Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Vi medlemmar ville också bli informerade

Man måste skriva en insändare för att kunna belysa hur dåligt Sandvikens IF:s ledning agerar i detta spörsmål.

Annons

En tjänsteman på SIF:s kansli säger att vi agerade omedelbart och kontaktade våra partners (sponsorer). Ingen information från någon i SIF:s styrelse! Men en förening består av dess medlemmar och någon information till dessa har inte givits.

Försöker någon skriva om detta på föreningens hemsida raderas detta omgående. Här hade det varit läge att informera föreningens medlemmar i denna fråga. Naturligtvis ska inte spelarens namn nämnas, men han ingår faktiskt i SIF:s A-lagstrupp. Frågan är hur länge han har hållit på med detta och hur mycket han har levererat till ungdomar i detta område? SIF har en drogpolicy och den kan inte bara innebära att det är vad jag stoppar i mig, utan också om vad jag förmedlar till andra. Nu ska ingen dömas på förhand, men döms han ska han stängas av för all framtid i föreningen.

Lud

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv insändare

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv insändare

Mer läsning

Annons