Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Drabbades av speldjävulen – döms till böter

En man från Sandviken som var kassör i en förening fick på så sätt tillgång till föreningens bankkort.

Annons

En 64- årig man har dömts för trolöshet mot huvudman. Han var kassör i en brukarförening i Sandviken och hade genom den förtroendeanställningen tillgång till föreningens bankkort. Med det kortet har han handlat och gjort uttag för ungefär 8 600 kronor.

64- åringen har erkänt gärningen. Han uttrycker det som att han drabbats av speldjävulen och hade dåligt med pengar. Mannen har nu ordning på sin ekonomi och en god man som hjälper honom. Han har betalt tillbaka hela summan till föreningen. 64- åringen döms till 70 dagsböter på 70 kronor.

Mer läsning

Annons