Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Sandvikens MK arrangerar Vinterpokalen

I tisdags avhölls ett mycket lugnt årsmöte vid Sandvikens MK, där det inte blev några större förändringar bland de befattningar som skulle väljas. Karl-Lennart Andersson omvaldes som ordförande för ytterligare ett år.

Annons

Vice ordföranden Bosse Lundqvist hade avsagt sig omval och detta efter drygt 30 år i olika poster inom föreningen. Stefan Frisk och Lena Forsell omvaldes som styrelseledamöter för en tid av två år medan det blev nyval på Jan-Olof Nyman som styrelseledamot i två år framåt. Pär Pettersson omvaldes som styrelseledamot för en tid av ett år.

Som information meddelades att klubben kommer att arrangera rallyt Vinterpokalen 7 februari, och att denna tävling även kommer att ingå i Nedre Norras Förbundsmästerskap 2009 där eventuellt även DM för Stockholms Bilsportförbund kommer att vara med. Denna tävling kommer att innehålla fyra fartsträckor på tillsammans drygt 8,5 mil.

Klubben hoppas även kunna arrangera ett sommarrally, eventuellt ihop med ytterligare en arrangör.

Sandvikens MK slänger även blickarna mot Rally-SM år 2010, men det beror till stor del på klubbens ekonomi framåt i tiden om man tänker söka tävlingen. Det är fortfarande Rally-SM 2007 som stör klubbens ekonomi, efter att tvingats ställa in tävlingen två gånger under vintern, innan man lyckades genomföra arrangemanget som sommartävling.

Förtutom uppvaktning av avgående Bosse Lundqvist, uppvaktades även Stefan Söderberg och Christer Nilsson för sina andraplatser i SM år 2008.

Stefan i Porsche Carrera Cup där han blev tvåa på 290 poäng efter Jocke mangs som fick ihop 301 poäng och Christer Nilsson i Back-SM:s klass Super-Nationell. Christer fick 201 poäng medan guldmedaljören Henrik Flodin fick ihop 207 poäng.

Både Stefan och Christer berättade sedan om hur deras tävlingssäsong hade varit.

Annons