Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Iremark tar över efter Holmberg

/
  • Barbro Holmberg har lämnat över ordförandeskapet i Gävle Symfoniorkesters vänner till Ingrid Iremark.

Annons

Vid Gävle Symfoniorkesters vänners årsmöte på Slottet på tisdagen avgick landshövding Barbro Holmberg som föreningens ordförande. Hon avtackades av vice ordförande Tomas Attorps med blommor. Föreningen utsåg henne också som hedersmedlem. Barbro har varit föreningens mycket uppskattade ordförande sedan 2007 när hon tillträdde som landshövding.

Till ny ordförande utsågs Ingrid Iremark.

Ingrid var senast generalkonsul på Åland och kom i den egenskapen i kontakt med Gävle Symfoniorkester som är Ålands husorkester. Tidigare har hon varit Sveriges ambassadör i Kanada och Göran Perssons pressekreterare i många år.

Ingrid är nu departementsråd vid Utrikesdepartementet men veckopendlar till Stockholm från bostaden i Gävle, där hon bor med sin man Thomas Thornquist.

Mer läsning

Annons