Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

LISTAN: Isaac och Theodor var först – nu blir Frida från Hofors den 60:e gästriken att tävla i sommar-OS

Artikel 3 av 34
Sommar-OS i Rio 2016
Visa alla artiklar

Frida Andersén, Hofors RS, blir den 60:e gästriken att delta i ett olympiskt sommarspel när hon på lördag gör entré på Centro Olímpico de Hipismo i västra Rio på hästen Herta i sin start i fälttävlan.

Annons

Frida Andersén.

Sporten har gått igenom hela listan av gästrikar, och ni hittar den nedan. Vi har då även räknat in idrottare med djupa rötter i gästrikeidrotten, men som tävlat för andra klubbar just OS-året.

Några namn sticker ut.

Självklart Henry Eriksson, som tog guld på 1 500 m i London-OS 1948.

Men naturligtvis även Josef Ternström, också Gefle IF, som tog guld i hemma-OS i Stockholm 1912 när han ingick i det segrande svenska laget i terränglöpning.

Den tredje guldolympiern är mer okänd. Det är Evy Berggren, Gefle GF. Hon tävlade 1952 i Helsingfors och fanns med i det vinnande svenska laget i gruppgymnastik. Då tillhörde hon Skellefteå, men i Melbourne 1956 tävlade hon för Gefle GF och tog silver i samma gren.Ytterligare medaljörer:

Erik Almlöf, IFK Gävle, som tog brons i tresteg både 1912 (då i Djurgården) och 1920 i Antwerpen.

Hoforssonen Per-Olof Östrand deltog i tre OS i simning 1948–1956 och tog brons på 400 m fritt 1952 i Helsingfors. Då tävlade han för IF Elfsborg.

OS-brons har även Folke Alnevik, I14 IF som 1948 fanns med i det svenska stafettlaget på 4x400 m.

Ett OS-silver har Ricken Johansson, IFK Gävle, från London 1908 – då konståkning faktiskt fanns med på programmet.

Flest OS, tillsammans med simmaren Östrand, har en annan Hoforsidrottare:

Lasse "Snickar-Lasse" Andersson som paddlade i Mexico City 1968, München 1972 och Montreal 1976 och nådde en femteplats som bäst.

Isaac Westergren. Tävlade redan i Paris-OS 1900. Här poserar han dock utanför Borgarskolan.

Aten 1896

Inga deltagare från Gästrikland.

Paris 1900

Theodor (Tore) Blom, IFK Gävle/friidrott, åtta i höjd och elva i längd.

Isaac Westergren, IFK Gävle/friidrott, utslagen i försöken på 60 och 100 meter.

St Louis 1904

Inga svenska deltagare alls.

Aten 1906 (extraspelen)

J V Lindgren, Gävle SS/simhopp, 13:e i varierande hopp.

Ernst Serrander, IFK Gävle/friidrott, utslagen i försöken på 800 m.

London 1908

Rickard "Ricken" Johansson, IFK Gävle/konståkning (på programmet då), silver.

Guldolympiern. Josef Ternström tog OS-guld i lagtävlingen i terränglöpning 1912 i Stockholm.

Stockholm 1912

Erik Almlöf, IFK Gävle (då i Djurgården)/friidrott, brons i tresteg.

Nils Frykberg, IFK Gävle/friidrott, utslagen i försöken på 1 500 m och elva individuellt på 3 000 m laglöpning.

Claes Gille, Gefle IF/friidrott, utslagen i stavkvalet.

Johan Sundqvist, Gefle IF/friidrott, tia i terränglöpning.

Josef Ternström, Gefle IF/friidrott, Guld i terräng/lag och femma individuellt.

Antwerpen 1920

Erik Almlöf, IFK Gävle/friidrott, brons i tresteg.

Olle Andersson, Gefle TK/tennis, utslagen i andra omgången i dubbel.

Gösta Bladin, Gefle SGF/friidrott, nia i längd, utslagen i semi på 400 m häck.

Rolf Frankson, IFK Gävle/friidrott, sexa i längd.

Axel-Erik Gyllenstolpe, Gefle SGF/friidrott, åttonde i tiokamp, oplacerad i femkamp.

Lars Hedvall, Gefle SGF/friidrott, sjua på 3 000 m hinder och 24:a i terränglöpning.

Göran Hultin, IFK Gävle/friidrott, utslagen i semi på 110 m häck.

Fritz Kiölling, IFK Gävle/friidrott, utslagen i försöken på 1 500 m.

Hans-Jacob Mattsson, IFK Gävle/ishockey (grenen på sommarprogrammet då), fyra i turneringen.

Sven Krokström, IFK Gävle/friidrott, femma på 4x400 meter, utslagen i semi på 200 m och utslagen i försöken på 400 m.

Ernfrid Rydberg, Gefle IF/friidrott, femma i stav.

Paris 1924

Inga deltagare från Gästrikland.

Amsterdam 1928

Sven Lundgren, Gefle IF/friidrott, 14:e i tiokamp.

Los Angeles 1932

Inga deltagare från Gästrikland.

Berlin 1936

Inga deltagare från Gästrikland.

Folke Alnevik, här från en härlig bild på Gunder Häggstadion från 2015 med landslagströjan på, tog OS-brons i stafett i London 1948.

London 1948

Folke Alnevik, I14 IF/friidrott, brons på 4x400 m, utslagen mellanheat på 400 m.

Ingvar Bengtsson, Gefle IF/friidrott, femma på 800 m.

Gösta Bergkvist, Gefle IF/friidrott, femma på 1 500 m.

Henry Eriksson, Gefle IF/friidrott, guld på 1 500 m.

Lars Matton, Gefle SS/segling, fyra i swallow.

Gustav Östling, I14 IF/friidrott, sjua i maraton.

Per-Olof Östrand, Hofors AIF/simning, fyra på 4x400 m fritt, utslagen i semi på både 400 m och 1 500 m fritt.

Evy Berggren (infälld) tog OS-guld 1952 och silver 1956 i gruppgymnastik med handredskap.

Helsingfors 1952

Evy Berggren, Skellefteå (senare Gefle GF)/gymnastik, guld i gruppgymnastik med handredskap, fyra i allround/lag och 36:a individuellt allround.

Henry Norrström, IFK Gävle/friidrott, 29:e i maraton.

Börje Stattin, Gefle GF/gymnastik, 17:e i lag och 122:a individuellt.

Valter Nyström, Sandvikens GK/friidrott, sexa på 10 000 m.

Erich Peters, Sandvikens GA/gymnastik, 17:e i lag och 166:e individuellt.

Nell Sjöström, Sandvikens Kv. IK/friidrott, utslagen i försöken på 100 m och 4x100 m.

Olle Åberg, Gefle IF/friidrott, sjua på 1 500 m.

Gustav Östling, IFK Gävle (tidigare I14IF)/friidrott, tolva i maraton.

Per-Olof Östrand, IF Elfsborg (tidigare Hofors AIF)/simning, brons på 400 m fritt och fyra på 4x200 m fritt.

Melbourne 1956

Evy Berggren, Gävle GF/gymnastik, silver i gruppgymnastik med handredskap, åtta allround lag, 49:e allround individuellt.

Per-Olof Östrand, Hofors AIF/simning, 20:e 400 m fritt.

Rom 1960

Olle Barkander, Gävle FRK/ridsport, utgick i fälttävlan.

Tokyo 1964

Bo Forssander, Skackans IF (senare Gävle GIK)/friidrott, utslagen semi 110 m häck.

Eva Sisth, Hofors KK/kanot, sexa K2 500 m.

Hoforskanotisten Snickar-Lasse Andersson paddlade i tre olympiska spel.

Mexico City 1968

Lars Andersson, Hofors KK/kanot, femma i K2 1 000 m.

Ove Berg, Hofors AIF/friidrott, utslagen i försöken på 1 500 m.

Bo Forssander, Malmö AI (senare GGIK)/friidrott, sexa på 110 m häck.

Åke Nilsson, Gefle IF/friidrott, sexa i spjut.

Tord Sahlén, Hofors KK/kanot, fyra i K4 1 000 m.

Arne Åkerson, Gefle SS/segling, sjua i finnjolle.

München 1972

Lars Andersson, Hofors KK/kanot, åtta i K4 1 000 m.

Bo Forssander, Gävle GIK/friidrott, utslagen försöken 110 m häck.

Montreal 1976

Lars Andersson, Hofors KK/kanot, sjua i K2 500 m, utslagen semi K2 1 000 m.

Leo Vainonen, BK Falken/boxning, utslagen andra omgången i 71 kg.

Arne Norrback, Sandvikens KK/tyngdlyftning, diskad för dopning i 60 kg.

Moskva 1980

Leo Vainonen, BK Falken/boxning, utslagen i andra omgången i 71 kg.

Anders Eklund, BK Falken/boxning, femma (utslagen i första matchen) +81 kg.

Per Lundh, Hofors KK/kanot, nia i K4 på 1 000 m.

Los Angeles 1984

Inga deltagare från Gästrikland

Söul 1988

Sören Antman, BK Falken/boxning, utslagen i andra omg. i 67 kg.

Peter Borglund, Gefle IF/friidrott, nia i spjut.

Catarina Jernberg, Sandvikens SS/kanot, reserv (tävlade ej)

Stefan Lövbom, Gävle SSK/skytte, elva i korthåll liggande, 18:e i korthåll helmatch.

Barcelona 1992

Sören Antman, BK Falken/boxning, femma (kvartsfinal) i 67 kg.

Anders Bergström, Gävle KK/tyngdlyftning, 13:e i +110 kg.

Peter Borglund, Gefle IF/friidrott, utslagen i spjutkvalet.

Peter Liljedahl, Sandvikens SS/kanot, utslagen försöken på C1 500 m, diskad i semifinal på C1 1 000 m.

Syskonen Mikael och Karin Larsson deltog i varsitt OS. Mikael i Atlanta 1996 och Karin i Sydney 2000.

Atlanta 1996

Anders Bergström, Gävle KK/tyngdlyftning, tolva i +108 kg.

Stefan Ström, BK Falken/boxning, utslagen första matchen i 48 kg.

Mikael Larsson, Sandvikens BK/bågskytte, sexa i lag, 21:a individuellt.

Ulrika Karlsson, Bälinge (Österfärnebo)/fotboll. Sexa i turneringen.

Sydney 2000

Karin Larsson, Sandvikens BK/bågskytte, 10:a i lag, 18:e individuellt.

Fritz Aanes, BK Loke/brottning (Norge), fyra i 85 kg grekisk-romersk stil – men diskad för dopning och fråntagen placeringen.

Ulrika Karlsson, Bälinge (Österfärnebo)/fotboll, spelade ej när Sverige blev sexa.

Atén 2004

Inga deltagare från Gästrikland.

Peking 2008

Jens Lundquist, Söderhamns UIF/Vaillante Angers (ursprungligen från Valbo AIF), Nia i lag (gruppspel) och oplacerad i singel (utslagen i första omgången)

London 2012

Jens Lundquist, Söderhamns UIF/Vaillante Angers (ursprungligen från Valbo AIF), nia i lag (gruppspel).

Alla artiklar i
Sommar-OS i Rio 2016
Annons