Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Här är eleverna som fick stipendier

Annons

***

OMVÅRDNADSNÄMNDEN:

Omvårdnadsnämndens stipendier till tre avgångselever vid Polhemsskolan

Omvårdnadsnämnden belönar årligen avgångselever vid Vård- och omsorgsprogrammet på Polhemsskolan med stipendium för goda studieprestationer. Från och med i år införs ett nytt stipendium för avgångselever vid gymnasiesärskolans Hälsa och omsorgsprogram.

Omvårdnadsnämndens stipendier till avgångselever vid Vård- och omsorgsprogrammet

Maya Karström Lundby och Emelie Borgqvist, båda avgångselever vid Vård- och omsorgsprogrammet på Polhemsskolan har tilldelats Omvårdnadsnämndens stipendium. Stipendiet utgör en belöning för en utmärkt studieprestation och består av en penninggåva på 2 500 svenska kronor.

…

Omvårdnadsnämndens stipendium till avgångselever vid gymnasiesärskolans Hälsa och omsorgsprogram

Rosanna Hillgren Baumgardt, avgångselev vid gymnasiesärskolans Hälsa och omsorgsprogram har tilldelats Omvårdnadsnämndens nyinstiftade stipendium. Stipendiet utgör en belöning för en utmärkt studieprestation och består av en penninggåva på 2 500 svenska kronor.

Stipendierna överlämnades av Anita Bjurström, HR-chef vid Omvårdnad Gävle i Polhemsskolans aula. …

Bifogar foto taget av Andreas Skoglund, webbkommunikatör vid KLK Kommunikation. Med på bild från vänster är: Rosanna Hillgren, Maya Karström Lundby, Anita Bjurström och Emelie Borgqvist

***

HANDELS-SOCIETETEN I GÄVLE:

Vid sin årsstämma i juni delade Handels-Societeten i Gefle ut två stipendier à 5 000 kr till elever vid Handelsprogrammet hos Thorén Business School i Gävle. Det ena stipendiet gick till Clara Ohlsson som avslutar sitt andra år på skolan och det andra till Ida Jidåker, som går ut med studentexamen. – Vi väljer att inte bara uppmuntra examenselever utan vill också visa övriga elever att det kan löna sig att anstränga sig hela studietiden, säger Bruno Ahlqvist, ordförande i Handels-Societeten.

****

BORGARSKOLAN:

Stipendiater vid Borgarskolan för goda studieresultat och prestationer under läsåret 2014-2015:

Borgarskolans bästa betyg 2015

Jacob Hjelte SA12N 4000 Sven Karsbergs Stipendiefond

Arno Holms Stipendium för bästa ekonomielev

Matilda Fagerlind EK12B 25000 Arno Holms Stipendium

Stina och Rune Peterssons stipendium till ekonomielev

Sandra Berglund EK12A 3000 Stina och Rune Peterssons stiftelse

Bästa betyg på Fordons- och transportprogrammet

Nicklas Söderström FT12B 3000 Korsnäs Stipendiefond

Bästa betyg på Handels- och administrationsprogrammetprogrammet

Emma Sjöberg HA12 3000 Korsnäs Stipendiefond (1000) och Karl Axel Hedmans donation (2000)

Bästa betyg på Samhällsvetenskapsprogrammet

Jacob Hjelte SA12N 3000 Sven Karsbergs Stipendiefond

Bästa betyg på Estetiska programmet

Cristopher Svensson ESM12 3000 Gymnasieskolornas Samfond

Bästa betyg på Hotell- och turismprogrammet

Isabell Sturm Mårtensson HT12 3000 Herbert Gabrielssons Stipendiefond

Linn Zetterström HT12 3000 Gymnasieskolornas Samfond

Bästa betyg på Ekonomiprogrammet

Matilda Fagerlind EK12B 3000 Aktiva Handelsresandes Stipendiefond

Goda studieprestationer

Angelica Larsson HT12 500 Gymnasieskolornas Samfond

Malin Johansson SA12C 500 Gymnasieskolornas Samfond

Ida Sundin SA12M 500 Gymnasieskolornas Samfond

Joel Wendin SA12N 500 Gymnasieskolornas Samfond

Maria Olsson SA12N 500 Herbert Gabrielssons Stipendiefond

Hanna Eriksson EK12A 500 Gymnasieskolornas Samfond

Emma Jonsson EK12A 500 Gymnasieskolornas Samfond

Clara Wik EK12A 500 Gymnasieskolornas Samfond

Sandra Berglund EK12A 500 Gymnasieskolornas Samfond

Ebba Johansson EK12C 500 Korsnäs Stipendiefond

Agnes Skoglund EK12B 500 Gymnasieskolornas Samfond

Marcus Westerberg EK12C 500 Gymnasieskolornas Samfond

Olivia Eriksson EK12C 500 Gymnasieskolornas Samfond

Ida Ejekrans HA12 500 Gymnasieskolornas Samfond

Joel Lyrberg ESM12 500 Gymnasieskolornas Samfond

Linnea Sundin FT12A 500 Gymnasieskolornas Samfond

Väl genomfört gymnasiearbete

Marcus Westerberg EK12C 1000 Sven Karsbergs Stipendiefond

Emma Pihlajainen SA12B 1000 Läkerols stipendiefond

Linnea Sundin FT12A 1000 Gymnasieskolornas Samfond

Frida Larsson ESM12 1000 Gymnasieskolornas Samfond

Agnes Åhed HA12 1000 Rotary (900) och Gymnasieskolornas Samfond (100)

Linn Zetterström HT12 1000 Gymnasieskolornas Samfond

Väl genomförd samhällsvetenskaplig specialisering

Clara Kristiansson-Gran SA12C 500 Sven Karsbergs Stipendiefond

Malin Johansson SA12C 500 Sven Karsbergs Stipendiefond

Christian Lundström SA12A 500 Sven Karsbergs Stipendiefond

Borgarskolans pris i entreprenörskap

Hanna Asplund EK12C 500 Gymnasieskolornas Samfond

Olivia Selinder EK12C 500 Gymnasieskolornas Samfond

Elin Lundmark EK12C 500 Gymnasieskolornas Samfond

Borgarskolans pris i kommunikation

Ida Sundin SA12M 500 Gymnasieskolornas Samfond

Adam Lundberg SA12M 500 Gymnasieskolornas Samfond

William Backlund SA12M 500 Gymnasieskolornas Samfond

Zontas Stipendium

Linnea Sundin FT12A 1000 Zonta

Borgarskolans jämställdhetsstipendium

Malin Johansson SA12C 1000 Korsnäs Stipendiefond

Idrottsskölden

Jacob Hjelte SA12N 1000 Gymnasieskolornas Samfond

Jenny Hallström EK12C 1000 Gymnasieskolornas Samfond

Idrottsstipendium

Fredrik Björkman SA12B 500 Gymnasieskolornas Samfond

Emma Gällstedt SA12N 500 Gymnasieskolornas Samfond

Idrottsstipendium Fair Play

Pontus Littmar SA12C 500 Herbert Gabrielssons Stipendiefond

Idrottsstipendium Come back

Theodor Olsson SA12N 500 Gymnasieskolornas Samfond

Branschpris Hotell- och turismprogrammet

Sabina Lind HT12 Presentkort Elite Grand Hotel

Borgarskolans Novelltävling

Oskar Igeland SA14M 1500 Borgarskolan

Branschpris Fordons- och transportprogrammet

Linnea Sundin FT12A 3000 Bilmetro Gävle

Linnea Sundin FT12A Guldklocka Motorbranschens Riksförbund

Nicklas Söderström FT12B 1000 Sveriges Åkeriföretag Gävleborg

Entreprenörskap: Pärlans UF åk2

Maja Wessling HA13 500 Korsnäs Stipendiefond

Johan Larsson-Granat HA13 500 Korsnäs Stipendiefond

Rasmus Christensen HA13 500 Korsnäs Stipendiefond

Segrare i Skol SM innebandy

Amanda Bäcklin HA12 t-shirt med tryck

Malin Eriksson SA12B t-shirt med tryck

Jenny Hallström EK12C t-shirt med tryck

Hanna Godin SA13L t-shirt med tryck

Maximilia Hollinder ES13M t-shirt med tryck

Tilde Ericsson EK13EB t-shirt med tryck

Matilda Östling EK13EB t-shirt med tryck

Jenny Åblom ES13M t-shirt med tryck

Lisa Olsson EK13J t-shirt med tryck

Frida Eriksson EK14J t-shirt med tryck

Esther Helmersson EK12A t-shirt med tryck

Estet-Medias Specialstipendium

Alina Lantto Qvarfort ESM12 Programmets eget pris

Albin Hjelm ESM12 Programmets eget pris

Stipendier till Kulturskolans elever 2015 i Sandviken

Stipendier ur Anna Zettergrens minnesfond

För att vara kvalificerad för ett stipendium ska följande uppfyllas:

Eleven ska gå i årskurs 9 i någon av Sandvikens grundskolor. Eleven ska ha

visat stor ambition för sitt ämne/instrument och under sin tid i

Kulturskolan gjort stora framsteg i musikstudierna.

Melvin Bornegrim, slagverk, klass 9B Jernvallsskolan

Alva Dalethsson, sång, klass 9 Montessoriskolan

Fredrik Nordin, elbas, klass 9A Söderskolan

Joel Tromark, violin, klass 9 Montessoriskolan

Sandvikens UngdomsKulturförening, SUK stipendier ut för ”visad ambition och fallenhet samt ha bidragit till god kamratanda”

Gustaf Andreasson, piano och cello, NA14, Sandvikens gymnasieskola

Ida Jackalin, tvärflöjt, NA12NAS, Sandvikens gymnasieskola

Felicia Lööke, teater, SA12BT, Sandvikens gymnasieskola

Mer läsning

Annons