Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

NÖJESGUIDEN: Lista med alla lokala evenemang och biopremiärer

/

Annons

BIOPREMIÄRER

”Spectre”: (Filmstaden Gävle, Roxy/Star Sandviken, Tierps bio)

HÄR hittar du bioprogrammet för Sandviken

HÄR hittar du bioprogrammet för Gävle

HÄR hittar du bioprogrammet för Tierp

…

PÅ SCEN

Fredag

"Femtio, frånskild och förvånad" med Martin Svensson: Söders Källa, Gävle

Daniel Norgren: Gävle Konserthus, Gävle

Peter Englunds ”Ett Gävla liv i Gävle”: Gävle Teater, Gävle

LÄS OCKSÅ: Här är 80-talsstjärnorna som gästar Peter Englunds nya show

Vuxna Pojkar: CC-puben, Gävle

Ungdomsdisco med Erik Woll, Dani M och André Kullberg: Estraden, Gävle

…

Lördag

Mothership: CC-puben, Gävle

The Scams: Star Club

Emil Berg: Allstar, Gävle

Micke Wéz: Mingel & Bar, Gävle

Petter: Allstar, Sandviken

YAST, Wild Invalid, Krig och Alpha Mound: Postkollektivet, Söders Källa, Gävle

Halloweenfestival med Erik Woll, André Kullberg, Joy Mbatha och Far & Son: Estraden, Gävle

…

Söndag

Baltimoore: Star Club, Gävle

Highlights: Parken, Gävle

…

Fler datum

4/11 Bluesjam: CC-puben, Gävle

4/11 Simon Gärdenfors, Anders Celin, Erik Moberg, Gerda Bylund, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

4/11 Louise Hoffsten: Drömfabriken, Sandviken

6/11 Hion Martell: CC-puben, Gävle

6/11 2 Blyga Läppar: Allstar, Sandviken

7/11 Casanovas: Parken, Gävle

7/11 Blå Lördag: CC-puben, Gävle

7/11 Wickys: Mingel & Bar, Gävle

7/11 G-Force: Star Club, Gävle

7/11 ”One voice” – en hyllning till Barbara Streisand med Gunilla Backman och Sandvikens symfoniorkester: Folkets Hus, Sandviken

7/11 De Lyckliga Kompisarna: Kakel, Gävle Konserthus, Gävle

7/11 Thundermother och Merkurius: Riot Rockbar, Sandviken

7/11 Charlie Who?: Allstar, Sandviken

7/11 Östen Med Resten firar 30 år: Gävle Teater, Gävle

Vecka 46

9/11 The Friendly Beasts: Biblioteket, Österbybruk

10/11 ”Den lycklige pessimisten” med Jan Bylund och Mattias Lundberg: Kulturcentrum, Sandviken

11/11 Kari Sjöstrand Hot Six: Gävle Jazz Club, Gävle Konserthus, Gävle

11/11 Felicia Tomala, Elinor Svensson, Tobbe Ström, Peter Drake, MC: Marcus Palm: Gasta, Å-krogen, Gävle

11/11 Per & Bo firar 25 år tillsammans: Drömfabriken, Sandviken

12/11 Serpent: CC-puben, Gävle

12/11 ”Till häst genom Västerbotten” med Klungan: Gävle Teater, Gävle

13/11 Emerald: CC-puben, Gävle

13/11 "Mim – en visuell stand-up" med Lasse Nilsen: Söders Källa, Gävle

13/11 Mass Murder Agenda och Dieselkopf: Star Club, Gävle

13/11 ”Till häst genom Västerbotten” med Klungan: Gävle Teater, Gävle

14/11 Dungen: Kakel, Gävle Konserthus, Gävle

14/11 Asta Kask: Allstar, Sandviken

14/11 Karriks: Gävle Stadsbibliotek, Gävle

14/11 We Are The Catalyst: CC-puben, Gävle

15/11 Lillasyster: Gefle Hårdrocksklubb, Dirty Harry, Gävle

15/11 Finix: Parken, Gävle

15/11 Välgörenhetskonsert för flickorna i Indien med JennyC, Olle Tjern, Sanya Singh, Christopher Bång Trio och Monica Andersdotter & Christer Odlander: Kulturcentrum, Sandviken

15/11 Eric Gales: Star Club, Gävle

15/11 Thea&Samuel: CC-puben, Gävle

Vecka 47

18/11 Amanda Sedgwick Quintet: Gävle Jazz Club, Gävle Konserthus, Gävle

18/11 Johan Glans, Sven Brundin, Josefin Sonck, Stefan Söderblom, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

18/11 Trask: Drömfabriken, Sandviken

19/11 Doug Morter & Jerry Donahue: CC-puben, Gävle

20/11 My Heart Is A Metronome: Baravara, Gävle

20/11 Brooklyn Soul Stew: Star Club, Gävle

21/11 Mandylon: CC-puben, Gävle

22/11 ”Min bästa jul – en nära julshow med Carola”: Gävle Konserthus, Gävle

Vecka 48

24/11 ”Levande död i Norra Norrland” av Mattias Alkberg och Råd Kjetil Senza Testa + KET: Gävle Teater, Gävle

25/11 Evelyn Mok, Christer Engqvist, Martin Krantz, Gerda Bylund, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

25/11 Novemberfesten: Drömfabriken, Sandviken

26/11 Djävulen Möblerar Om: CC-puben, Gävle

26/11 P-Floyd: Gävle Teater, Gävle

27/11 Skinny Molly: Star Club, Gävle

27/11 Masters Of Rock: CC-puben, Gävle

28/11 Magaza: CC-puben, Gävle

28/11 Slicers: Mingel & Bar, Gävle

28/11 Ebba Gold: Star Club, Gävle

29/11 Expanders: Parken, Gävle

29/11 ”Slå pattarna i taket” med Bianca och Tiffany Kronlöf: Folkets Hus, Sandviken

Vecka 49

2/12 Bluesjam: CC-puben, Gävle

2/12 Messiah Hallberg, Marcus Johansson, Eva Viding, Peter Drake, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

2/12 Sandy Brechin Trio: Drömfabriken, Sandviken

3/12 FILM: ”Kung Fury – historien bakom succén” i samtal med producenten Linus Andersson: Silvanum, Gävle

4/12 ”Slå pattarna i taket” med Bianca och Tiffany Kronlöf: Gävle Teater, Gävle

4/12 Den Svenska Björnstammen: Heartbreak, Gävle

4/12 Doomsday Disciples: CC-puben, Gävle

4/12 Millencolin: Allstar, Sandviken

5/12 Blå Lördag: CC-puben, Gävle

5/12 Alvenfors: Mingel & Bar, Gävle

5/12 ”Anna Blombergs värld” med Anna Blomberg: Gävle Teater, Gävle

5/12 Mustasch: Allstar, Sandviken

6/12 Blender: Parken, Gävle

Vecka 50

9/12 Jörgen Sjöberg, Ami Hallberg, Ryan Bussell, Mathias Heldevik, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

9/12 Personliga Persson & Den Hopplösa Orkestern: Drömfabriken, Sandviken

10/12 Gävle Connection: CC-puben, Gävle

11/12 Truckfighters: Gefle Hårdrocksklubb, Dirty Harry, Gävle

11/12 Vengaboys: Allstar, Sandviken

11/12 Project Elephant: CC-puben, Gävle

12/12 Ace of DC: CC-puben, Gävle

12/12 ”Normkritisk riffhastighet” med Gadget, Livet Som Insats och Infraction: Kungen, Sandviken

12/12 Heave: Star Club, Gävle

13/12 Doug Seegers: Gasklockorna, Gävle

17/12 Faust Stumfilmskonsert: Gävle Teater, Gävle

Vecka 51

16/12 John Houdi, Johanna Wagrell, Johan Hurtig, Stefan Söderblom, MC: Gasta: Gasta, Å-krogen, Gävle

16/12 Julavslutning: Drömfabriken, Sandviken

18/12 Juljam: Gefle Hårdrocksklubb, Dirty Harry Rockbar, Gävle

19/12 Silvana Imam: Kakel, Gävle Konserthus, Gävle

Vecka 52

25/12 The Rockfire: CC-puben, Gävle

25/12 Holmssons: Mingel & Bar, Gävle

26/12 Blue Tattoo: CC-puben, Gävle

26/12 Punk & Bössa-festivalen: Star Club, Gävle

Mer läsning

Annons