kl. 22.00
4. Sauli Harju, Tierp, 7,0 kilo, 89 cm jiggfiske Storsjön, 5 augusti kl. 12.30
5. Hans-Inge Jonasson, Sandviken, 6,3 kilo, 87 cm, trolling/wobbler, Storsjön 31 juli kl. 18.30
6. Niclas Vickström, Sandviken, 5,52 kilo, 80 cm, ismete Storsjön, 12 mars kl. 12.00
7. Mikael Linder, Sandviken, 5 kilo, 72 cm trolling, Körnickan/Storsjön 30 juli kl. 14.30
8. Jonas Fagerlind, Forsbacka, 5 kilo, 79 cm trolling, Storsjön 14 juli kl. 19.00


 Abborre
1. Sawai Leonardsson, Gävle, 1,70 kilo, 43 cm, mete/löja Testeboån, 4 juni kl. 19.00
2.  Martin Persson, Gävle, 1,650 kilo, 44 cm, trolling/wobbler Malmjärn 3 augusti kl. 19.30
3. Johan Luggen, Gävle, 1,645 kilo, 52 cm, spinn, Inre Fjärden 20 juli kl. 20.00
4. Pär Hillbom, Skutskär, 1,61 kilo, 49 cm, spinn/wobbler Gårdskär 28 augusti kl. 10.10
5. Johan Åsberg, Gävle, 1,6 kilo, mete/löja, Testeboån, 11 juni kl. 20.00
6. Mikael Mattsson, Gävle, 1,382 kilo, 45 cm, pimpel, Viksjön 7 mars kl. 13.00
7. Lars Lövdin, Gävle 1,360 kilo, 51 cm spinn/jigg Gavleån 23 oktober kl. 13.30
8. Magnus Andersson, Åshammar, 1,210 kilo, 45 cm, mete/mört Alsjön 9 augusti kl. 07.00
 
Öppen Klass
1. Tomas Uf, Gimo, björkna 1,200 kilo (93p) bottenmete/mask Kanalen/Älvkarleby 8 september
2. Thomas Larsson, Valbo, björkna 1,040 kilo, 44 cm (80p) bottenmete Gävle Skärgård 4 maj
3. Emil Larsson, Hofors, sarv 1,310 kilo, 42,5 cm, (76p) bottenmete Gävle Skärgård 10 maj kl. 21
4. Niklas Lundgren, Umeå, sarv 1,210 kilo, 42,5 cm (70p) flötmete Gävle Skärgård 4 maj
5. Robert Lager, Gimo, mört, 0,83 kilo, 40 cm, (48p) matchmete, Dalälven/Älvkarleby 9 september kl. 17.05
6. Stefan Lindström, Tierp, asp 3,80 kilo, 74 cm, (47p) jiggfiske Dalälven 3 augusti kl. 15.20
7. Daniel Svensson, Skutskär, id 1,512 kilo, 46 cm (42 p) spinn Dalälven 24 juni kl. 21.35
8. Sami Välimaa, Söderfors, sutare, 0,8 kilo 43 cm (15p) bottenmete/räka Hjällsjön 11 september kl. 11.00
 
I öppen klass tävlar övriga arter mot varandra och du får poäng för din fångst i förhållande till svenska rekordet. Platsar inte din fångst på listan (8 bästa) så har du i alla fall möjlighet att bli störst i arten. Vi saknar anmälningar från bland annat regnbåge, braxen, harr och lake.
Nyhet för i år är att vi registrerar endast 2 fiskar/art. Fångar du til exempel en sarv så måste den väga mera än 1,210 kilo för att komma in på listan.

Mer läsning

Annons