Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Emma totalsegrare i Idre 3-dagars

Domnarvets Emma Johansson och OK Linnés Rassmus Andersson var först i mål i elitklasserna när årets Idre 3-dagars avslutades med jaktstart.

Annons

Emma Johansson hade elva minuters förspårng till Stpora Tunas Tove Alexandersson, när hon gav sig ut på den avsluatnde etappen. Det räckte utan större problem för Emma, även om Tove tog in närmare sju av de elva minuterna på den avslutande etappen. Trea i damernas elitklass blev Moras Magdalena Olsson.

I herrarnas elitklass blev Moras Roman Ryapolov bästa dalalöpare med en fjärdeplats.

Till helgen fortsätter fjällorienterandet i nordligaste Dalarna med premiären för nya tävlingen Grövelsjöorienteringen.

Sammanlagt Idre 3-dagars efter etapp 3, lång

D211) Emma Johansson, Domnarvets GOIF, 2.39.08, 2) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 2.43.37, 3) Magdalena Olsson, IFK Mora OK, 2.58.41, 4) Evgeniya Ryapolova, do, 2.59.24, 5) Maria Nilsson, Domnarvets GOIF, 3.04.42, 9) Sara Johansson, do, 3.19.25.

H211) Rassmus Andersson, OK Linné, 2.47.41, 4) Roman Ryapolov, IFK Mora OK, 3.05.57, 9) Mattias Karlsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 3.17.10, 16) Fredrik Ahnlén, OK Hammaren, 3.33.43, 18) Ludvig Åhlund, Malungs OK Skogsmårdarna, 3.34.35, 19) Lars Åkerman, do, 3.36.41, 20) Erik Björklund, Leksands OK, 3.36.47, 21) Richard Hejdenberg, Gävle OK, 3.40.23.

D21 Kort1) Fredrika Vångell, Linköpings OK, 2.12.55, 7) Malin Eriksson, IFK Mora OK, 3.14.37, 8) Elina Von Krusenstierna, OK Kåre, 3.26.36.

H201) Filip Ivarsson, OK Hammaren, 2.35.59, 2) Jonas Gustafsson, OK Kåre, 2.37.22, 3) Nils Alexandersson, Stora Tuna OK, 2.48.10.

D181) Carolina Olsson, Älvdalens IF OK, 2.46.02, 7) Tove Flodman, OK Hammaren, 3.58.05.

H181) Olle Grywenz, OK Linné, 2.19.52, 4) Viktor Barkegren, Stora Tuna OK, 2.55.17, 6) Walter Lagerhäll, Rehns BK, 3.05.14.

H17-20 Kort1) Samuel Jonasson, Älvdalens IF OK, 3.09.34.

D161) Katrin Sjödén, Älvdalens IF OK, 1.56.13, 3) Tindra Jernström, Avesta OK, 2.15.51.

H161) Hugo Ström, Ulricehamns OK, 1.51.43, 11) Joel Kihlström, Rehns BK, 4.03.37, 12) Oskar Magnusson, do, 4.04.12.

D141) Emma Ling, Jönköpings OK, 1.58.13, 2) Cornelia Ivarsson, OK Hammaren, 2.08.39, 3) Elsa Nilsson, Domnarvets GOIF, 2.13.55, 6) Isabella Joons, Leksands OK, 3.02.54, 8) Agnes Malmgren, Ockelbo OK, 3.16.32, 10) Tilda Lagerhäll, Rehns BK, 3.42.59.

H141) Henrik Petrisi, Västerbergslagens OL, 1.32.35, 6) Eric Hallner, Ockelbo OK, 1.47.36, 8) Christoffer Lindgren, OK Kåre, 2.12.46.

D14 Kort1) Mirjam Joons, Leksands OK, 1.55.35, 2) Ellinor Svedjerot, Gävle OK, 1.56.15.

D121) Lotte-Line Ekström, MS Parma, 1.18.23, 5) Anja Nilsson, Domnarvets GOIF, 1.33.11, 11) Karin Emilsdotter, do, 2.33.43.

H121) Johan Fochsen, Waxholms OK, 1.11.03, 9) Albin Malmgren, Ockelbo OK, 1.45.07, 10) Linus Sjödén, Älvdalens IF OK, 1.48.00, 12) Axel Hejdenberg, Gävle OK, 1.53.50, 16) Jakob Olsson, Ockelbo OK, 2.45.44, 17) Olle Hallner, do, 3.08.28.

D101) Lina Uller, Kils OK, 58.17, 5) Alva Eliasson, Sundsvalls OK, 1.08.15, 6) Ebba Flodman, OK Hammaren, 1.22.55, 7) Julia Gellerbrandt, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.43.02.

H101) Marcus Lamm, Frölunda OL, 46.58, 10) Kalle Joons, Leksands OK, 1.12.05, 12) Willgott Svedjerot, Gävle OK, 1.21.17.

2016-06-30 Idre 3-dagars, etapp 3, lång

D21, 7 900 m1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 59.44, 2) Emma Johansson, Domnarvets GOIF, 1.06.37, 4) Evgeniya Ryapolova, IFK Mora OK, 1.11.06, 6) Magdalena Olsson, do, 1.12.33, 10) Maria Nilsson, Domnarvets GOIF, 1.18.19.

H21, 10 400 m1) Rassmus Andersson, OK Linné, 1.07.40, 7) Ludvig Åhlund, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.14.42.

D21 Kort, 5 000 m1) Fredrika Vångell, Linköpings OK, 57.51, 6) Malin Eriksson, IFK Mora OK, 1.08.47.

H20, 7 200 m1) Harald Larsson, Hagaby GoIF Örebro, 56.07, 2) Filip Ivarsson, OK Hammaren, 59.01, 4) Emil Åberg, OK Kåre, 1.08.55, 5) Jonas Gustafsson, do, 1.08.56, 9) Kalle Johansson, OK Hammaren, 1.14.50, 10) Nils Alexandersson, Stora Tuna OK, 1.15.22.

D18, 5 000 m1) Sara Forsberg, IK Uven, 58.20, 3) Carolina Olsson, Älvdalens IF OK, 58.46, 7) Ellen Skoog, OK Hammaren, 1.32.35, 8) Tove Flodman, do, 1.35.10.

H18, 6 300 m1) Johan Edenhamn, Länna IF, 53.07, 8) Viktor Barkegren, Stora Tuna OK, 1.03.30, 10) Emil Arvidsson, Säterbygdens OK, 1.08.29.

H17-20 Kort, 3 900 m1) Samuel Jonasson, Älvdalens IF OK, 1.05.18.

D16, 4 400 m1) Katrin Sjödén, Älvdalens IF OK, 45.56, 4) Tindra Jernström, Avesta OK, 1.01.55.

H16, 5 400 m1) Hugo Ström, Ulricehamns OK, 48.26, 9) Joel Kihlström, Rehns BK, 1.30.37, 10) Oskar Magnusson, do, 1.31.40.

D16 Kort, 3 900 m1) Felicia Svedjerot, Gävle OK, 1.34.23.

D14, 3 900 m1) Emma Ling, Jönköpings OK, 40.01, 3) Cornelia Ivarsson, OK Hammaren, 49.24, 4) Isabella Joons, Leksands OK, 49.30, 7) Elsa Nilsson, Domnarvets GOIF, 54.02, 10) Agnes Malmgren, Ockelbo OK, 1.37.10.

H14, 3 900 m1) Wille Laitamäki, Hiidenkiertäjät, 30.59, 4) Henrik Petrisi, Västerbergslagens OL, 33.47, 7) Eric Hallner, Ockelbo OK, 39.12, 10) Christoffer Lindgren, OK Kåre, 49.47.

D14 Kort, 3 100 m1) Mirjam Joons, Leksands OK, 34.01, 2) Ellinor Svedjerot, Gävle OK, 42.09.

D12, 3 100 m1) Lotte-Line Ekström, MS Parma, 26.47, 3) Anja Nilsson, Domnarvets GOIF, 31.54.

H12, 3 100 m1) Emil Larsson, OK Tisaren, 23.25, 8) Albin Malmgren, Ockelbo OK, 32.02, 10) Axel Hejdenberg, Gävle OK, 36.46.

D10, 2 500 m1) Julia Gustafsson, KFUM Örebro OK, 19.02, 4) Alva Eliasson, Sundsvalls OK, 22.49, 7) Julia Gellerbrandt, Malungs OK Skogsmårdarna, 25.28, 9) Ebba Flodman, OK Hammaren, 28.49.

H10, 2 500 m1) Emil Ling, Jönköpings OK, 16.04, 10) Willgott Svedjerot, Gävle OK, 24.42.

Mer läsning

Annons