Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Ställningen i A-Fisket 3 juli

Annons

Lax
1. Peter Berggren, Skutskär, 18,7 kilo 113,5 cm, spinnfluga Fasta/Älvkarleby 21 juni kl. 20.40
2. Bo Sköld, Sandviken, 17,5 kilo 120 cm, spinnfluga, Årvara/Älvkarleby 17 juni kl. 22.30
3. Jorma Trög, Gävle, 12,4 kilo spinnfluga Årvara/Älvkarleby 28 juni
4. Ossi Petrelius, Gävle 11,8 kilo spinnfluga Älvkarleby 2 juni

Öring
1. Niklas Henningsson, Älvkarleby 5,5 kilo 73 cm spinnfluga, Korallen/Älvkarleby 29 mars
2. Håkan Lukkarinen, Gävle, 4,5 kilo, spinn, Klarvik/Älvkarleby 28 mars
3. Perti Värjö, Valbo, 4,5 kilo, spinn, Årvara/Älvkarleby 21 mars kl.16.00
4. Alexander Hammarström, Storvik, 4,3 kilo, spinnfluga, Årvara/Älvkarleby 11 april
5. Christian Johansson, Älvkarleby, 4,2 kilo spinn, Notören/Älvkarleby 30 mars
6. Nicklas Mattsson, Skutskär, 2,8 kilo, ”snurra” Älvkarleby 15 maj kl.15.40

Gädda
1. Pär Holmgren, Gävle, 10,45 kilo 114 cm, spinn, Inre Fjärden 26 maj kl. 9.30
2. Anders Thuresson, Älvkarleby, 10,20 kilo, 109 cm, ismete Marmafjärden 13 mars kl. 8.10
3. Joakim Sundell, Gävle, 10,12 kilo, 114 cm spinn, Inre Fjärden 20 maj
4. Nicklas Cronqvist, Gävle 10 kilo, 115 cm, spinn, Lundbosjön 8 juni
5. Ulrika Hellström, Tierp, 9,15 kilo, 103 cm, spinn, Dalälven/Untra 26 juni kl. 20.55
6. Erik Forsberg, Årsunda, 8,148 kilo, 110 cm spinn/wobbler Storsjön 31 maj kl. 17.30
7. Linus Olsson, Årsunda, 4,10 kilo, 85 cm trolling/wobbler, Storsjön 19/6 kl. 20.30

Gös
1. Christer (Kittna) Berg, Sandviken, 8,60 kilo, 94 cm, trolling/löja, Storsjön, 16 juni kl.11.00
2. Niclas Vickström, Sandviken, 5,52 kilo, 80 cm, ismete Storsjön, 12 mars kl. 12.00
3. Eric Forsberg, Årsunda, 3,986 kilo, 74 cm spinn Storsjön 23 juni kl. 19.30

Abborre
1. Sawai Leonardsson, Gävle, 1,70 kilo, 43 cm, mete/löja Testeboån, 4 juni kl. 19.00
2. Johan Åsberg, Gävle, 1,6 kilo, mete/löja, Testeboån, 11 juni kl. 20.00
3. Mikael Mattsson, Gävle, 1,382 kilo, 45 cm, pimpel, Viksjön 7 mars kl. 13.00
4. Bror Sjöberg, Bergby, 1,142 kilo, 45 cm, trolling/wobbler Viksjön, 16 juni kl. 16.30
5. Elias Berg, Gävle 1,02 kilo, 42 cm, maskmete Fäbosjön 29 maj
6. Joakim Sundell, Gävle 1,01 kilo, 42 cm jiggfiske Inre Fjärden 2 maj kl. 16.00

Öppen Klass
1. Thomas Larsson, Valbo, björkna 1,040 kilo, 44 cm (80p) bottenmete Gävle Skärgård 4 maj
2. Emil Larsson, Hofors, sarv 1,310 kilo, 42,5 cm, (76p) bottenmete Gävle Skärgård 10 maj kl. 21
3. Niklas Lundgren, Umeå, sarv 1,210 kilo, 42,5 cm (70p) flötmete Gävle Skärgård 4 maj
4. Daniel Svensson, Skutskär, id 1,512 kilo, 46 cm (42 p) spinn Dalälven 24 juni kl. 21.35
I öppen klass får du på poäng för din fångst i förhållande till svenska rekordet.

Mer läsning

Annons