Annons
Vidare till arbetarbladet.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Slutställningen i A-fisket

Lax
1. Mikael Norrbelius, Gävle 19,6 kilo, 121 cm spinnfluga Älvkarleby 23 juni kl. 23.30 .
2. Torbjörn Lindkvist, Älvkarleby, 17,2 kilo 115 cm, spinnfluga Älvkarleby/Hällen 4 juli kl. 19.00.
3. Simon Hansen, Gävle 14,6 kilo spinnfluga, Älvkarleby/Korallen 23 juni.
4. Urban Henriksen, Hofors 14,1 kilo spinnfluga Älvkarleby/Hällen 8 juli.
5. Mikael Ahlström, Hofors, 13,2 kilo spinnfluga Älvkarleby/Kanalinloppet 2 september kl. 20.30. 
6. Tomas Lennström, Gävle 13,0  kilo spinnfluga Älvkarleby 30 juli.
 
Öring 
1. Mark Berentsen, Danmark, 7,8 kilo, spinnfluga Älvkarleby/Korallen 13 juli kl. 22.30.
2. Kjell Wendin, Skutskär
7,0 kilo, 96 cm, spinnfluga Älvkarleby/Notören 30 juli kl. 23.40
2. Tony Berggren, Valbo 7,0 kilo, 84 cm spinnfluga Älvkarleby/Korallen 3 juli kl. 23.15.
4. Mikael Malm, Skutskär,
6,3 kilo, 82 cm, spinn Älvkarleby/A-sektion 9 oktober.
5. Gert Finnström, Älvkarleby, 6,2 kilo spinnfluga Älvkarleby/Årvara 16 november kl. 9.00.
5. Åke Lundholm, Örbyhus, 6,2 kilo spinnfluga Älvkarleby/Kanalen 24 november
kl. 13.10.
7. Niklas Andersson Eskilstuna, 6,0 kilo, 77 cm, spinnfluga Älvkarleby/Holgers 9 juli kl. 19.30.
8. Per Carlsson, Västerås, 5,8 kilo, 76 cm spinnfluga Älvkarleby/Korallen 27 juli kl. 22.10. 
 
Gädda  
1. Lars-Göran Eriksson, Gävle 13,40 kilo, 122 cm spinnfiske Dalälven/Untra
15 maj kl. 17.20. 
2. Christer Ekblad, Gävle 11,8 kilo, 110 cm, trolling Storsjön 11 september.
3. Daniel Frisk, Karlholm, 11,26 kilo, 118 cm, spinnfiske Karlholmsbukten 10 juli
kl. 21.43.
4. Johnny Hahne Årsunda 11,0  kilo 116 cm, trolling Storsjön 6 augusti kl. 20.30.
5. Else-May Grannas, Sandviken 10,70 kilo, 113 cm, trolling Storsjön/Västerfjärden
14 oktober kl. 14.15.
6. Tony Andersson, Hofors, 10,50 kilo, ismete Storsjön,
6 februari kl. 12.30.
7. Gustav Östling, Hofors 10,25 kilo, 14 cm, ismete Storsjön, 25 mars.
8. Madelene Eriksson, Uppsala 10,16 kilo, 113 cm.  jerkbait, Ängskär 10 augusti
kl. 19.15.
 
Abborre
1. Andreas Opitz, Långsand, 1,9 kilo, 49,5 cm jiggfiske Karlholmsfjärden 11 oktober kl. 10.55.
2. Linus Andersson, Gävle 1,8 kilo, 48 cm, maskmete Lingan 12 augusti kl. 17.30.
3. Jan-Olof Olsson, Gävle 1,70 kilo, 48 cm, jiggfiske Testeboån 2 juni kl. 20.00.
4. Michal Krall, Gävle 1,65 kilo spinnare, Gavleån
3 augusti kl. 19.45.
5. Mattias Östling, Gävle 1,6 kilo, 50 cm trolling Storsjön/Västerfjärden 6 november
kl. 14.10. 
6. Patrik Strand, Hofors, 1,58 kilo, 47 cm spinnfiske Hyen
11 augusti kl. 19.00.
7. Sture Andersson, Alunda 1,5 kilo, 49 cm spinn Älvkarleby/Fasta 23 augusti.
8. Anders Öhlund Sandviken 1,449 kilo, 47 cm mete/agn Dalälven 27 augusti kl. 14.40.
 
Gös
1. Kerstin Danielsson, Tierp, 9,350 kilo, 94 cm trolling, Marma/Mehedy 27 september
kl. 15.50.
2. Leif Ringqvist, Forsbacka, 8,10 kilo, 90 cm trolling, Storsjön 19 juli kl. 9.00.
3. Daniel Pykäri, Valbo 7,94 kilo, 92 cm bottenmete Engesån 23 maj kl. 03.00.
4. Johan Linander, Valbo 7,44 kilo, 97 cm, trolling Storsjön 25 november kl. 10.00.
5. Anders Thuresson, Älvkarleby 7,08 kilo, 93 cm, trolling, Marma/Medebyfjärden 13 oktober kl. 14.10.
6. Christer Ekblad, Gävle 6,888 kilo, 95,5 cm vertikaljigg Storsjön 27 maj kl. 21.15.
7. Alf Grannas, Sandviken 6,50 kilo 83 cm, trolling Storsjön 6 juni kl. 18.15.
8. André Lindström, Hofors 5,50 kilo, 73 cm dragrodd, Storgösken 10 maj.
 
Öppen klass
1. Åke Bergman, Norrsundet, id 3,070 kilo (86p) mete/maggot Norrsundetån 18 april
kl. 8.30. 
2. Jan-Olov Olsson, Gävle sarv 1,290 kilo, (75p) bottenmete/majs Gävlebukten
22 april kl. 20.50.
3. Daniel Wigren, Norrsundet id 2,30 kilo 41 cm (64p) mete/majs Norrsundetån 23 oktober kl. 11.00.
4. Thomas Persson, Tierp, asp 4.040  kilo 71 cm, (50p) trolling Dalälven/Mehedeby
1 augusti kl. 19.30.

De nya reglerna för öppna klassen säger att endast två fångster per art registreras.