Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Björn Rosenström i Gävle och Hardcore Superstar i Sandviken – detta händer i helgen

/
  • Hardcore Superstar besöker Allstar Sandviken på fredagskvällen. Arkivbild.

Annons

Biopremiärer:

Fredag:

"Mother's day" (Fortsatt premiär): Filmstaden Gävle, Roxy Star Sandviken, Tierps Bio

"Bad Neighbors 2": Filmstaden Gävle, Roxy Star Sandviken, Tierps Bio

På scen:

Fredag:

Björn Rosenström: Allstar, Gävle

”Hyllningskonsert till Totta Näslund” med Claes Janson & International Orkestern: Söders källa, Gävle

Hardcore Superstar: Allstar, Sandviken

”Musikkafé” med Frank och Carina Ådahl: Hedvigslundskyrkan, Gävle

Lördag:

”Vienna – The band”, synthcovers: Lillpuben, Sandviken

Johnny Bråttom: Folkets hus, Hofors

DJ Alex Moreno: Lion Bar

Söndag:

”026 hardcore” med Cult Leader, God Mother, Infraction: Kaserngatan 107 Brynäs, Gävle

Senare:

10/5 ”You are the voice” med Fredrik Swahn: Musikhuset, Gävle

11/5 David Batra, Farzad Nouri, Jimmy Södermark: Gasta Å-krogen, Gävle

11/5 Blaze Bayley: Folkets hus, Sandviken

13/5 Tuk Tuk Rally: Fenix, Gävle

13/5 Black Jack: Allstar, Sandviken

14/5 Mimikry och Desertörerna: Gefle Hårdrocksklubb, Gävle

18/5 David Sundin, Jonas Strandberg, Charlie Michaelsen: Gasta Å-krogen, Gävle

21/5 The Rock Fire: Strandrestaurangen, Årsunda

21/5 ”I Olle Tjerns vardagsrum”, Love Antell gästar: Folkets hus, Sandviken

21/5 Hank of Sweden: Gefle hårdrocksklubb, Gävle

21/5 Yellow and Mike: Allstar, Sandviken

22/5 ”Snövit – the musical”: Gavlerinken Arena, Gävle

22/5 Gefle Gospel Choir: Heliga Trefaldighets kyrka, Gävle

24/5 ”Pre-PUSH” med AKB, Slim Vic, Kali Malone: Spegeln, Gävle

25/5 Ola Aurell, Evelyn Mok, Tomas Ahlbeck: Gasta Å-krogen, Gävle

25/5 ”Towelday”: Fnasket i plasket, Gävle

26/5 ”Michael Jackson - Is this it?” musikal med Kunskapsskolan: Spegeln, Gävle

27/5 Jay Smith: Strandrestaurangen, Årsunda

27/5 Sator: Fenix, Gävle

27/5 Barbados: Allstar, Sandviken

27/5 Final i Gastas comedytävling: Kulturhuset, Gävle

27/5 ”Slumpmässigt utvald” med Behrad Rouzbeh: Söders källa, Gävle

28/5 Darin: Furuviksparken, Gävle

29/5 The Umbilical Brothers: Gävle konserthus, Gävle

31/5 Magnus Betnér: Söderhielmska gården, Gävle

31/5 ”Pre-PUSH” med Tentakel, Coldnose och LEHNBERG: Gamla Katolska kyrkan, Gävle

1/6 André Wickström , Fredrik Andersson, Shanti Rydwall Menon: Gasta Å-krogen, Gävle

1/6 Kulturskolans vårkonsert med stipendieutdelning: Musikverket, Sandviken

3/6 Ken Ring: Allstar, Sandviken

4/6 DC Grimsta + Alpis: Bara vara, Gävle

4/6 Harvest Sun: CC-puben, Gävle

4/6 Molly Sandén: Furuviksparken, Gävle

16/6 Drömfesten: Drömfabriken, Sandviken

17/6 Drömfesten: Drömfabriken, Sandviken

17/6 Nocean: CC-puben, Gävle

18/6 Drömfesten: Drömfabriken, Sandviken

18/6 Antham: CC-puben, Gävle

21/6 Kristoffer Appelquist: Söderhielmska gården, Gävle

25/6 The Johnny Hootch Gang: Strandrestaurangen, Årsunda

27/6 Smedsgårdsblues: Smedsgårdens bruksmuseum, Sandviken

28/6 Zinat Pirzadeh: Söderhielmska gården, Gävle

1/7 Bangen Jazz & Blues festival: Stadsparken, Sandviken

2/7 Bangen Jazz & Blues festival: Stadsparken, Sandviken

2/7 Status Quo: Furuviksparken, Gävle

4/7 Smedsgårdsblues: Smedsgårdens bruksmuseum, Sandviken

3/7 Bangen Jazz & Blues festival: Stadsparken, Sandviken

7/7 Niklas Strömstedt: Furuviksparken, Gävle

7/7 ”Sommarsverige” med Tommy Nilsson, Uno Svenningsson och Patrik Isaksson: Parken, Gävle

9/7 Ulf Nilsson & Linda Varg: Strandrestaurangen, Årsunda

11/7 Smedsgårdsblues: Smedsgårdens bruksmuseum, Sandviken

12/7 Miriam Bryant, Looking Back Band och Blender: Ön, Hedesunda

15/7 Janne Kranz och Bengan Jansson: Strandrestaurangen, Årsunda

15/7 Gefle Metal Festival: Gasklockorna, Gävle

16/7 Gefle Metal Festival: Gasklockorna, Gävle

16/7 Timotej: Strandrestaurangen, Årsunda

16/7 Lars Winnerbäck: Furuviksparken, Gävle

18/7 Smedsgårdsblues: Smedsgårdens bruksmuseum, Sandviken

19/7 Ann Westin: Söderhielmska gården, Gävle

19/7 Lasse Stefanz: Ön, Hedesunda

20/7 Thomas Di Leva: Strandrestaurangen, Årsunda

22/7 Evergrey: Harrys, Gävle

31/7 Whitesnake: Furuviksparken, Gävle

23/7 Midnight Express: Strandrestaurangen, Årsunda

25/7 Smedsgårdsblues: Smedsgårdens bruksmuseum, Sandviken

26/7 Messiah Hallberg: Söderhielmska gården, Gävle

26/7 ”Hela Ön gungar” med Jill Johnson, Larz Kristerz och Per-Håkans: Ön, Hedesunda

30/7 Jan Johansen & Erik Linder: Strandrestaurangen, Årsunda

30/7 Hoforsrocken: Folkets hus, Hofors

1/8 Smedsgårdsblues: Smedsgårdens bruksmuseum, Sandviken

2/8 ”Sommargala” med Streaplers, Donnez och Svenne Rubins: Ön, Hedesunda

4/8 Countryfestivalen Pickadoll: Laxön, Älvkarleby

5/8 Countryfestivalen Pickadoll: Laxön, Älvkarleby

5/8 Gasta: Strandrestaurangen, Årsunda

6/8 Countryfestivalen Pickadoll: Laxön, Älvkarleby

8/8 Smedsgårdsblues: Smedsgårdens bruksmuseum, Sandviken

9/8 Nour El-Refai: Söderhielmska gården, Gävle

11/8 Gävle Pride: Gävle

12/8 Gävle Pride: Gävle

13/8 Gävle Pride: Gävle

13/8 Jerry Williams: Furuviksparken, Gävle

14/8 Gävle Pride: Gävle

13/8 Maryann And The Tritones: Strandrestaurangen, Årsunda

20/8 Timbuktu: Furuviksparken, Gävle

27/8 The Gamblers med Ian Haugland och Mic Michaeli: Strandrestaurangen, Årsunda

31/8 ”Thank you for the music”, internationell talangtävling: Gävle konserthus, Gävle

1/9 ”Thank you for the music”, internationell talangtävling: Gävle konserthus, Gävle

2/9 ”Thank you for the music”, internationell talangtävling: Gävle konserthus, Gävle

2/9 Å-draget: Gävle

3/9 ”Thank you for the music”, internationell talangtävling: Gävle konserthus, Gävle

3/9 Å-draget: Gävle

4/9 Å-draget: Gävle

10/9 Lena Philipsson: Gävle konserthus, Gävle

24/9 Weeping Willows: Gävle konserthus, Gävle

24/9 Men On The Border och Sandvikens symfoniorkester: Folkets hus, Sandviken

25/9 Glenn Miller Orchestra: Gävle konserthus, Gävle

5/10 CC Blues Jam: CC-puben, Gävle

6/10 “Hats off to Led Zeppelin”: Gävle konserthus, Gävle

9/10 ”Sveriges historia – extraföreställning” med Özz Nûjen och Måns Måller: Gävle teater, Gävle

9/10 Jill Johnson: Gävle konserthus, Gävle

14/10 Orup: Gavlerinken Arena, Gävle

15/10 Orup: Gavlerinken Arena, Gävle

15/10 A tribute to Dire Straits”: Gävle konserthus, Gävle

22/10 ”Rock of 80’s” med bland andra Joacim Cans, Kee Marcello och Jessica Andersson: Göransson Arena, Sandviken

23/10 “Sol vind och vatten – hyllning till Ted Gärdestad” med bland andra Janne Schaffer, Kristin Amparo och Sonja Aldén: Gävle konserthus, Gävle

30/10 Let’s dance live: Gavlerinken Arena, Gävle

2/11 CC Blues Jam: CC-puben, Gävle

5/11 “Queenie”: Gävle konserthus, Gävle

19/11 “Avskedsturnén” med Kent: Gavlerinken Arena, Gävle

25/11 Pretty Maids: Harrys, Gävle

26/11 Laleh: Göransson Arena, Sandviken

26/11 ”World tour of the world” med Johan Glans: Gävle konserthus, Gävle

27/11 ”Hokus pokus motherf*ckers” med Brynolf & Ljung: Gävle konserthus, Gävle

7/12 CC Blues Jam: CC-puben, Gävle

10/12 The Manhattan Transfer: Gävle konserthus, Gävle

17/12 ”30 år tillsammans” med Jonas Gardell: Oklar spelplats, Gävle

Mer läsning

Annons