Annons
Vidare till arbetarbladet.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Musik i Hälsingland – här är sommarens evenemang

Sugen på att lyssna på musik i sommar? Här är en lista över musikaliska händelser i Hälsingland.

Läs även:

Det här händer i juni, juli och augusti – din guide till Sommarhälsingland

Gå på kurs i sommar – här är tillfällena!

Det händer i motor-Hälsingland i sommar

Här kan du gå på teater i sommar

Musik i Hälsingland – här är sommarens evenemang

Nordic Song Festival

Datum: 30/6 Öppningskonsert med körer och solister, Svanbacken, Delsbo. 1/7 Damkören Schola Sanctae Sunnivae Nidrosiensis, Jakobskyrkan, Hudiksvall. 2/7 Tenoren Stig Fogh Andersen, Baptistkyrkan, Hudiksvall. 3/7 Sopranen Miah Persson, Norrbo kyrka. 4/7 Åkervinda, Stenegård, Järvsö. 5/7 Nordisk jam, Läroverkets aula, Hudiksvall. 6/7 Ströms bruksorkester och PRO:s sånggrupper, Herrgårdsparken, Strömsbruk. Konsert med Ann-Marie Backlund, Gitta-Maria Sjöberg, Tove Nilsson, Strömshall, Strömsbruk. 7/7 Norska Aleksander Nohr, Norrbo kyrka. 8/7 Avslutningskonsert Baptistkyrkan, Hudiksvall.

Musik i Sommarkväll

Datum: 30/6 Högs kyrka, 2/7 Alfta kyrka, 7/7 Högs kyrka, 9/7 Alfta kyrka, 16/7 Alfta kyrka, 16/7 Hamra kyrka, 20/7 Los kyrka, 21/7 Forsa kyrka, 23/7 Alfta kyrka, 27/7 Sörfjärdens kapell, 30/7 Alfta kyrka, 4/8 Forsa kyrka, 6/8 Alfta kyrka, 11/8 Forsa kyrka

HUDIKSVALL

Musik vid Dellen

Plats: Dellenbygden

Datum: 30 juni–17 juli

Arrangemang: Folkmusikfestival med spelmansstämmor, internationella artister och konserter

Sigges Bistro & Bar

Plats: Hudiksvalls hamn

Datum: 1/7 Klubb Bengen & Berg, 2/7 Nu minns vi parkpop – Trogsta Träsk, Kid Rockers, Explosion, 5/7 Sigge Hill-tisdag, 9/7 Musikunderhållning, 12/7 Sigge Hill-tisdag, 15/7 Klubb Bengen & Berg, 16/7 Östen med resten, 19/7 Sigge Hill-tisdag, 23/7 Sam Rocket and his Blues Prisoners, Jerry Carlsson, 26/7 Sigge Hill-tisdag, 29/7 Klubb Bengen & Berg, 29/7 Jazz & swingkväll, 17/8 Doug Seegers och Weeping Willows

Rickard Söderberg

Plats: Jernverket, Iggesund

Datum: 19–20/8

Artister: Rickard Söderberg, Thomas von Wachenfeldt, Ann-Marie Backlund, Catarina Gnosspelius m fl – konsert och föreläsningar

Delsbostämman

Plats: Delsbo forngård

Datum: 1–3/7

Arrangemanget: 1/7 Världens stämma – Folk- och världsmusikfest med allspel, Folktinget, Golbang, Lansana Bangoura, Mästaren och Kim, Newroz, Sallyswag, Imad Hawleri, Fritunga, Alexander, O'torgsKaisa och Håkan Lidén med flera. 2/7 Förstämma med kurser, Golbang, Ida och Mathias, Westmannafolk, Laika, Mittfolk, Spöket i köket, Engmans kapell, Hanna Tibell, Markus Räsänen trio, Britt-Marie Swing, dans på logen m m. 3/7 Spelmansstämma med uppträdanden, dans, mat och mycket mer.

Norrbostämman

Plats: Norrbo hembygdsgård

Datum: 9–10/7

Arrangemanget: 9/7 Konsertkväll med Johanna Bölja, Per Engman, Görgen Antonsson, Katarina Hallberg, Anders Olsson, Emma Härdelin, Draupner. 10/7 Allspel, allsång, föreställningen Lilla trollet Skutt, visstuga, logdans.

Bjuråkersstämman

Plats: Bjuråkers forngård

Datum: 15–17/7

Arrangemanget: 15/7 Gästernas afton, 16/7 Förstämma med Evert Ljusberg och Hälsingefyr, 17/7 Spelmansstämma med bland andra Lasse Berghagen, allsång, dans, mat och mycket mer.

Hudikkalaset

Plats: Köpmanberget

Datum: 28–30/7

Artister: RAW Comedy Club med Mårten Andersson, Kodjo Akolor och Al Pitcher, Miriam Bryant, Sharks, Mavrick, Bishat, Nira K, Rebecca & Fiona, Hov1, Ana Diaz, Norralagatan, Jill Johnson, Frans, Hoffmaestro, ÖHRN, Engmans Kapell, Selma Gustaf, Segertåget, The Amplified Mojos, Johanna Bakke

Visor vid Rångsjön

Plats: Svanbackens strandhotell, Delsbo

Datum: 7/7 Arja Saijonmaa, 14/7 Uno Svenningsson, 21/7 Timo Räisänen, 28/7 Pugh Rogefeldt

Ystegårn Café & Bistro

Plats: Ystegårn, Näsviken

Datum: 12/7 Musikkväll, 19/7 Musikkväll, 26/7 Tre ögon i bäcken, 2/8 Musikkväll, 9/8 Selma & Gustaf

Rock'n roll-fest

Plats: Åkernäsparken, Sörforsa

Datum: 9/7

Artister: The Ooby Doobys feat Marcel Riesco, Sisters and Hicks.

Kul på vallen

Plats: Delsbo bygdegård

Datum: 6/7, 13/7, 20/7, 27/7

Evenemang: Musik med Erik Brodén och Bandet med hemlig gäst

Dans på loge

Plats: Rahms loge

Datum: 3/7 Kindbergs, 10/7 Date, 17/7 Martinez, 24/7 Finix, 31/7 Dreams

Dans

Plats: Köpmanberget

Datum: 6/7 Jenny Saléns, 20/7 Titanix, 3/8 Matz Bladhs, 10/8 Jontez, 17/8 Claes Lövgrens, 24/8 Donnez

Dans i bygdegården

Plats: Delsbo bygdegård

Datum: 2/7 Rios, 16/7 Strike, 30/7 Mittbandet, 13/8 BarraBazz, 27/8 Samzons

LJUSDAL

Stenegård

Plats: Stenegård, Järvsö

Datum: 2/7 Jerry Williams, förband Sam Rocket & His Blues Prisoners samt Fanny Mae & The Dynamite Believers, 17/7 Diggiloo

Olsgård

Plats: Järvsö

Datum: 23/6 Görgen Antonsson & Pär Engman, 30/6 Naptha Sings - Fredrik Svensson, 7/7 Två otrevliga systrar, 14/7 Quilty, 21/7 Baravox, 28/7 Lajka, 4/8 Husk

Rosehills trädgårdsscen

Plats: Rosehills, Ljusdal

Datum: 7/7 Erik Brodén med bandet och hemlig gäst, 14/7 Erik Brodén med bandet och hemlig gäst, 21/7 Erik Brodén med bandet och hemlig gäst, 23/7 Northern souls, 28/7 Erik Brodén med bandet och hemlig gäst, 31/7 John Holm, 4/8 Erik Brodén med bandet och hemlig gäst, 13/8 Brothers among Wera

Hedenborg

Plats: Heden, Ljusdal

Datum: 3/7 Kingen från Sveg, med basist, 4–6/7 musikkafé, 15/7 Pierre Swärd, 18–20/7 musikkafé, 23/7 Mat- och hantverksmarknad, 29/7 Tomas Andersson Wij och Sofia Karlsson

Gläntan

Plats: Löjtnant Linkmans glänta, Järvsö

Datum: 9/7

Artister: Persian Lumber, Rymdrolf, DJ Janinski, Linda Pistol

Valla Open

Plats: Hembygdsgården, Valla, Färila

Datum: 14 juli

Artister: Bengan Jacnsson, Eletric feelgood, Johanna Bakke, Six up, One way ticket, Erik Brodén med bandet, Färila sångkör

Dans i Nor

Plats: Åsliden, Färila

Datum: 21/6 Mickeys, 28/6 Expanders, 5/7 Jannez, 8/7 Dreams, 12/7 Perikles, 19/7 Titanix, 26/7 Sannex, 2/8 Martinez, 9/8 Highlights, 16/8 Mannerz, 23/8 Blender, 30/8 Casanovas

Dans på Näsbergs loge

Plats: Korskrogen

Datum: 9/7 Streaplers, 17/7 Hedins, 19/7 Jontez,

Dans på Älvstagården

Plats: Älvstagården, Jättendal

Datum: 15/7 Blender, 12/8 Finix

Sidskogens dansbana

Plats: Sidskogen, Järvsö

Datum: 2/7 Kindbergs, 6/7 Viskväll med Ann-Cathrine Wiklander och Erik Lihm, 10/7 KG Malm och Lucas Stark sjunger Allan Edwall, 23/7 Pär Norlings

Dans

Plats: Kårböle IP

Datum: 8/7 Mobergs, 20/8 Löpsjötorparns

Condis Bar & Kök

Plats: Järvsö

Datum: 26/6 Anders Kollin, 1/7 Spöket i Köket, 8/7 Clara Sagström band, 16/7 After beach, 23/7 Mona Wallin & Erik Ivarsson, 30/7 Anders Kollin, 5/8 IsshoniTogether, 6/8 Johanna Bakke

BOLLNÄS

Långnäsparken

Plats: Långnäs, Bollnäs

Evenemang: 25/6 Sommarsverige med Patrik Isaksson, Tommy Nilsson och Uno Svenningsson, 1/7 Två blyga läppar, 9/7 Hälsingenatta med Engmans kapell, Pelle med två å nån till, The lucky losers, 16/7 Kingen med band, 22/7 De Sotos, Moderna tider, Midnight express, 23/7 De Sotos, Moderna tider, Midnight express, 26/8 Björn Rosenström och det jävla bandet, 27/8 Björn Rosenström och det jävla bandet. 30/8 Husbandet med vokalister

Loses

Plats: Mellan Gustavsfors och Flugbo

Datum: 22–23/7

Evenemang: Visfestival med bland andra Stina Ekblad, Kurt Öberg, Gina van Dam, Pierre Ström, Jesper Odelberg och AnnKristin Hedmark.

Grillnatta

Plats: Bollnäs centrum

Datum: 25/7

Artist: Magnus Carlsson

Träslottet

Plats: Arbrå

Datum: 12/7 Draupner, 15/7 Moa & Tony, Fredrik Svensson, 12/8 Karin Hans-Ers och Joakim Simonsson.

Karlslundsfestivalen

Plats: Karlslundsbadet, Bollnäs

Datum: 29–30/7

Artister: Mimikry, Gormathon, Besserbitch, Junkstars, Selma&Gustaf, Moth, DJ Mike H, Asta Kask, Norralagatan, Luftslott, Headsic, Doka, med flera.

OVANÅKER

Folk och dans i Svaben

Plats: Svabensverk

Datum: 4/7

Evenemang: Spelmansmusik och dans med spelmanslag från Hälsingland och Dalarna, visstuga, kulning, konserter med Gävleborgs ungdoms folkband, Spöket i köket.

Jussifest i Voxnabruk

Plats: Voxna kyrka i Voxnabruk

Datum 11–12/7

Evenemang: 11/7 Konsert med Markus Pettersson, Anton Ljungqvist, Karolina Andersson, Hilda Ryhed, Axel Ryhed, Lennart Eng, Lena Rieback. 7/7 Program om tenoren Gösta Winbergh och rundturen "I Björlingars spår".

Persmässan

Plats: Mårtesgården, Edsbyn

Datum: 29–30/7

Artister: 29/7 Engmans kapell, 30/7 The Refreshments

Dans i Jössebo

Plats: Jössebo vildmarkscamp

Datum: 25/6 Excess

Stormässan

Plats: Forsparken, Alfta

Datum: 13/8

Artist: Måns Zelmerlöw, dans till Dreams

Dans på logen

Plats: Voxnabruk

Datum: 25/6 Canyons

SÖDERHAMN

Folkmusikkvällar

Plats: Söderala hembygdsgård

Datum: Måndagar 13/6–8/8

Arrangemang: Ta med ditt instrument eller kom och lyssna.

Erik-Anders

Plats: Erik-Anders i Asta, utanför Söderhamn

Datum: 15–17/7 Jazz- och folkmusik i Jan Johanssons anda med bland andra Piatruba med Oscar Stenmark, Jan Lundgren och Bonfiglioli String quartet, Ida Sand, Ulrika Zettersten band, Klyv-Olles trio, Daniel Karlsson trio, Kristin Amparo med vänner, Music is the weapon, Söderhamns spelmansgille, Musica Viva

Ringa gård

Plats: Norrala

Datum: 11/7 Två Sicka Bom, 13/7 Draupner, 25/7 Engmans kapell, 27/8 Gävleoperan

Strömmingsleken

Plats: Söderhamns centrum

Datum: 12–14/8

Evenemang: Stadsfest med tivoli och musik med bland andra

Stenöveckan

Plats: Stenö camping

Datum: 28/6–2/7

Evenemang: 28/6 Lobster, The Rockfire, 29/6 allsång och dans till Donnez och Claes Lövgrens, 30/6 Hela Stenö sjunger, 1/7 Panetoz

Ljusnebadet

Datum: 10/7 Nanne och Peter Grönvall, 4/8 Evelina Jonsson med bl a Lill-Babs, Pär Engman, Östen Eriksson, Ellinore Holmer

Sommartrivsel

Plats: Östra berget, Söderhamn

Artister: 7/7 Rikskänd artist, 14/7 Andreas Weise, 21/7 Robin Stjernberg, 28/7 David Lindgren

Dans i Bergviksparken

Plats: Parken i Bergvik

Datum: 21/6 Kjell Dahls, 28/6 Pär Norlings, 1/7 Claes Lövgrens, 5/7 Hedins, 8/7 Matz Bladhs, 15/7 Lars Kristoffersen Band, 19/7 Löpsjötorparns, 22/7 Mats Bergmans, 26/7 Per-Görans, 29/7 Streaplers, 2/8 Lars Erikssons, 5/8 Janders, 9/8 Strike, 12/8 Deléns, 16/8 Christerz, 19/8 Jenny Saléns, 23/8 Ola & Jag, 26/8 Sounders, 30/8 BarraBazz

Dans

Plats: Stenö havsbad

Datum: 29/6 Claes Lövgrens

NORDANSTIG

Badrock

Plats: Klasudden, Sörfjärden

Datum: 8–9/7

Artister: Svenne Rubins, Blåblus, Claes Janson och National Orkestern, Linda Gail Lewis, Carrie Hall and friends, Jonas Otter med band, Flaming Stars, Rocky Mountain, Madricks

Dans

Plats: Älvstagården, Jättendal

Datum: 15/7 Blender, 29/7 Expanders, 12/8 Finix

Jussifest i Strömsbruk

Plats: Strömshall

Datum: 3–4/9

Evenemang: 3/9 Ströms Bruksorkester, Ole Aleksander Bang, Sanna Gibbs, Nils Gustén, Elisabeth Sundin, Lennart Eng, 4/9 Johan Adlercreutz berättar om gamla Strömsbruk, Lars Björling sjunger och berättar.

Gränsforsstämman

Plats: Gränsfors, mellan Bergsjö och Gnarp

Datum: 12–13/7

Evenemang: Spelmansstämma med Låt-SM, artistuppträdanden, bruksspel, dans och kurser

Övrigt

Hyttan

Plats: Axmar bruk

Datum: 8/7 Country, 2/8 Eskefeurat