Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Kikki Danielsson i Gävle och hårdrockslegender i Sandviken – det här händer i helgen

/
  • Fusionbandet Hybrid Freak Division har releasefest för deras nya självbetitlade album på Å-krogen i helgen.

Annons

Biopremiärer:

Fredag:

"Djungelboken 3D": Filmstaden Gävle, Roxy Star Sandviken, Tierps bio (Premiär i onsdags)

"Where to invade next": Filmstaden Gävle, Roxy Star Sandviken, Tierps bio

"Flickan, mamman och demonerna": Roxy Star Sandviken

På scen:

Fredag:

Ida Sand tolkar Neil Young: Folkets hus, Sandviken

”Sveriges historia – extraföreställning” med Özz Nûjen och Måns Måller: Gävle teater, Gävle

Jim Frid & The Peacemakers: Lillpuben, Sandviken

John & Tone Norum och Ian Haugland: Allstar, Sandviken

Moth + Rebel Collective + Subztain: Gefle hårdrocksklubb, Gävle

Lördag:

“Från ballad till rock n roll” med Sandviken Big Band och lokala artister: Kulturcentrum, Sandviken

Gefle Gospel Choir med André de Lang: Mariakyrkan, Gävle

Mike Granditsky: Alla tiders skivhandel, Gävle

“Be bop a luba” med Peter Jezewski: Gävle konserthus, Gävle

Magaza: CC-puben, Gävle

Atlas Losing Grip: Bildahuset, Gävle

The Didcots: Rack n Roll, Gävle

Hybrid Freak Division, releaseparty: Å-krogen, Gävle

Söndag:

Kikki Danielsson: Gävle konserthus, Gävle

Senare:

19/4 ”Last time to see me before I die” med John Cleese: Gävle konserthus, Gävle

20/4 “Musiksoppa” med Quilty: Söders källa, Gävle

20/4 “Musiksoppa” med Quilty: Kulturcentrum, Sandviken

20/4 Mats Findin: Drömfabriken, Sandviken

20/4 Marika Carlsson , Simon Garshasebi , Per Qvarnström: Gasta Å-krogen, Gävle

20/4 The Animals: Värdshuset, Lövstabruk

21/4 ”Livet, döden & meningen med allt” med Ann Heberlein: Gävle teater, Gävle

21/4 ”Isak Jansson löser alla världens problem på 60 minuter” med Isak Jansson: Söders källa, Gävle

22/4 John Bull Gang: CC-puben, Gävle

23/4 Miriam Bryant: Gävle konserthus, Gävle

23/4 SEMST: Söders källa, Gävle

23/4 Fredá: Grand Hotel, Gävle

23/4 "Fortfarande skeptisk" med Stefan Sauk: Gävle teater, Gävle

24/4 Markus Krunegård: Gävle konserthus, Gävle

24/4 ”Tänk punk!” med Hans Carstensen: Å-krogen, Gävle

24/4 Jannez: Parken, Gävle

24/4 The Animals: Parkhallen, Söderfors

25/4 The Animals: Rio bio: Skutskär

26/4 “Poetry uncut”: Musikhuset, Gävle

26/4 DLB & Amanda Sedgwick, Gävle Jazz Club: Gävle konserthus, Gävle

27/4 Tobias Persson , Tobbe Ström, Jonatan Brynielsson: Gasta Å-krogen, Gävle

27/4 Platina: Drömfabriken, Sandviken

27/4 ”Give more project” med Lill-Babs: Elite Grand Hotel, Gävle

28/4 ”Babbel” med Clara Henry: Kulturcentrum, Sandviken

29/4 Captain Grey Beard: CC-puben, Gävle

29/4 Amanda Bergman: Gävle konserthus, Gävle

29/4 Smash Into Pieces: Strandrestaurangen, Årsunda

29/4 Sandviken Open Stage: Bolaget, Sandviken

30/4 The Animals: Söders källa, Gävle

30/4 Sannex: Parken, Gävle

30/4 Midnight Express: Gästis, Torsåker

2/5 ”Hyllningskonsert till Totta Näslund” med Claes Janson & International Orkestern: Folkets hus, Söråker

3/5 ”Hyllningskonsert till Totta Näslund” med Claes Janson & International Orkestern: Rio bio, Skutskär

4/5 Niklas Folkegård, Carl Tillenius, Hans Carstensen och Gerda Bylund, Gasta å-krogen, Gävle

4/5 ”Skivklubben”: Kulturcentrum, Sandviken

4/5 ”Magic of Dance” med Ackes dansskola: Gävle teater, Gävle

4/5 ”A date with Elvis” med John Lindberg Trio, Stefan Nyqvist, Olle Fröbom, Olle Tjern, Chris Bergström: Folkets hus, Järbo

5/5 The Haunted: Gefle Hårdrocksklubb, Gävle

5/5 Gasta late night challenge: Kulturhuset, Gävle

6/5 ”Hyllningskonsert till Totta Näslund” med Claes Janson & International Orkestern: Söders källa, Gävle

11/5 David Batra, Farzad Nouri, Jimmy Södermark: Gasta Å-krogen, Gävle

11/5 Blaze Bayley: Folkets hus, Sandviken

13/5 Black Jack: Allstar, Sandviken

14/5 Mimikry och Desertörerna: Gefle Hårdrocksklubb, Gävle

18/5 David Sundin, Jonas Strandberg, Charlie Michaelsen: Gasta Å-krogen, Gävle

21/5 The Rock Fire: Strandrestaurangen, Årsunda

21/5 ”I Olle Tjerns vardagsrum”, Love Antell gästar: Folkets hus, Sandviken

21/5 Hank of Sweden: Gefle hårdrocksklubb, Gävle

22/5 ”Snövit – the musical”: Gavlerinken Arena, Gävle

22/5 Gefle Gospel Choir: Heliga Trefaldighets kyrka, Gävle

25/5 Ola Aurell, Evelyn Mok, Tomas Ahlbeck: Gasta Å-krogen, Gävle

25/5 ”Towelday”: Fnasket i plasket, Gävle

26/5 ”Michael Jackson - Is this it?” musikal med Kunskapsskolan: Spegeln, Gävle

27/5 Jay Smith: Strandrestaurangen, Årsunda

27/5 Final i Gastas comedytävling: Kulturhuset, Gävle

27/5 ”Slumpmässigt utvald” med Behrad Rouzbeh: Söders källa, Gävle

28/5 Darin: Furuviksparken, Gävle

29/5 The Umbilical Brothers: Gävle konserthus, Gävle

31/5 Magnus Betnér: Söderhielmska gården, Gävle

1/6 André Wickström , Fredrik Andersson, Shanti Rydwall Menon: Gasta Å-krogen, Gävle

1/6 Kulturskolans vårkonsert med stipendieutdelning: Musikverket, Sandviken

4/6 Harvest Sun: CC-puben, Gävle

4/6 Molly Sandén: Furuviksparken, Gävle

16/6 Drömfesten: Drömfabriken, Sandviken

17/6 Drömfesten: Drömfabriken, Sandviken

17/6 Nocean: CC-puben, Gävle

18/6 Drömfesten: Drömfabriken, Sandviken

18/6 Antham: CC-puben, Gävle

21/6 Kristoffer Appelquist: Söderhielmska gården, Gävle

25/6 The Johnny Hootch Gang: Strandrestaurangen, Årsunda

27/6 Smedsgårdsblues: Smedsgårdens bruksmuseum, Sandviken

28/6 Zinat Pirzadeh: Söderhielmska gården, Gävle

1/7 Bangen Jazz & Blues festival: Stadsparken, Sandviken

2/7 Bangen Jazz & Blues festival: Stadsparken, Sandviken

2/7 Status Quo: Furuviksparken, Gävle

4/7 Smedsgårdsblues: Smedsgårdens bruksmuseum, Sandviken

3/7 Bangen Jazz & Blues festival: Stadsparken, Sandviken

7/7 Niklas Strömstedt: Furuviksparken, Gävle

7/7 ”Sommarsverige” med Tommy Nilsson, Uno Svenningsson och Patrik Isaksson: Parken, Gävle

9/7 Ulf Nilsson & Linda Varg: Strandrestaurangen, Årsunda

11/7 Smedsgårdsblues: Smedsgårdens bruksmuseum, Sandviken

12/7 Miriam Bryant, Looking Back Band och Blender: Ön, Hedesunda

15/7 Janne Kranz och Bengan Jansson: Strandrestaurangen, Årsunda

15/7 Gefle Metal Festival: Gasklockorna, Gävle

16/7 Gefle Metal Festival: Gasklockorna, Gävle

16/7 Timotej: Strandrestaurangen, Årsunda

16/7 Lars Winnerbäck: Furuviksparken, Gävle

18/7 Smedsgårdsblues: Smedsgårdens bruksmuseum, Sandviken

19/7 Ann Westin: Söderhielmska gården, Gävle

19/7 Lasse Stefanz: Ön, Hedesunda

20/7 Thomas Di Leva: Strandrestaurangen, Årsunda

31/7 Whitesnake: Furuviksparken, Gävle

23/7 Midnight Express: Strandrestaurangen, Årsunda

25/7 Smedsgårdsblues: Smedsgårdens bruksmuseum, Sandviken

26/7 Messiah Hallberg: Söderhielmska gården, Gävle

26/7 ”Hela Ön gungar” med Jill Johnson, Larz Kristerz och Per-Håkans: Ön, Hedesunda

30/7 Jan Johansen & Erik Linder: Strandrestaurangen, Årsunda

30/7 Hoforsrocken: Folkets hus, Hofors

1/8 Smedsgårdsblues: Smedsgårdens bruksmuseum, Sandviken

2/8 ”Sommargala” med Streaplers, Donnez och Svenne Rubins: Ön, Hedesunda

4/8 Countryfestivalen Pickadoll: Laxön, Älvkarleby

5/8 Countryfestivalen Pickadoll: Laxön, Älvkarleby

5/8 Gasta: Strandrestaurangen, Årsunda

6/8 Countryfestivalen Pickadoll: Laxön, Älvkarleby

8/8 Smedsgårdsblues: Smedsgårdens bruksmuseum, Sandviken

9/8 Nour El-Refai: Söderhielmska gården, Gävle

11/8 Gävle Pride: Gävle

12/8 Gävle Pride: Gävle

13/8 Gävle Pride: Gävle

13/8 Jerry Williams: Furuviksparken, Gävle

14/8 Gävle Pride: Gävle

13/8 Maryann And The Tritones: Strandrestaurangen, Årsunda

20/8 Timbuktu: Furuviksparken, Gävle

27/8 The Gamblers med Ian Haugland och Mic Michaeli: Strandrestaurangen, Årsunda

31/8 ”Thank you for the music”, internationell talangtävling: Gävle konserthus, Gävle

1/9 ”Thank you for the music”, internationell talangtävling: Gävle konserthus, Gävle

2/9 ”Thank you for the music”, internationell talangtävling: Gävle konserthus, Gävle

2/9 Å-draget: Gävle

3/9 ”Thank you for the music”, internationell talangtävling: Gävle konserthus, Gävle

3/9 Å-draget: Gävle

4/9 Å-draget: Gävle

24/9 Men On The Border och Sandvikens symfoniorkester: Folkets hus, Sandviken

5/10 CC Blues Jam: CC-puben, Gävle

9/10 ”Sveriges historia – extraföreställning” med Özz Nûjen och Måns Måller: Gävle teater, Gävle

15/10 A tribute to Dire Straits”: Gävle konserthus, Gävle

22/10 “Sol vind och vatten – hyllning till Ted Gärdestad” med bland andra Janne Schaffer, Kristin Amparo och Sonja Aldén: Gävle konserthus, Gävle

22/10 ”Rock of 80’s” med bland andra Joacim Cans, Kee Marcello och Jessica Andersson: Göransson Arena, Sandviken

30/10 Let’s dance live: Gavlerinken Arena, Gävle

2/11 CC Blues Jam: CC-puben, Gävle

19/11 “Avskedsturnén” med Kent: Gavlerinken Arena, Gävle

26/11 Laleh: Göransson Arena, Sandviken

7/12 CC Blues Jam: CC-puben, Gävle

10/12 The Manhattan Transfer: Gävle konserthus, Gävle

17/12 ”30 år tillsammans” med Jonas Gardell: Oklar spelplats, Gävle

Mer läsning

Annons