Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Petri Kokko drar till Tjeckien

Annons

Ishockey. Förre Brynässpelaren Petri Kokko, 35, har funnit en ny klubb. Kommande säsong kommer finländaren att spela för tjeckiska Karlovy Vary, som blev tjeckiska mästare 2009.

Enligt Karlovy Varys general manager Miroslav Vanek beror värvningen på att man inte vill att klubbens andre finske nyförvärv Jesse Saarinen ska känns sig ensam i den nya klubben.

– För utlänningar är det aldrig bra när man är ensam i en ny klubb. Har du en landsman med i början är det lättare att känna engagemang, därför värvade vi en finne till, säger Vanek till klubbens hemsida.

Petri Kokko värvades i fjol till Brynäs för att ersätta den då långtidsskadade backen Lars Jonsson. I Brynäströjan blev det bara åtta matcher för backen innan han själv blev skadad. Under dessa mäktade han med sex poäng (1+5).

Mer läsning

Annons