Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

GUIDE: Scenkalender med alla lokala nöjesevenemang

Annons

Fredag

Cavanaugh: CC-puben, Gävle

"Work in progress" med Magnus Betnér – support John Houdi: Folkets Hus, Sandviken

LÄS OCKSÅ: Så blir Betnérs humorexperiment i Gävle och Sandviken

Heavy Tiger: Möbeln, Tierp

LÄS OCKSÅ: Heavy Tiger gästar Öppen scen i Tierp

Americana Bonanza med Maxida Märak & Downhill Bluegrassband och Session Americana: Gävle Konserthus, Gävle

Björn Rosenström: Allstar, Sandviken

Dansikalen ”En dans på rosor”: Gävle Teater, Gävle

Lördag

Blå lördag: CC-puben, Gävle

Hårdrocksfestival: Blå Scenen, Gävle Bibliotek, Gävle

LÄS MER: Världens största musikfestival är här - så ser programmet ut för Gästrikland

Holmssons: Mingel & Bar

Dansikalen ”En dans på rosor”: Gävle Teater, Gävle

Allsång och musikcafé med Gävle Gospel, Stefan Sjöman och Ann-Marie Ahlenius: Hedvigslundskyrkan, Gävle

Mita: Gästis, Torsåker

60-talsafton med Halifax Team, Sooner Or Later och Rihno-Ceros: Folkets Hus/Bolaget, Sandviken

Geraint Watkins: Star Club, Gävle

"Work in progress" med Magnus Betnér – support Agneta Wallin: Söders Källa, Gävle

Mickeys: Parken, Gävle

Vecka 42

14/10 Onelinershow med David Sundin, Johan Hurtig och Jonas Strandberg, stadupgäst: James McKie, Gerda Bylund, MC: TBA: Gasta, Å-krogen, Gävle

14/10 Ingvar Palm Quartet och Some Funk Junk: Gävle Jazz Club, Gävle Konserthus, Gävle

14/10 Half: Drömfabriken, Sandviken

15/10 Vem är han den där Pink Floyd?: CC-puben, Gävle

16/10 ”I love musicals” med Helen Sjöholm och Peter Jöback: Göransson Arena, Sandviken

16/10 "Bildbevis" med Jesper Rönndahl: Söders Källa, Gävle

16-18/10 Oktobermaran: Parken, Gävle

16/10 John och Tone Norum unplugged: CC-puben, Gävle

16/11 OKTOBERMARAN med Umbrella, Horizont, Finix och Jannez: Parken, Gävle

17/10 Heavy Tiger: Ordernshuset, Skutskär

17/10 ”Nääämen it’s Al Pitcher” med Al Pitcher: Gävle Teater, Gävle

17/10 John och Tone Norum unplugged: CC-puben, Gävle

17/10 The Smashed Potatoes: Golfrestaurangen, Gävle

17/10 OKTOBERMARAN med Blender, Expanders, Mannerz och Radio: Parken, Gävle

18/10 ”Bröllop i kikarn”: Gävle Konserthus, Gävle

18/10 Eric Martin (Mr. Big): CC-puben, Gävle

18/10 ”Näktergalarna” med operatrion Divine: Gävle Teater, Gävle

18/10 OKTOBERMARAN med Sannex och Dreams: Parken, Gävle

Vecka 43

19/10 Jojje Wadenius & Cleo Bandet: Gävle Jazz Club, Gävle Konserthus, Gävle

19/10 Hollow Earth, Oak och Moth: 026 Hardcore, Bildahuset, Gävle

21/10 Lasse Karlsson, Henrik Elmér, Johan Sundström, Peter Drake, MC: Malin Appeltofft: Gasta, Å-krogen, Gävle

21/10 Hank T Morris & The Amazing Buffalo Brothers: Drömfabriken, Sandviken

21/10 LSD: Gävle Jazz Club, Gävle Konserthus, Gävle

21/10 Winter – akustiskt: CC-puben, Gävle

22/10 Rise Today: CC-puben, Gävle

23/10 Soul Salvation: CC-Puben, Gävle

23-24/10 Right kulturfestival med Me The Tiger, Hurricane Love och Den Svenska Björnstammen och DJ Fredrik Strage: Kulturcentrum, Sandviken

24/10 Harvest Sun: CC-Puben, Gävle

25/10 Sanne Salomonsen, Mats Ronander och Benneth Fagerlund: Gävle Konserthus, Gävle

Vecka 44

27/10 Ulf Lundell: Gävle Konserthus, Gävle

28/10 Ludde Samuelsson, Tomas Ahlbeck, Gussy Löwenhielm, Mathias Heldevik, MC: Janne Lindskog: Gasta, Å-krogen, Gävle

28/10 JJ Bluesband: Drömfabriken, Sandviken

31/10 Vuxna Pojkar: CC-puben, Gävle

30/10 "Femtio, frånskild och förvånad" med Martin Svensson: Söders Källa, Gävle

30/10 Daniel Norgren: Gävle Konserthus, Gävle

30/10 Stacie Collins: Star Club, Gävle

31/10 Mothership: CC-puben, Gävle

31/10 The Scams: Star Club

31/10 Micke Wéz: Mingel & Bar, Gävle

31/10 Petter: Allstar, Sandviken

1/11 Baltimoore: Star Club, Gävle

1/11 Highlights: Parken, Gävle

Vecka 45

4/11 Bluesjam: CC-puben, Gävle

4/11 Simon Gärdenfors, Anders Celin, Erik Moberg, Gerda Bylund, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

4/11 Louise Hoffsten: Drömfabriken, Sandviken

6/11 Hion Martell: CC-puben, Gävle

6/11 2 Blyga Läppar: Allstar, Sandviken

7/11 Casanovas: Parken, Gävle

7/11 Blå Lördag: CC-puben, Gävle

7/11 De Lyckliga Kompisarna: Kakel, Gävle Konserthus, Gävle

7/11 Charlie Who?: Allstar, Sandviken

7/11 Östen Med Resten firar 30 år: Gävle Teater, Gävle

Vecka 46

11/11 Kari Sjöstrand Hot Six: Gävle Jazz Club, Gävle Konserthus, Gävle

11/11 Felicia Tomala, Elinor Svensson, Tobbe Ström, Peter Drake, MC: Marcus Palm: Gasta, Å-krogen, Gävle

11/11 Per & Bo firar 25 år tillsammans: Drömfabriken, Sandviken

12/11 Serpent: CC-puben, Gävle

12/11 ”Till häst genom Västerbotten” med Klungan: Gävle Teater, Gävle

13/11 Emerald: CC-puben, Gävle

13/11 "Mim – en visuell stand-up" med Lasse Nilsen: Söders Källa, Gävle

13/11 Mass Murder Agenda och Dieselkopf: Star Club, Gävle

13/11 ”Till häst genom Västerbotten” med Klungan: Gävle Teater, Gävle

14/11 Dungen: Kakel, Gävle Konserthus, Gävle

14/11 Asta Kask: Allstar, Sandviken

14/11 Karriks: Gävle Stadsbibliotek, Gävle

14/11 We Are The Catalyst: CC-puben, Gävle

15/11 Lillasyster: Gefle Hårdrocksklubb, Dirty Harry, Gävle

15/11 Finix: Parken, Gävle

15/11 Eric Gales: Star Club, Gävle

15/11 Thea&Samuel: CC-puben, Gävle

Vecka 47

18/11 Amanda Sedgwick Quintet: Gävle Jazz Club, Gävle Konserthus, Gävle

18/11 Johan Glans, Sven Brundin, Josefin Sonck, Stefan Söderblom, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

18/11 Trask: Drömfabriken, Sandviken

19/11 Doug Morter & Jerry Donahue: CC-puben, Gävle

20/11 My Heart Is A Metronome: Baravara, Gävle

20/11 Brooklyn Soul Stew: Star Club, Gävle

21/11 Mandylon: CC-puben, Gävle

22/11 ”Min bästa jul – en nära julshow med Carola”: Gävle Konserthus, Gävle

Vecka 48

24/11 ”Levande död i Norra Norrland” av Mattias Alkberg och Råd Kjetil Senza Testa + KET: Gävle Teater, Gävle

25/11 Evelyn Mok, Christer Engqvist, Martin Krantz, Gerda Bylund, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

25/11 Novemberfesten: Drömfabriken, Sandviken

26/11 Djävulen Möblerar Om: CC-puben, Gävle

26/11 P-Floyd: Gävle Teater, Gävle

27/11 Skinny Molly: Star Club, Gävle

27/11 Masters Of Rock: CC-puben, Gävle

28/11 Magaza: CC-puben, Gävle

28/11 Ebba Gold: Star Club, Gävle

29/11 Expanders: Parken, Gävle

29/11 ”Slå pattarna i taket” med Bianca och Tiffany Kronlöf: Folkets Hus, Sandviken

Vecka 49

2/12 Bluesjam: CC-puben, Gävle

2/12 Messiah Hallberg, Marcus Johansson, Eva Viding, Peter Drake, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

2/12 Sandy Brechin Trio: Drömfabriken, Sandviken

4/12 ”Slå pattarna i taket” med Bianca och Tiffany Kronlöf: Gävle Teater, Gävle

4/12 Den Svenska Björnstammen: Heartbreak, Gävle

4/12 Doomsday Disciples: CC-puben, Gävle

4/12 Millencolin: Allstar, Sandviken

5/12 Blå Lördag: CC-puben, Gävle

5/12 ”Anna Blombergs värld” med Anna Blomberg: Gävle Teater, Gävle

5/12 Mustasch: Allstar, Sandviken

6/12 Blender: Parken, Gävle

Vecka 50

9/12 Jörgen Sjöberg, Ami Hallberg, Ryan Bussell, Mathias Heldevik, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

9/12 Personliga Persson & Den Hopplösa Orkestern: Drömfabriken, Sandviken

10/12 Gävle Connection: CC-puben, Gävle

11/12 Truckfighters: Gefle Hårdrocksklubb, Dirty Harry, Gävle

11/12 Vengaboys: Allstar, Sandviken

11/12 Project Elephant: CC-puben, Gävle

12/12 Ace of DC: CC-puben, Gävle

12/12 Heave: Star Club, Gävle

17/12 Faust Stumfilmskonsert: Gävle Teater, Gävle

Vecka 51

16/12 John Houdi, Johanna Wagrell, Johan Hurtig, Stefan Söderblom, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

16/12 Julavslutning: Drömfabriken, Sandviken

19/12 Silvana Imam: Kakel, Gävle Konserthus, Gävle

Mer läsning

Annons