Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Folkrace-TV live: Vi sänder hela häftiga tvådagarstävlingen i Hedemora

Här kan du se den populära tvådagarstävlingen i Hedemora live hela helgen. Första start på lördag är 10.00 och på söndag 09.00. Startlista, och massa mer folkrace-TV, hittar du längre ner.

Annons

Se Julia Granviks brutala rullning från lördagen här

Se reprisen från lördagens sändning i Hedemora. Första omgången ser ni efter Julia Svans rullning.

Hedemoras folkracebana är en av Sveriges längsta och häftigaste. Den årliga tvådagarstävlingen på våren, Meca-racet, lockar i år cirka 130 förare.

Vi sänder hela tävlingen live med flera kameror, och med Jonas "Heavy" Stentäpp och Tony "med hatten" Hedström som programledare. Speaker under tävlingen är Totto Höök.

Här under ser du banan, som är cirka 1 kilometer lång, om man åker alternativspåret. Vid den gula stjärnan kommer vi att ha vår huvudkamera, och de två andra platserna är möjliga positioner för en andrakamera.

Hedemoras folkracebana från ovan.

► SE ÄVEN: Repris av livesändningen från Kvällstävlingen i Borlänge

► SE ÄVEN: Repris av livesändningen från Gestrikefestivalen

MER folkrace-TV här:

In car och flera kameror på A-final i Hedemora 2014:

Här ser du alla finaler i årets Kvällstävling i Borlänge:

Ordentlig rullning, och intervju, med Jesper Cardell i Falun.

Heavys första rullning, i Fredriksberg

In car i Bubblan, och fler kameror, på A-final i Falun

In car med Svenne Nilsson, och flera kameror, på A-final i Borlänge

Krascher och höjdpunkter från Kvällstävlingen i Borlänge.

Startlista Meca-racet 2016:

SENIORER:

1 Dennis Karlsson Gestike RT Volvo

2 Mattias Johansson SMK Hedemora Saab

3 Kim Hallström Gestike RT VW

4 Jonny Hellberg Borlänge DRK Opel

5 Jonas Melin SMK Hedemora Volvo

6 Linus Andersson AMF Årsunda Opel Team Lumek Motorsport

7 Daniel otzhen SMK Gävle Opel

8 Daniel Ahl Borlänge MK Opel

9 Tommy Johansson SMK Hedemora Volvo

10 Mats Ehrling Mockfjärd Volvo

11 Jimmi Bornström Norbergs MC Opel

12 Andreas Prepula Småbacka MK Mazda

13 Stefan Lundqvist Västerås MS Saab

14 Rickie Jonsson Hamre MK Saab

15 Rasmus Nordström Alingsås MK Volvo

16 Peter Ylivainio SMK Hedemora Saab

17 Tony Jansson Örsundsbro MK Saab

18 Henrik Olsson AMF Årsunda VW

19 Marcus Johansson SMK Hedemora Saab

20 Mikael Karlsson Borlänge MK Opel Team Sirpa Racing

21 Janne Gunnarsson Nyhyttans MK Volvo

22 Tobias Engström SMK Hedemora Volvo

23 Jonas Gräns Ljusdals MK Volvo Team Mercedes

24 Jim Ruutikainen Fagersta MK Saab Östmarks Bildemo

25 Kent Ström Siljan BRK Saab

26 Andrè Hermansson SMK Hedemora Nissan

27 Marcus Gladh AMF Årsunda Lada

28 Joakim Stattin Gestike RT Saab Team Svartflagg

29 Tobias Oravamäki Gestike RT Volvo

30 Lars-Erik Arvidsson Hamre MK Saab Team Sirpa Racing

31 Jonas Norgren Hofors MK Volvo

32 Andreas Solhag Borlänge MK Saab Tho`learys

33 Björn Carlsson SMK Hedemora VW

34 jesper Jäder Gestike RT Volvo

35 Peter Vesslen Borlänge MK Volvo Misty Racing

36 Dennis Borgström Hofors MK Volvo Hofors Bilvård o Däckservice

37 Ante Boström AMF Årsunda Opel

38 Daniel Lundqvist Fagersta MK Saab

39 Robin Engström AMF Årsunda Saab

40 Stefan Göransson SMK Sala Volvo Larssons svets&smide AB i Uppsala

41 Daniel Ljung Säters MK Volvo

42 Daniel Stråle Gestike RT Saab Tho`learys

43 Mattias Persson MK Team Westom Opel

44 Filip Josefsson SMK Hedemora Volvo

45 Jonathan Andersson Ludvika MS VW

46 Ola Andersson Siljan BRK Volvo

47 Robert Hermansson SMK Hedemora Saab

48 Tommy Andersson MK Kinda Saab

49 Robin Green SMK Hedemora Opel

50 Robert Prepula Småbacka MK Saab

51 Linus Engberg Borlänge MK Volvo Misty Racing

52 Andreas Turner Borlänge MK Saab

53 Johan Berglund SMK Hedemora Saab

54 Anders Blomberg Järbo MK Volvo

55 Marcus Jonsson SMK Hedemora Saab Hawkstreet motorsport

56 Albin Olsson AMF Årsunda Saab

57 Tobias Alsing MSK Hammaren Opel

58 Robert Lernerud Stockholm BK Opel

59 Simon Arvidsson Borlänge MK Volvo

60 Joacim Eriksson Finnskoga MK Saab

61 Lucas Hedlund Gestike RT Peugeot

62 Emil Henriksen SMK Söderhamn Saab Team Jon Jon`s

63 Johan Eriksson Borlänge DRK Opel

64 Ulf Söderberg Västerås MS Volvo

65 Hasse Öberg Sandvikens MK Volvo

66 Jimmy Gren Siljan BRK Volvo

67 Johnny Gustavsson SMK Hedemora Saab

68 Andreas Pettersson Skepptuna MK Mazda

69 Pär Olsson Ljusdals MS Mercedes Team Mercedes

70 Sven-Ove Andersson Hofors MK Saab

71 Oscar Bergman Ljusdals MK Saab

72 Tomas Olsson Borlänge MK Volvo

73 Andreas Öberg Sandvikens MK Opel

74 Stefan Berglund SMK Hedemora Opel

75 Alexander Nordqvist Gestike RT Saab

76 Robert Aspman Borlänge MK Opel

77 Johan Vikström Nyhyttans MK Volvo

78 Tobias Ehrling Idkerbergets MK Volvo

79 Adam Bergsman AMF Årsunda Saab

80 Jesper Lehikoinen SMK Hedemora Saab

81 Per-Olov Björk Ljusdals MK Mercedes Team Mercedes

82 Alexander Welin Östhammars MK Opel

83 Joel Olsson SMK Söderhamn Saab Team Jon Jon`s

84 Sten-Åke Andersson Fryksdalens MK Saab Ledin Motorsport

85 Marcus Lund SMK Söderhamn Saab Team Jon Jon`s

86 Walter Hjort SMK Hedemora Saab

87 Daniel Hermansson SMK Hedemora Volvo

88 Mattias Blomkvist Hofors MK Saab

89 Tomas Hansson Hofors MK Saab

JUNIORER:

201 Anton Lönn AMF Årsunda Saab Team Lumek Motorsport

202 Filip Hedlöv SMK Hedemora Saab Hawkstreet motorsport

203 Anton Edvardsson Borlänge MK Opel Team Sirpa Racing

204 Marcus Persson Sandvikens MK Volvo Team Svartflagg

205 Johan Solin Grangärde RRC Saab

206 Julia Granvik Järbo MK Volvo

207 Pontus Karlsson Rasbo Mk Opel

208 Linus Lindqvist Ljusdals MS Mercedes Team Mercedes

209 Viktor Remes SMK Hedemora Volvo

210 Max Karnberger Borlänge MK VW

211 Rasmus Lundqvist Fagersta MK Saab

212 Jonathan Eskilsson Idkerbergets MK Volvo

213 Simon Falk Grangärde RRC Saab

214 Anton Eriksson Gestrike RT Opel

215 Amanda Nyström Grangärde RRC Volvo

216 Max Nordström Alingsås MK Saab

217 Martin Ahl Borlänge MK Volvo

218 Markus Wiren Ljusdals MS Saab Team Tok-åker

219 Lovisa Hellberg Grangärde RRC Saab

220 Ronny Göthlin SMK Sala Volvo

DAM/VETERAN:

401 Erika Lindh Gestrike RT Peugeot

402 Björn Smedfors Nyhyttans RT Mercedes

403 Lars Göransson SMK Sala Volvo

404 Kristin Johansson SMK Hedemora Volvo

405 Jan-Erik Berglund Säffle MC Volvo

406 Jennifer Nilsson MK Team Westom Saab

407 Sonny Karlsson MSK Hammaren Opel

408 Mats Björklund SMK Sala Bmw

409 Johanna Lind Gestrike RT Saab

410 Angelica Fredh Skepptuna MK Volvo

411 Pentti Tuulaniemi VMS Västerås Saab

412 Toni Prepula Småbacka MK Mazda

413 Frida Falk Grangärde RRC Saab DA Transport AB Grängesberg

414 Maja Larsson Järbo MK Volvo

415 Esa Silvasti Kolsva MS Opel Östmarks Bildemo

416 Classe Wennmark Rasbo Mk Saab

417 Reine Gustavsson Hamre MK Bmw

418 Roland Johannisson Djursholms MK Audi

419 Cecilia Olsson Ljusdals MS Mercedes Team Mercedes

420 Kjell Olsson SMK Gävle Audi

DEBUTANT:

0 Elin Göthlin SMK SalaBmv

Mer läsning