Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Nöjesguiden

Här följer helgens händelser!
Tycker du att vi missat något viktigt?
Mejla simon.ridell@mittmedia.se med vad du har på gång!

Annons

Biopremiärer:

Fredag:

"London has fallen": Filmstaden Gävle, Roxy Star Sandviken, Tierps bio

"Pride & prejudice & zombies": Filmstaden Gävle

"Trumbo": Filmstaden Gävle

"Saul's son": Filmstaden Gävle

"Mustang": Roxy Star sandviken, Tierps bio

Onsdag:

"Allegiant": Filmstaden Gävle

På scen:

Fredag:

"En slapp timme med Simon Gärdenfors" med Simon Gärdenfors, support Anton Mr Cool Magnusson: Gasta Söders källa, Gävle

Munnen, Tv Dinner Education, Be Not Content, Dream Boys: Back Beat Bolaget, Sandviken

Petra Markund: Gävle Konserthus, Gävle

Jocke Strand: Lillpuben, Sandviken

Lördag:

Lehnberg/NAMAH, kassett-release: Spegeln, Gävle (Krävs föranmälan till emanuel@lamour.se)

”Back to 80s” med Sha-Boom: Allstar, Sandviken

Jim Jihed: Söders källa, Gävle

Söndag:

Anna Ternheim: Gävle Konserthus, Gävle

Senare:

9/3 Pointed Tongues: Kulturcentrum, Sandviken

9/3 Lennie Norman, Hans Ingemansson , Daniel Strömberg: Gasta Å-krogen, Gävle

10/3 ”Hybris” med Mårten Andersson: Gävle teater, Gävle

11/3 Viagra Boys + Dream Boys: Allstar, Gävle

11/3 Absolut Blågult: CC-puben, Gävle

11/3 Larz Kristerz: Allstar, Gävle

11/3 Electric Boys: Riot Rockbar, Sandviken

11/3 “En komisk depression” med Nour El Refai: Gävle Teater, Gävle

12/3 Ishgebaa S:t Patricks Day: CC-puben, Gävle

12/3 DarkestWHITESOULOrchestra: Å-krogen, Gävle

12/3 “En komisk depression” med Nour El Refai: Hofors Folkets Hus, Hofors

12/3 Rigmor Gustafsson och Gävle Symfoniorkester: Gävle Konserthus, Gävle

12/3 026 Hardcore inflyttningsfest: Fältskärsleden 18, Gävle

12/3 Backyard Babies: Gefle Hårdrocksklubb, Gävle

12/3 Charta 77: Fenix, Gävle

13/3 “Let the good times roll – a tribute to the rat pack”: Gävle Konserthus, Gävle

16/3 Lasse Nilsen, Yvonne Skattberg, Erik Moberg: Gasta Å-krogen, Gävle

16/3 Katt på hett plåttak: Gävle Teater, Gävle

17/3 "Kristoffer Appelquist är död" med Kristoffer Appelquist, support Petrina Solange: Gasta Söders källa, Gävle

17/3 Raubtier: Gefle Hårdrocksklubb, Gävle

18/3 Alcazars “Disco defenders”: Göransson Arena, Sandviken

18/3 Black River Delta: CC-puben, Gävle

19/3 Gadget & The Great Destroyer: Å-krogen, Gävle

19/3 Zone Zero: CC-puben, Gävle

19/3 Lisa Nilsson: Gävle Konserthus, Gävle

20/3 Regionfinal – Musik Direkt 2016: Gävle Teater, Gävle

22/3 IDKA presenterar Duo Ego framför Stockhausen, Cage, Hettne och Blomdahl: Gävle Teater, Gävle

23/3 Al Pitcher, Adeel Faqih, James McKie: Gasta Å-krogen, Gävle

24/3 Movits!: Gävle Konserthus, Gävle

25/3 Nääk & Nimo: Allstar, Sandviken

25/3 Electric Religions: Gefle Hårdrocksklubb, Gävle

26/3 John De Sohn: Allstar, Sandviken

26/3 The Gamblers feat. Ian Haugland & Mic Michaeli: CC-puben, Gävle

27/3 Greybeards: CC-puben, Gävle

30/3 Nisse Hallberg, Martin Soneby, Sandra Ilar: Gasta Å-krogen, Gävle

30/3 IDKA presenterar Ellen Arkbro: Gävle Teater, Gävle

1/4 John Lindberg Trio: Allstar, Sandviken

2/4 Freddy Kalas: Allstar, Sandviken

2/4 Honeymoon Disease: Gefle Hårdrocksklubb, Gävle

2/4 Tomas Di Leva: Grand Hotel, Gävle

2/4 Gefle Skivmässa: Gasklockorna, Gävle

3/4 Melissa Horn: Gävle Konserthus, Gävle

6/4 CC Blues jam: CC-puben, Gävle

6/4 Adde Malmberg , Tobias Erehed, Elena Gabets: Gasta Å-krogen, Gävle

8/4 Northern Ladies: CC-puben, Gävle

8/4 "Anna-Lena hos Dr Jan" med Anna-Lena Bergelin (fd Brundin) och Jan Sigurd: Gasta Söders källa, Gävle

8/4 Deportees: Gävle Konserthus, Gävle

13/4 Petter Bristav, Fritte Fritzon, Tess Sandin: Gasta Å-krogen, Gävle

13/4 "Psychic Medium" med Karsten Torebjer: Gävle Teater, Gävle

14/4 Quash: CC-puben, Gävle

15/4 Gävle Connection + Mats Pettersson: CC-puben Gävle

15/4 John & Tone Norum: Allstar, Sandviken

16/4 Magaza: CC-puben, Gävle

19/4 ”Last time to see me before I die” med John Cleese: Gävle konserthus, Gävle

20/4 Marika Carlsson , Simon Garshasebi , Per Qvarnström: Gasta Å-krogen, Gävle

22/4 John Bull Gang: CC-puben, Gävle

23/4 Fredá: Grand Hotel, Gävle

24/4 Markus Krunegård: Gävle konserthus, Gävle

23/4 "Fortfarande skeptisk" med Stefan Sauk: CC-puben, Gävle

27/4 Tobias Persson , Tobbe Ström, Jonatan Brynielsson: Gasta Å-krogen, Gävle

28/4 ”Babbel” med Clara Henry: Kulturcentrum, Sandviken

29/4 Captain Grey Beard: CC-puben, Gävle

29/4 Amanda Bergman: Gävle konserthus, Gävle

29/4 Sandviken Open Stage: Bolaget, Sandviken

30/4 Rolf Lönn Soul Band: CC-puben, Gävle

4/5 Niklas Folkegård, Carl Tillenius, Hans Carstensen och Gerda Bylund, Gasta å-krogen, Gävle

4/5 CC Blues jam: CC-puben, Gävle

5/5 The Haunted, Gefle Hårdrocksklubb, Gävle

11/5 David Batra, Farzad Nouri, Jimmy Södermark: Gasta Å-krogen, Gävle

11/5 Blaze Bayley: Folkets hus, Sandviken

14/5 Mimikry: Gefle Hårdrocksklubb, Gävle

18/5 David Sundin, Jonas Strandberg, Charlie Michaelsen: Gasta Å-krogen, Gävle

25/5 Ola Aurell , Evelyn Mok, Tomas Ahlbeck: Gasta Å-krogen, Gävle

1/6 André Wickström , Fredrik Andersson, Shanti Rydwall Menon: Gasta Å-krogen, Gävle

4/6 Harvest Sun: CC-puben, Gävle

17/6 Nocean: CC-puben, Gävle

18/6 Antham: CC-puben, Gävle

Mer läsning

Annons