Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Dahl och Nordenström vann Godisterrängen

Anders Dahl och Anita Nordenström vann Godisterrängen i dag.

Annons

Den sista upplagan av Godisterrängen avgjordes i regn och blåst. Anders Dahl vann herrarnas elitklass på tiden 43,46 och Anita Nordenström vann damernas elitklass på tiden 31,53.

Resultat från Godisterrängen:

H-Elit, 12000 m: 1) Anders Dahl, Högbo AIK 43.46, 2) Stefan Carlsson, Hammarby 47.14, 3) Anders Hellberg, Hemlingby LK 47.33, 4) Bo Törnblom, do 47.48, 5) Mounir Touzani, do 53.47, 6) Björn Seffer, Ljusdal 54.04.

D-Elit: 1) Anita Nordenström, IFK Mora SK 31.53, 2) Mimmi Andersson, Uppsala LK 38.12, 3) Maria Eriksson, Ess Löparklubb 41.56.

H 65: 1) Tommy Hållstam, Hemlingby LK 40.21.

H60, 8000 m: 1) Kjell Björk, Hemlingby LK 34.51, 2) Hans Sundgren, Dal. Regm IF 36.24, 3) Mats Fredriksson, Malung 40.43.

H50: 1) Toivo Olonen, Edsbyn 32.40, 2) Bo Sandström, Gävle BoFF 33.33, 3) Göran Lindqvist, Hemlingby LK 33.38, 4) Kenneth Nyberg, do 35.02, 5) Lennart Hägg, Hofors LK 40.30.

H45: 1) Hans Panzare, Hofors LK 34.44, 2) Roger Öberg, do 37.04, 3) Per Öberg, do 38.02.

H40: 1) Stefan Öhman, Hemlingby LK 35.13, 2) Mikael Siljebro, Hofors LK 37.25, 3) Glenn Johansson, Högbo GIF 38.31, 4) Örjan Bengtsson, do 39.57.

H35: 1) Torbjörn Johansson, Älvdalens IF 29.20, 2) Per Hållström, Hemlingby LK 31.14, 3) Johan Maioli, do 37.46, 4) Mikael Persson, do 40.08.

H-motion: 1) Niclas Bärj, Edsbyns IF 50.50, 2) Viktor Larsson, Ess Löparklubb 54.21.

H Jun 17-20, 8000 m: 1) Andreas Efverström, Gefle IF 32.01, 2) Oskar Andersson, Ockelbo 33.52, 3) Teo Odenryd, Järbo IF 33.57.

P15-16, 2500 m: 1) Albin Jonsson, Ockelbo SK 9.06, 2) Joachim Moberg, Gävle GIK 9.27.

P13-14: 1) Calle Hallberg, Gefle IF 8.58, 2) Edvin Hedblom, Årsunda IF 9.55, 3) Oscar Johansson, Högbo GIF 10.05, 4) Ali Tepe, IF Skade 10.19.

P11-12: 1) Albin Johnsson, Högbo GIF 10.00, 2) Erik Hållström, Gävle OK 10.23, 3) Ivan Hägglund, OK Ödmården 10.35.

P10: 1) Arvid Hägglund, OK Ödmården 12.31.

D60, 8000 m: 1) Gunilla Juthback, Hemlingby LK 41.09.

D50: 1) Ewa Wahlberg, Uppsala LK 40.15, 2) Margareta Karlsson, Gävle BoFF 47.08.

D45: 1) Ann-Britt Nilseng, IF Skade 39.31, 2) Anna-Karin Åhsgren, Hemlingby LK 41.05.

D40: 1) Viveka Lindberg, Hemlingby LK 36.31.

D35: 1) Maria Hållström, Hemlingby LK 41.28.

D-Jun, 17-20: 1) Tove Wettergren, Gefle IF 36.04, 2) Anna Berglöf, Årsunda IF 41.04, 3) Sofia Carlsson, Jäderfors SK 43.06.

F15-16, 2500 m: 1) Victoria Rehn, Högbo GIF 9.33.

F13-14: 1) Emma Löf-Hagström, Spårv. FK 9.29, 2) Betty Strandberg, Gefle IF 10.00, 3) Erika Blixt, Högbo GIF 13.00.

F11-12: 1) Alma Pihlblad, Högbo GIF 10.01, 2) Nicole Sörensen, Falu IK 10.18, 3) Jennifer Rumensaari, Högbo GIF 11.09, 4) Emma Bengtsson, Årsunda 11.38, 5) Amanda Gustafsson, Storviks IF 12.03.

F10: 1) Josefine Berg, Högbo GIF 11.49.

Mer läsning

Annons