Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Belönade elever i Gävles gymnasieskolor

Här är en lista på alla gymnasieelever i Gävle som belönades i samband med avslutningen.

Annons



Namn, klass, summa

Zontas premium
Fanny Eriksson SP3AH500Eleonore Larsson SP3AH 500

Ljungbergsfonden
Daniel DjuvfeltNV3A20000
Jimmy LöfNV3C20000
Karin JernerNV3B20000

Hedvig Ulfsparres Stipendium
Carl BrickmanES3C 5000

Per Bengtssons stipendium
Sandra Abrahamsson NV3C3000
Victoria Svensson NV3B3000
Per Jäderberg NV3B3000
Josef Larsson NV3I3000
Emma Odelros NV3I3000

Brännmans premium i historia
Kajsa Måhl SP3I3000
Malin StjärnstenSP3I3000

Dybecks premium i data
Johan Adler WestinNV3B2000
Johan ZeeckNV3B2000
Emil ErikssonNV3B2000

Eriksson
Sofia HellstenNV3I3000
Magdalena LingmanNV3I3000
Frida Nyström NV3i3000
Ruben Evensen SP3J3000
Emelie Forslin SP3AH3000

Gefle Gymnasii
Idrottsförenings premium
Alexander JanssonSP3K400

Idrottsföreningen
för flickors premium
Erika HerbertNV3B700

Gävle Läroverks fond
för fysisk fostran
Magnus KarlssonES3A800
Alexander JanssonSP3K400
Erika HerbertNV3B100

Idrottsskölden
Emmy Thelberg NV 3A

GGF Verdandis premium
Mattias HolmströmSP3K200

Holmbergs
Johanna Landström ES3A2500
Per WibergNV3B2500
Senja Salander LindhES3B2500
Linnéa Ädel SP3AH2500
Sofia AnderssonNV3B2500
Sara WaernNV3C2500

Kemistsamfundets premiumJimmy LöfNV3C

Lindhamns premium
Jonas Lundström SP3AH2000
Frida Rogberg NV3I2000
Clara Welin BrookNV3I2000
Emelie Bergqvist Lundros
SP3I2000
Fredrika Gustafsson SP3I2000
Julia RasmussenSP3I2000
Cajsa DahlbergSP3J2000
Kajza Jansson GeSP3J2000
Henrik SandbergNV3B2000
Filip FägnellSP3J2000
Freja ErixånES3B2000
Julia DahlinNV3A2000
Jessica la FleurNV3A2000
Oskar MårtenssonNV3A2000
Marcus BergmanNV3B2000
Amanda Gavelin SP3I2000
Caroline SandbergSP3J2000
Viktor BlomkvistNV3I2000
Jonn GottfridssonSP3AH2000

Läkerols premium
i ”Moderna språk”
Markus BackES3C1000

Marins premium i svenska
Elin ÖholmSP3K1000

NF:s premium
Emmy ThelbergNV3A
Erika HerbertNV3B

Richard Nilsson Hörnells
premium
Clara Welin Brook NV3I1000

Åkerlunds premier:
Biologi
Frida RogbergNV3I1000
Teater
Amanda JanssonES3A1000
Idrott kvinna
Jennifer HöglundNV3I1000
Idrott man
Erik SkoogNV3B1000
Engelska
Hugo WesterlundSP3K1000
Filosofi/religion
Kajsa HakolaSP3AH1000
Svenska
Emma LundgrenNV3C1000
Psykologi
Malin ÅhrlinSP3AH1000
Matematik
Rikard OttemarkNV3I1000
Fysik
Marcus Abrahamsson
NV3A1000
Musik
Joel SvenssonES3C1000
Kemi
Victoria SvenssonNV3B1000
Cirkus
Erika Näsholm ES3A1000
Bild
Stina KarlströmES3B1000
Historia/samhällskunskap
Fanny ErikssonSP3AH 1000

Bäst på :
Naturvetarprogrammet
Mikaela BlombergNV3B4000
Samhällsvetarprogrammet
Jonathan Söderlund SP3AH4000
Estetiska programmet
Anna HedES3C4000
Internationella programmetElin Källquist SP3I4000

ÅRSKURS 2
Namn, klass, summa

Tholléns premium i svenskaAnders NorénSP2J1000

Samfonden
Tyska
Per EngströmSP2J1000
Tyska
Matilda WedinNV2B1000
Franska
Per WallgrenNV2B1000
Spanska
Jakob NyströmSP2I1000
Dans
Jessica Modd Lindberg ES2CDT1000
Teater
Erika KarlssonES2CDT1000
Kinesiska
Ali Hallak NV2A1000

ÅRSKURS 1
Namn, klass, summa

Mellins premium
Katja ByströmIN1A500

Rotarys premium
Robert Antman ES1BD800

Orgelfonden
Max Jonsson NV1A1000



Stora medaljen över Commersrådet Per Brändström till Tobias Bäckström SPE3A (Bäste elev)
Medaljen över Landshövding Cronstedt till Johanna Forsberg SPS3 (Näst bäste elev)
Bästa elever:
Bäckström TobiasSPE3A25000Arno Holms StipendiumForsberg JohannaSPS36000Karsbergs Stipendiefond
Bäste fordonselev:Eklund EmilFP3C3000Gymnasieskolornas Samfond Klocka Motorbranschens stipendium
Bäste Handels- och administrationselev:Widell EmmaHP3T4000Gymnasiskolornas Samfond
Bäste Medieelev:Vikström LinaMP3B4000Gymnasieskolornas Samfond
Namn, klass, belopp, fond

Wängelin FhilipFP3A500Gymnasieskolornas Samfond

Östlund MikaelFP3A500Gymnasieskolornas Samfond +klocka + AnderstorpsresaForsman MikaelFP3C500Gymnasieskolornas Samfond

Lång JonasFP3C500Gymnasieskolornas Samfond

Henriksson EmilieHP3T500Aktiva Handelsresandes Stip.fond

Magnusson ElinHP3T500Aktiva Handelsresandes Stip.fond +Övernattning på Scandic

Åsenlund ElinHPID3500Gymnasieskolornas Samfond

Boberg MarkusMP3A500Rotaryklubbarnas Stip.fond

Engberg KevinMP3A500Gymnasieskolornas Samfond

Gille IdaMP3A500Gymnasieskolornas Samfond

Bergman EmilieMP3B1000Gymnasieskolornas Samfond

Edlund KarolinaSPE3A1000Aktiva Handelsresandes Stip.fond

Edström EmiliaSPE3A1000 Herbert Gabrielssons Stip.fond

Huhta AnnaSPE3A1000Herbert Gabrielssons Stip.fond

Mejster FredrikSPE3A4000Stina och Rune Pettersons fond

Sandberg EmilSPE3A1000Korsnäs Stip.fond
Ersson RasmusSPE3B7000Mats Mårsell
Nyberg KajsaSPE3B1000Korsnäs Stip.fond
Ränttilä JessicaSPE3B2000Hedmans Stip.fond
Söderström Jennifer SPE3B1000Korsnäs Stip.fond

Vestergren MalinSPE3B1000Läkerols Stip.fond
Hansson MarcusSPID32000Karsbergs Stip.fond

Lundqvist Amanda SPID32000Korsnäs Stip.fond
Sjögren LinnSPID32000Gymnasieskolornas Samfond

Hellström JuliaSPM31000Gymnasieskolornas Samfond

Sandberg SabinaSPM31000Gymnasieskolornas Samfond

Åberg LindaSPM31000Korsnäs Stip.fond
Mattsson KajsaSPS32000Gymnasieskolornas Samfond

Olsén MarléneSPS32000Gymnasieskolornas Samfond

Tennemar KarinSPS31000Gymnasieskolornas Samfond


Zontas Stipendium
Holmström Sandra SPS31000IdrottssköldenEliasson EmmaHPID3500Gymnasieskolornas SamfondSilfverberg JakobSPID3500Gymnasieskolornas Samfond
IdrottsstipendiumHansson MarcusSPID3500Gymnasieskolornas SamfondThegel HenrikSPID3500Gymnasieskolornas Samfond
Fotografisk bild stipendium
Karlsson MagnusMP3B1500Expert
Grafisk form stipendiumValkama MatildaMP3A1000Göransson FredrikMP3A500Baringo/Kilometer/Lundberg&Co
Rörlig Bild stipendium
Bergman EmilieMP3B1000Vidéa
Utmärkt Projektarbete
Östlund AnnaSPM3500”Hemlösagruppen”SPS3500Gymnasieskolornas Samfond





Bästa prestation, får 3 000 kronor från Handelsklubben i Gävle: Tondar Malmgren och Sofie Zetterholm.

Bästa Studieresultat, får 1 000 kronor från Novum Kompetens och Datautveckling AB: Mattias Rådström och Caroline Olsson.

Bästa Kompis, Åk 1, får 500 kronor från Novum Kompetens och Datautveckling AB: Julia Schärdin.

Bästa Kompis, Åk 2, får 500 kronor från Novum Kompetens och Datautveckling AB: Khomkrit Butsarakham.

Bästa Kompis, Åk 3, får 500 kronor från Novum Kompetens och Datautveckling AB: Hanna Göransson.
Årets Idrottsprestation får 500 kronor från Novum Kompetens och Datautveckling AB: Sara Eriksson.

Årets JohnBauer-ambassadör får 500 kronor från Novum Kompetens och Datautveckling AB: Robert Holmström.




ÅRSKURS 1
Klass, namn, summa

Gymnasieskolans samfond
BF1AIhrénEmma300
BF1BLindbergJohanna300
BP1AKlingvallFilip300
BP1BSjögren-Lyck Michelle300
BP1CÅbergFilip300
BP1DLöfJoel300
EC1AHedlundTommy300
EC1BErkkiläMarcus300
EC1CDanbrinkJoakim300
EN1APihlajainen Jeremias300
EN1BOwetzOscar300
LP1BGustafsson Johanna300
OP1AHamrénJulia300
OP1BLarssonTerese300
TPS1A Bäcklin D-berg Hannah300
TPS1BLingvallJonas300
TPS1CBerlinOscar300
IVF3Henningsson Joel500

Gefle Hantverkförening
HR1ASundström Anna300
HR1BÖhrnAdrian300
HVF1BlankKristin300
HVFL1Helgesson Anna300
HVT1AÖlanderChristina 300

Läkerols stipendiefond
TE1ALundinMattias300
TE1APalmqvist Emma300
TE1BForsström August300
TE1BLöfKarl300
TE1CEklundLina300
TE1CVallerElin300
TE1DHäggström Greta300
TE1DPehrssonMatilda300

Rotaryklubbarnas i Gävle
stipendiefond
TE1IDPölläElin300

Polhemsstipendiet musik
PRIV1BFredriksson Anton300

Polhemsstipendiet
BASÅR 1BergmanAnton300

ÅRSKURS2
Klass, namn, fond, summa

Gymnasieskolans samfond
BF2ASvenssonJeanette500
BF2B Karlsson-Nkvist Rebekka500
BF2BLångSandra500
BPAN2ÖstlundCristoffer500
BPMR2JonssonNicklas500
BPTG2ALifJohan500
BPTG2BNybergChristoffer500
ECAT2CedervallKent500
ECDT2HessnerDaniel500
ECELÖbergRobin500
ENIR2 Campos B Erick Mauricio500
ENKY2EngvallMarcus500
ENVV2 Wendelius Hsten Nicolaj500
OP2A Jansson Sundell Tobias 500
OP2BLindqvistAmanda500
OP2CNaimMaha500
TEIT2AJanssonPontus500
TEP2HedlundRickard500
TEV2BergrothMichael500
TPS2ALarssonTobias500
TPS2CHolappaTommi500
TPS2DWestbergDan500
TPS2DZakrissonJonathan500

Gefle Hantverkförening
HR2APohjonen Emma500
HR2BKatiskoJohan500
HVF2LöfMatilda500
HVFL2JonssonMalin500
HVT2AOlssonEmma500
HVT2B Johansson Lönn Tova500
LP2AAskIzabella500
LP2BJacobsson Cathrine500
TED2SöreböVictoria500

Rotaryklubbarnas i Gävle
stipendiefond
TE2IDRominAndreas500

Polhemsstipendiet
IV GRUPP A Hussain Mariam300
IV GRUPP B Skytt K-son Robin300
IVIKAKhalilFaris Ali300
IV-ÖAbdolrazak Emad300

Blommor + presentkortI
VIKL1NaseriSadighe

Erikssons stipendiefond
OP2Thyr Jonathan

Svenska Kemistsamfundet, Gävlekretsen
TES2Christensson Alexander
Tom Titt
BF2AKällemyrHanna
BF2BKällemyrCaroline


ÅRSKURS 3
Klass, namn, fond, summa

Gymnasieskolans samfond
BF3ARanjeLinnéa1 000
BF3ARickegård Frida1 000
BF3BSundberg Malin1 000
ECAT3BartholfMartina1 000
ECAT3SvenssonTim1 000
ECDT3Björklund Jesper1 000
ECEL3HedlundJonas1 000
ECET3GrannasIda1 000
ENVV3Melkersson Samuel1 000
OP3AKarlssonMalin1 000
OP3BHolmliBeatrice1 000
TE3IDAxelsson Mathilda1 000
TE3IDLeimaSofie1 000
TED3HägerHelen1 000
TEDE3NylundMarcus1 000
TEDE3Strandberg Adam1 000
TES3AEkström Nathalie1 000
TES3ASimonsson Josef1 000
TES3BAxelsson Madeleine1 000
TES3BJohansson Sara1 000
TES3BMoreborg Henrik1 000
TES3BPersson Magnus1 000
TES3CGrönvallElin1 000
TES3CLövgrenTherese1 000
TPS3AKatiskoJonnie1 000
TPS3BBomanVictor1 000
TPS3CHillbomMarcus1 000
TPS3DLarssonAngelica1 000

Gefle Hantverkförening
BPML3LifEmelie1 000
BPPL3LöhmanFredrik1 000
BPTG3ALinanderPatrik1 000
BPTG3ASandström Jacob1 000
HR3AErikssonJohanna1 000
HR3AWesterman Jessica1 000
HVF3 Pennerdahl Angelica1 000
HVT3AÖgrenMalin1 000
HVT3BStrindberg Anna1 000
HV3CWärnSandra1 000
LP3AOlssonDenise1 000
LP3B Adolfsson Madelene1 000
LP3BMolinSara1 000
TED3LangerthAlice1 000

Konstruktörs stipendiefond
BPTG3ASöderholm Linus1 000
BPTG3BErikssonKim1 000
BPTG3BSöderJakob1 000

Polhemsstipendiet
IVS4AAxelssonStefan450
FOS4VikAnders450
HOS4SöderSofie450
IVS4BJanssonBjörn450
LPS4AntellSebastian450

Gävleborgs läns Vägförening / Vägverkets stipendiefond
BPBT3
NilssonEmil1 000
BPMR3
Westergren Markus 1 000

EIO
ECEL3Stömberg Joel1 500

VVS företagen
ENVV3ErikssonEmil
3 000

Kylbranschen
ENKY3LingvallRobin
3 000

Kökschefsföreningen Gävleborg (kockrock)
HR3AMalmberg Nick
Erik Johan Ljungbergs Utbildningsfond
TE3id Roos-Pehrsson Victor20 000
TES3a Gustafsson Sara 20 000

Företagsgrupp Gävle
TE3idLindhOlivia2 500
TES3aJ-Linderdahl Sofia2 500
TES3bÅsellAnna2 500
TES3bÖstblomJohn2 500

Guldpenseln BPML3StrandSebastian
Idrottsskölden (för sina prestationer i ishockey, Brynäs IF och Juniorlandslaget)
BPMR3ErikssonJoacim

Korsnäs
TES3bSjöberg Daniel1 000
TES3cNordinKlara1 000
TPS3aStrandberg Ida1 000
TPS3bSundinJesper1 000

Popcorner
HVF3KeränenSanja2 000
HVF3Östergrens Erika2 000

RYK Regionala Yrkeskommittén
BPBT3NilssonEmil

Skanska
BPTG3ASandströmJacob
Stora Enso
TES3bImamovic Jasmina1 000
TES3bNilssonGustav1 000

VI (Verkstadsindustrin)
TEDE3BohlinTobias1 500
TES3bÅbergHannes1 500
TPS3d Guldbrandsson Zanna 1 500

Zonta
ECET3GrannasIda1 000

Mer läsning

Annons