Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Matchguiden: Örebro–Brynäs

Örebro–Brynäs

Annons

Behrn Arena tisdag 19:00

(Cmore Live 2 18.55)

Brynäslaget

Målvakter

Bernhard Starkbaum 10 (5) 91,55%

(Felix Sandström) 10 (5) 92,09%

Förstafemman

Mathias Porseland 9 (0+3)

Mattias Nörstebö 9 (2+0)

Oskar Lindblom 10 (1+7)

Greg Scott 10 (7+8)

Anton Rödin 10 (8+8)

Andrafemman

Marc Zanetti 10 (0+1)

Jonathan Pudas 10 (0+5)

Nick Johnson 10 (4+3)

Jesper Ollas 10 (3+0)

Adam Brodecki 10 (0+3)

Tredjefemman

Jörgen Sundqvist 10 (0+1)

Lukas Kilström 9 (0+3)

Daniel Mannberg 8 (1+0)

Pathrik Westerholm 10 (3+5)

Ponthus Westerholm 10 (3+2)

Fjärdekedjan

Sondre Olden 1 (0+0)

Jacob Blomqvist 10 (1+1)

Linus Ölund 7 (0+0)

Extra back

Lucas Carlsson 0 (0+0)

Extra forward

Martin Naenfeldt 0 (0+0)

Skador

Örebro:

Brynäs: Petr Vrana, Sebastian Enterfeldt, Simon Bertilsson, Johan Alcén (hjärnskakning), Anssi Salmela (avstängd),

Så går snacket

– Det gäller att vi är med från start och håller oss till vår spelplan, och gör vi det till hundra procent så har vi goda chanser att vinna.

(Jörgen Sundqvist om tisdagens match)

– Det spelar ingen roll vad som står på ryggen.

(Örebros tränare Kenta Johansson angående att han har petat flera stora namn)

– Hockey är kul men det går ut på att vinna också.

(Örebros målvakt Henrik Lundberg om lagets två förluster i rad)

Notera att

Brynäskaptenen Anton Rödin leder poängligan och delar även ledningen i skytteligan.

Anssi Salmela fick matchstraff senast mot Karlskrona och missar tisdagens match.

Johan Alcén fick hjärnskakning efter en tackling mot Karlskrona och måste nu vila fem dagar.

Brynäs har fem raka vinster.

Örebro har bäst boxplay i SHL, Brynäs har tredje bästa.

Örebros Alexander Hellström leder tacklingsligan.

Örebros målvakt Jilius Hudacek har straffats två gånger i efterhand för filmning – under loppet av en vecka.

Fem senaste

Örebro:

Frölunda (b) 1–2

Växjö (h) 2–3 e förl

Färjestad (h) 2–1 e förl

Färjestad (b) 3–2 e straff

Örebro-Luleå (h) 4–0

Brynäs:

Karlskrona (h) 4–2

Modo (b) 4–3

Förlunda (h) 3–1

Luleå (h) 4–3 e förl

Rögle (b) 4–3 e förl

Vi tippar

Örebro–Brynäs 2–3

Djurgården–Modo 4–0

Frölunda–Linköping 4–3

Rögle–Malmö 1–2

Skellefteå AIK–Växjö 4–2

• Se resultatbörsen för tabell.

Nästa omgång, i kväll: Karlskrona–HV71. Torsdag: Brynäs–Skellefteå, Linköping–Färjestad, Luleå–Rögle, Modo–Växjö. Fredag: HV71–Malmö, Karlskrona–Frölunda. Lördag: 16:00 Rögle–Färjestad, 16:00 Skellefteå–Modo, 18:30 Frölunda–Karlskrona, 18:30 Luleå–Djurgården, 18:30 Malmö–HV71, 18:30 Växjö–Brynäs, 18:30 Örebro–Linköping

Mer läsning

Annons