Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Svårt hitta ny mc-lokal

Hofors motorcykelklubb har svårt att hitta en ny lokal. efter att klubbhuset totalförstördes i en brand i slutet på april.

Annons

Som Arbetarbladet tidigare rapporterat rubricerades branden i Hofors MC:s klubbstuga som mordbrand. Efter möte med kommunen i förra veckan känner sig klubbens ordförande nu ganska hopplös inför att hitta en ny lokal att inhysa verksamheten i.

– Vi hade en bra lokal och så försvinner den bara så här och kommunen har inget att erbjuda oss. Vi kommer nog inte att hitta något nytt , säger klubbens ordförande Roger Hedlöv, uppgivet.

Det är både en fråga om läge liksom en ekonomisk fråga. De gamla lokalerna fick klubben hyra för en krona om året mot att de skötte allt underhåll.

– Det är inte så lätt att hitta något. Det går ju inte att gå och köpa, det har vi inte råd med. Sen skulle det väl inte vara så populärt om vi höll till i ett villaområde och det kom så mycket motorcyklar på samma gång. Därför var läget vi hade tidigare bra, säger Hedlöv.

Den nedbrunna samlingslokalen låg på Korsåvägen.

Mer läsning

Annons