Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Känner du igen någon av flygarna från Gävlebygden?

/
  • LUFTENS HJÄLTAR. Mannen längst till vänster är Sven Rohlén, brandchef i Gävle 1938-1968. Rohlén var även djupt engagerad i idrottsrörelsen, bland annat som ordförande i Gefle IF. Vad heter de övriga på bilden?

Annons

Gävlebygdens Flygklubb bildades sommaren 1938. På klubbens initiativ anlades 1946 flygfältet på Avan som var i bruk till slutet av 1980-talet, då verksamheten flyttades till Rörberg. Tidigare hade bland annat isen på inre fjärden används som landningsbana.

Tävlingsflygning har alltid varit en viktig del av klubbens verksamhet, men stor vikt har också lagts vid mer samhällsnyttiga aktiviteter som till exempel skogsbrandsbevakning. Under krigsåren gjorde Gävlebygdens Flygklubb en viktig insats genom att utföra målflygningar för försvarets räkning.

Mer läsning

Annons