Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

NÖJESGUIDEN: Här hittar du alla kommande evenemang

Annons

BIOPREMIÄRER

Fredag

"En underbar jävla jul" (Filmstaden Gävle, Roxy/Star Sandviken, Tierps bio)

"Hellsingland" (Roxy/Star Sandviken)

Onsdag

"Hunger games 4: Mockingjay part 2" (Filmstaden Gävle, Roxy/Star Sandviken, Tierps bio)

PÅ SCEN

Fredag

Emerald: CC-puben, Gävle

"Mim – en visuell stand-up" med Lasse Nilsen: Söders Källa, Gävle

Nause: Slickcity, Heartbreak, Gävle

Mass Murder Agenda och Dieselkopf: Star Club, Gävle

”Till häst genom Västerbotten” med Klungan: Gävle Teater, Gävle

David Björk: Bolaget, Sandviken

Lördag

Dungen: Kakel, Gävle Konserthus, Gävle

Musikcafé med allsång och gästartist Homebound: Hedvigslundskyrkan, Gävle

Asta Kask: Allstar, Sandviken

Karriks: Gävle Stadsbibliotek, Gävle

Så Gävla Jazz!: CC-puben, Gävle

Söndag

Finix: Parken, Gävle

Välgörenhetskonsert för flickorna i Indien med JennyC, Olle Tjern, Sanya Singh, Christopher Bång Trio och Monica Andersdotter & Christer Odlander: Kulturcentrum, Sandviken

Eric Gales: CC-puben, Gävle

…

Vecka 47

18/11 Amanda Sedgwick Quintet: Gävle Jazz Club, Gävle Konserthus, Gävle

18/11 Johan Glans, Sven Brundin, Josefin Sonck, Stefan Söderblom, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

18/11 Trask: Drömfabriken, Sandviken

18/11 Johnny Sörman: CC-puben, Gävle

19/11 Doug Morter & Jerry Donahue: CC-puben, Gävle

20/11 My Heart Is A Metronome: Baravara, Gävle

20/11 Brooklyn Soul Stew: Star Club, Gävle

20/11 Ståupp med Alla Mina Kamrater: Allstar, Gävle

20/11 Jonsson: Sandviken Jazz Club, Bolaget, Sandviken

20/11 Jenny C & The Big Epic Orchestra med gästartister: CC-puben, Gävle

21/11 Mandylon: CC-puben, Gävle

21/11 Sandvikens manskörs allsång med gästartisterna Tina Olsson, Fanny Söderlund och Robert Sikström: Valhalla, Sandviken

21/11 The Telescopes, I Am Super Ape med dj:s Lehnberg och Blix: Spegeln, Gävle

22/11 ”Min bästa jul – en nära julshow med Carola”: Gävle Konserthus, Gävle

22/11 Sky High: CC-puben, Gävle

Vecka 48

24/11 ”Levande död i Norra Norrland” av Mattias Alkberg och Råd Kjetil Senza Testa + KET: Gävle Teater, Gävle

25/11 Evelyn Mok, Christer Engqvist, Martin Krantz, Gerda Bylund, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

25/11 Amplified Mojos: CC-puben, Gävle

25/11 Novemberfesten: Drömfabriken, Sandviken

26/11 Djävulen Möblerar Om: CC-puben, Gävle

26/11 P-Floyd: Gävle Teater, Gävle

27/11 Skinny Molly: Star Club, Gävle

27/11 Masters Of Rock: CC-puben, Gävle

27/11 Lillasyster: Gefle Hårdrocksklubb, Dirty Harry, Gävle

27/11 Ständut Blakk dinnershow och Blandbandet: Bolaget, Sandviken

28/11 Magaza: CC-puben, Gävle

28/11 Slicers: Mingel & Bar, Gävle

28/11 ”En heeelt galen show för hela familjen” med Tobbe Trollkarl: Folkets Hus, Sandviken

28/11 Ebba Gold: Star Club, Gävle

29/11 Expanders: Parken, Gävle

29/11 ”Christmas night” med Magnus Carlson, Shirley Clamp och Sonja Aldén: Gävle Konserthus, Gävle

29/11 ”Slå pattarna i taket” med Bianca och Tiffany Kronlöf: Folkets Hus, Sandviken

Vecka 49

2/12 CC Blues Jam: CC-puben, Gävle

2/12 Messiah Hallberg, Marcus Johansson, Eva Viding, Peter Drake, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

2/12 Sandy Brechin Trio: Drömfabriken, Sandviken

3/12 Stina Joza: CC-puben, Gävle

4/12 ”Slå pattarna i taket” med Bianca och Tiffany Kronlöf: Gävle Teater, Gävle

4/12 Den Svenska Björnstammen: Heartbreak, Gävle

4/12 Doomsday Disciples: CC-puben, Gävle

4/12 Millencolin: Allstar, Sandviken

5/12 Blå Lördag: CC-puben, Gävle

5/12 Alvenfors: Mingel & Bar, Gävle

5/12 ”Anna Blombergs värld” med Anna Blomberg: Gävle Teater, Gävle

5/12 Mustasch: Allstar, Sandviken

5/12 Flat Foot och Jenny Was: Star Club, Gävle

6/12 Blender: Parken, Gävle

6/12 The Cadillac Band: Järbo Folkets Hus, Järbo

Vecka 50

9/12 Jörgen Sjöberg, Ami Hallberg, Ryan Bussell, Mathias Heldevik, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

9/12 Jul i Folkton: Gävle Konserthus, Gävle

9/12 Personliga Persson & Den Hopplösa Orkestern: Drömfabriken, Sandviken

10/12 Gävle Connection: CC-puben, Gävle

11/12 Truckfighters: Gefle Hårdrocksklubb, Dirty Harry, Gävle

11/12 Vengaboys: Allstar, Sandviken

11/12 Project Elephant: CC-puben, Gävle

12/12 Ace of DC: CC-puben, Gävle

12/12 ”Normkritisk riffhastighet” med Gadget, Livet Som Insats och Infraction: Kungen, Sandviken

12/12 ”Mitt enda liv” med Jonas Gardell: Göransson Arena, Sandviken

12/12 Heave: Star Club, Gävle

12/12 Blue Xmas: Bolaget, Sandviken

13/12 Doug Seegers: Gasklockorna, Gävle

Vecka 51

16/12 John Houdi, Johanna Wagrell, Johan Hurtig, Stefan Söderblom, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

16/12 Julavslutning: Drömfabriken, Sandviken

16/12 Johnny Sörman: CC-puben, Gävle

17/12 Faust Stumfilmskonsert: Gävle Teater, Gävle

17/12 Mattias Ericsson & Flee: CC-puben, Gävle

18/12 Julgalan med Lena Philipson, Måns Zelmerlöw, Ola Salo, Hasse Andersson, Miss Li, Jill Johnson, Darin, David Hellenius och Petter: Göransson Arena, Sandviken

18/12 Juljam: Gefle Hårdrocksklubb, Harrys, Gävle

19/12 Silvana Imam: Kakel, Gävle Konserthus, Gävle

20/12 Thea & Samuel: CC-puben, Gävle

Vecka 52

25/12 The Rockfire: CC-puben, Gävle

25/12 Holmssons: Mingel & Bar, Gävle

26/12 Blue Tattoo: CC-puben, Gävle

26/12 Punk & Bössa-festivalen: Star Club, Gävle

Mer läsning

Annons