Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Resultat: Så gick det för de lokala löparna i Lidingöloppet

/

På lördagen avgjordes Lidingöloppet – här är de lokala resultaten.

Annons

Gävle:

Herrar 30 km

99) Niklas Berg, Hedesunda IF, 1:58:39, 136) Mattias Gärdsback, Sandvik, 2:01:40, 461) Karl Engström, Gävle Psykiatri, 2:12:10, 477) Eric Johansson, PwC, 2:12:27, 566) Anders Sjöblom, Gävle, 2:13:44, 638) Daniel Larsson, Gävle, 2:14:45, 935) Tomas Nygren, Prolympia, 2:20:19, 1014) Daniel Hedkvist, SEAT, 2:21:27, 1170) Johan Skäringer, Korsnäs Korpen, 2:23:10, 1309) Christer Fyhr, Gävle, 2:24:39, 1361) Kristoffer Wahlberg, GÄVLE, 2:25:09, 1372) Kristoffer Edvardson, Hemlingby LK, 2:25:16, 1376) Jukka Jokela, Hemlingby LK, 2:25:19, 1453) Göran Lindqvist, Hemlingby LK, 2:26:07, 1675) Jens Vikberg, Gävle, 2:28:02, 1693) Anders Forslund, Gävle, 2:28:11, 2225) Anders Edström, Valbo Multisport, 2:32:20, 2234) Patrik Lindholm, GÄVLE, 2:32:24, 2236) Kaj R Adolfsson, Hemlingby LK, 2:32:25, 2261) Robert Nordström, Jättendals IF, 2:32:37, 2299) Andreas Bladfält, Rejlers IF, 2:32:56, 2379) Richard Winberg, Forsbacka, 2:33:32, 2644) Samuel Lindgren, Gävle, 2:35:36, 2905) Måns Montell, Gävle, 2:37:21, 3039) Johan Blomdahl Eriksson, Gävle, 2:38:10.

3210) Ulf Lidfors, Gävle, 2:39:17, 3222) Mårten Sohlberg, Prolympia, 2:39:22, 3252) Jesper Fahlgren, Gävle skidkamrater, 2:39:33, 3293) Nick Brooker, Handelsbanken Sevenoaks London, 2:39:53, 3318) Erik Hellström, Gävle, 2:40:05, 3336) Niklas Ringstam, Lantmäteriets FF, 2:40:15, 3342) Staffan Josefsson, Skalman LK, 2:40:17, 3517) Tobias Schmidt, Valbo, 2:41:25, 3619) Peter Kronberg, Friskis & Svettis Gävle, 2:42:02, 3664) August Östlund, Hedesunda, 2:42:17, 3765) Kalle Winberg, Gävle, 2:42:57, 3943) Jimmy Walldén, Hedesunda, 2:44:00, 4152) Niklas Hedberg, Gävle OK, 2:45:07, 4330) Johan Bast, Gävlepolisens IF, 2:46:10, 4388) Martin Olsén, Gävle, 2:46:28, 4432) Henrik Nydahl, Stigmännen Karlshamns OK, 2:46:44, 4540) Jonas Öhrn, Gävle, 2:47:23, 4637) Dennis Bergman, Norrsundets IF, 2:47:58, 4690) Pär Strandberg, Posten idrottsförening Sandviken, 2:48:12, 4942) Daniel Andersson, Gävle, 2:49:24, 5023) Linus Björn, Gävle, 2:49:52, 5042) Sebastian Lerberg, Gotlands Tofta, 2:49:56, 5155) Roine Lindgren, Gävle, 2:50:29, 5216) Magnus Oden, Gävle sk, 2:50:50, 5224) Anders Nordenfors, Gävle, 2:50:52.

5296) Per Edlund, Gävle, 2:51:20, 5316) Karl-Henrik Hellmer, Gävle, 2:51:27, 5333) Pierre Hållen, Gävle, 2:51:32, 5420) Björn Dahlström, Gävle, 2:52:00, 5476) Tomas Östblom, Valbo, 2:52:21, 5530) Ulrik Sunnvius, Gävle, 2:52:40, 5768) Mathias Andersson, Prolympia, 2:53:54, 5893) Leif Carlsson, Gävle Skidkamrater, 2:54:31, 6061) Stig Wallgren, Hagaströms SK, 2:55:27, 6396) Daniel Williams, Gävle, 2:57:09, 6466) Fredrik Arningsmark, Gävle, 2:57:26, 6551) Tomas Pant, Gävle, 2:57:48, 6750) Jonas Westling, Gävle, 2:58:47, 6778) Erik Eriksson, Axmar, 2:58:54, 6920) Jonas Forslund, Trödje IK, 2:59:38, 7114) Markus Berglund, Gävle, 3:00:54, 7208) Joakim Smedlund, Gävle, 3:01:31, 7272) Christopher Stanley, Gävle, 3:02:02, 7287) Torbjörn Jonsson, Gävle, 3:02:09, 7497) Elias Åhlstrand, Hedesunda, 3:03:42, 7498) Lars Axelson, Axa sportsclub, 3:03:42, 7518) Daniel Nordfors, Gävle, 3:03:53, 7557) Syver Christensen, Gävle, 3:04:09, 7570) Johan Karlsson, Gävle, 3:04:15, 7680) Jens Walldorf, Gävle, 3:05:06.

7851) Oscar Johansson, Gävle, 3:06:27, 7954) Daniel Pettersson, Gävle, 3:07:21, 8046) Markus Källström, Brunna FdK, 3:07:54, 8111) Anders Hermansson, Strömsbro IF, 3:08:16, 8281) Björn Ersson, Valbo, 3:09:29, 8349) Mikael Wahlberg, Gävle, 3:10:00, 8413) Viktor Danielsson, Gävle, 3:10:33, 8523) Ronnie Gillving, Gävle, 3:11:23, 8794) Mats Forsberg, Gävle, 3:13:31, 8815) Johan Brantehag, Gävle, 3:13:40, 9166) Kenth Hillborg, Hille IF/ Gävle, 3:16:36, 9373) Jan-Peter Eriksson, Gävle, 3:18:24, 9389) Rolf Martinsson, Åsbyggeby, 3:18:36, 9507) Henrik Lindström, Gävle, 3:19:47, 9681) Per-anders Högbom, oppala ok, 3:21:22, 9749) Johnny Jakobsson, Prolympia, 3:22:12, 9758) Anders Persson, Gävle, 3:22:18, 9925) Joakim Johansson, Gävle, 3:24:16, 9979) Marcus Bjerkén, Gävle, 3:24:47, 10114) Magnus Heino, Gävle, 3:26:14, 10183) Jan Hedqvist, Engesbergs LK, 3:27:00, 10309) Svante Forsman, Gävle, 3:28:23, 10405) Niklas Nygren, Axa SC, 3:29:24, 10488) Jan Eriksson, Gävle, 3:30:18, 10514) Thomas Lind, Hedesunda, 3:30:35.

10616) Robin Wiberg, Axa sports club, 3:31:53, 10617) Christoffer Forslund, AXA Sports Club, 3:31:54, 10632) Erik Cassman, Seat, 3:32:08, 10735) Magnus Olsson, Gävle, 3:33:58, 10874) Niclas Värn, Gävle, 3:35:54, 10949) Peter Jensen, Gävle, 3:37:05, 10970) Björn Flink, Valbo Multisport, 3:37:22, 11020) Fredrik Edin, Gävle Triathlon Klubb, 3:38:10, 11057) Kristofer Rosendahl, PwC, 3:38:48, 11231) Staffan Hemström, Gävle, 3:41:42, 11415) Gunnar Strand, Setra sports club, 3:45:23, 11434) Niclas Lind, Gävle, 3:45:44, 11484) Emil Myrberg, Gävle, 3:46:43, 11514) Göran Andersson, Gävle, 3:47:15, 11674) Filip Ängalid, Gävle, 3:51:10, 11678) Henrik Öberg, Valbo AIF, 3:51:17, 11688) Leif Larsson, Gävle, 3:51:28, 11850) Roger Liljedahl, Gävle, 3:54:49, 12019) Mikael Jernberg, Gävle, 3:59:16, 12032) David Åkerlund, Gävle, 3:59:38, 12211) Daniel Ohlsson, Valbo multisport, 4:07:28, 12230) Anders Östlund, Switchgear AB, 4:08:19, 12326) Kristoffer Andersson, Prolympia, 4:12:15, 12347) Anders Eriksson, Gävle, 4:13:14, 12386) Sebastian Brink, Gävle, 4:15:24.

12428) Daniel Holm, Gävle, 4:17:34, 12433) Petra Holm, Gävle, 4:17:47, 12440) Martin Werme, Gävle, 4:18:19, 12549) Rainer Laver, Gävle, 4:26:52, 12567) Isak Werme, Gävle, 4:28:09, 12594) Anders Björklin, Valbo, 4:30:07, 12595) Marcus Eriksson, Gävle, 4:30:15, 12663) Peter Ljungkvist, Gävle, 4:39:41, 12746) Sebastian Kallioniemi, Gävle, 5:05:18.

Herrar 50, 15 km

33) Lars Ytterbom, Kvarnholmen, 1:07:18, 59) Torbjörn Johansson, Gävle, 1:09:44, 154) Oskar Fröderberg, Gävle, 1:17:20, 277) Sten Hedbom, gävle, 1:30:40, 399) Kjell Johansson, Korsnäskorpen Gävle, 2:17:46.

Herrar 60, 10 km

53) Roland Ivarsson, Gävle, 0:53:10, 80) Stefan Antonson, Valbo, 0:56:03, 101) Håkan Brodin, Gävle, 0:59:31, 122) Jan Pettersson, Hemlingby Gävle, 1:03:34.

Herrar 70, 10 km

43) Bo Tangfelt, Dalregementets IF, 1:01:47, 75) Pentti Luomala, Gävle, 1:13:12.

Herrar 80, 4 km

9) Arne Pettersson, Hemlingby LK/ Gävle, 0:31:17.

Pojkar 17, 10 km

21) Emil Lindgren, Gävle Skidkamrater, 0:37:32.

Damer 30 km

262) Ulrica Cavallin, Hemlingby LK, 2:35:05, 375) Magdalena Källander, Gävle, 2:39:27, 422) Angelica Forsberg, Prolympia, 2:41:07, 449) Ann Skoglund, Forsbacka IK, 2:42:21, 892) Diana Åhlén, Gävle, 2:52:41, 934) Sofie Bjärntoft, Hemlingby Löparklubb, 2:53:27, 1035) Lisa Olofsson, Gävle, 2:54:57, 1434) Märta Westlin, Gävle, 3:01:39, 1467) Signe Dahlström, Ica supermarket Tierp, 3:02:10, 1512) Malin Holmgren, Hemlingby LK, 3:02:44, 1533) Madelen Höglund, Axmar IF, 3:02:56, 1570) Isabella Bexell, Gävle, 3:03:39, 1611) Sofie Johansson, Gävle, 3:04:16, 1687) Tina Dahlström Bergh, Ica supermarket Tierp, 3:05:32, 1732) Caroline Ström, Tierps IF, 3:06:16, 1890) Karin Tibblin, Forsbacka, 3:08:43, 1995) Ann-Louise Holmqvist, Gävle, 3:10:22, 2034) Karin Mossberg, Valbo, 3:10:58, 2214) Malin hammargren, Valbo, 3:13:59, 2282) Karin Myrberg, Gävle, 3:15:09, 2286) Ulrica Svensson, Friskis&Svettis Gävle, 3:15:14, 2303) Catrin Smedlund, Gävle, 3:15:30, 2517) Maria Bergh, Valbo, 3:19:15, 2523) Ronja Alm, Gävle, 3:19:23, 2642) Karin Sundberg, Valbo AIF, 3:21:49.

2660) Erika Åkerström, Gävle, 3:22:02, 2804) Frida Joelsson, Gävle, 3:24:44, 2873) Therese Engwall, Gävle, 3:26:03, 2906) Emelie Häggkvist, Husums sk, 3:26:42, 2929) Erika Kjellin, ok hedströmmen, 3:27:07, 2992) Johanna Grufberg Roginder, Friskis&Svettis Gävle, 3:28:09, 3002) Pia Strömbom, Trafikverkets fritidsförening, 3:28:15, 3102) Sara Lindqvist, Gävle, 3:30:19, 3211) Lisa Söderström, Trödje IK, 3:32:54, 3428) Anna Stohm, OK Tyr, 3:37:54, 3584) Sofia Hemström, Gävle, 3:41:42, 3736) Anna Åström, Valbo, 3:45:33, 3950) Magdalena Särkioja, Norbergs Sk, 3:52:07, 4129) Anne Larsson, Gävle, 3:58:14, 4184) Charlotta Joelsson, Gävle, 4:00:38, 4313) Lena Ehrling, Gävle, 4:07:51, 4428) Titti Eriksson, Gävle, 4:15:33, 4550) Kerstin Persson, Gävle SK, 4:27:04, 4551) Gabriella Ohlsson, Gävle, 4:27:04, 4616) Josefine Moberg, Gävle, 4:36:26, 4645) Sophie Klang, Gävle, 4:41:58, 4646) Camilla Johansson, Gävle, 4:41:59.

Damer 50, 10 km

8) Ann Britt Nilseng, Hemlingby LK, 0:48:58.

Damer 60, 10 km

8) Gullan Björnström, Hemlingby LK, 0:54:28.

Sandviken:

Herrar 30 km

73) Anders Dahl, Högbo AIK, 1:56:41, 104) Per Liv, Hemlingby LK, 1:58:51, 330) Johan Welander, Ess LK Sandviken, 2:09:05, 452) Pär Uggla, Sandviken, 2:12:00, 767) Michael Skoog, Sandviken, 2:17:47, 1573) Per-Olov Nilsson, Högbo GIF, 2:27:13, 1700) Johnny Ulander, Årsunda IF, 2:28:13, 1840) Otto Montell, Sandviken, 2:29:15, 2459) Erik Pihl, SANDVIKEN, 2:34:09, 2471) Magnus Mellberg, Sandviken, 2:34:16, 3122) David Wijk, Högbo GIF, 2:38:47, 3496) Jonas Brändholm, Sandviken, 2:41:17, 3518) Markus Larsson, Sandviken, 2:41:25, 3845) Andreas Lundstedt, Sandviken, 2:43:26, 4147) Vidar Sjögren, Tjällmo-Godegårds OK, 2:45:04, 4601) Bo Renström, Blackwater park, 2:47:44, 4840) Peter Bryngelsson, Sandviken, 2:48:57, 5744) Anders Fältenhag, Högbo GIF, 2:53:47, 6057) Daniel Hellström, Årsunda IF, 2:55:25, 6561) Krister Abramsson, Hofors AIF, 2:57:51, 6671) Martin Ahnlén, NCC IF Stockholm, 2:58:29, 7739) Kalle Johansson, OK Hammaren, 3:05:28, 7777) Glenn Grannas, Sandviken, 3:05:46, 8030) Mattias Lindblom, Sandviken, 3:07:48, 9314) Staffan Falk, sandviken, 3:17:54.

9417) Mats Paulsen, Sandviken, 3:18:55, 9518) Mattias Jonsson, Årsunda IF, 3:19:53, 9742) Fredrik Kihlström, Sandviken, 3:22:09, 9744) Mattias Thorell, Sandviken, 3:22:09, 10249) Mikael Nilsson, Järbo, 3:27:42, 10680) Rainer Videbacke, Järbo IF, 3:32:54, 11219) Tomas Bellander, Sandviken, 3:41:25, 11334) Pär-Arne Elisson, Gästrike Halmarby, 3:43:36, 11639) Leif Karlsson, Kungsgårdens SK, 3:50:22, 11696) Peter Brodin, Sandviken, 3:51:32, 12209) Peter Tångeryd, Axa Sports Club, 4:07:20, 12411) Peter Karlsson, Kungsgårdens SK, 4:16:50, 12531) Olle Andersson, Torsåker, 4:25:28, 12674) Matts Gunnarsson, Storvik, 4:41:38.

Herrar 50, 15 km

127) Lars Dahlqvist, Storviks IF, 1:14:21, 314) Dennis Gustafsson, Storvik, 1:35:20.

Herrar 70, 10 km

35) Johnny Ljung, Torsåker, 0:59:48.

Pojkar 19, 10 km

12) Filip Ivarsson, OK Hammaren, 0:36:29.

Damer 30 km

702) Lina Renström, Jägarns Jaktlag, 2:48:37, 804) Karin Back Swedin, Sandviken, 2:50:54, 973) Lena Wiklund, Högbo GIF, 2:54:00, 1261) Susanne Lejon, Blond Mafia Runners/Kungsgården, 2:58:41, 1600) Anna Eriksson, Sandviken, 3:04:10, 1700) Louise Jeppsson-Wulff, Sandviken, 3:05:38, 1750) Klara Granström, Sandviken, 3:06:35, 1869) Marlene Becker, Sandviken, 3:08:23, 2672) Linda Petrelius, Sandviken, 3:22:22, 2810) Marie From, Ess LK, 3:24:50, 3019) Sara Sellström, Sandviken, 3:28:33, 3089) Marie Kihlström, Årsunda, 3:30:03, 3148) Jessica Helin, Årsunda IF, 3:31:09, 3621) Sofia Nilsson, Sandviken, 3:42:43, 4401) Stina Renström, Jägarns Jaktlag, 4:14:17, 4677) Mona Olsson, Sandviken, 4:48:51, 4702) Ingrid Hedin Amrén, Årsunda IF, 5:01:41.

Hofors:

Herrar 30 km

1318) Fredrik Kaskela, Hofors, 2:24:43, 5027) Mikael Schylander, Hofors AIF, 2:49:54, 5280) Mattias Karlsson, Hofors AIF, 2:51:14, 5405) Mikael Lindholm, hofors, 2:51:55, 7923) Lennart Hägg, Axa SC, 3:07:04, 7981) Mattias Alm, Torsåker, 3:07:29, 10384) Andreas Sjöblom, HAIF, 3:29:05, 10502) Nicklas Boman, Hofors, 3:30:24, 11971) Per-Erik Boman, Torsåker, 3:57:56.

Damer 30 km

921) Boel Schylander, Hofors AIF, 2:53:17, 1475) Sara Maier, Hofors, 3:02:15, 1604) Linda Karlsson, Hofors AIF, 3:04:12, 3005) Maarit Kaskela, Hofors, 3:28:19.

Ockelbo:

Herrar 30 km

2439) Fredrik Rääf, Järbo, 2:34:00, 3322) Hans Sjöberg, Gävle, 2:40:06, 4883) Kent Persson, Ockelbo SK, 2:49:11, 5051) Håkan Frank, Åbyggeby FK, 2:50:00, 5527) Ola Svärd, Ockelbo, 2:52:39, 6038) Tony Grannas, Ockelbo, 2:55:19, 8485) John Hammargren, OCKELBO, 3:11:06, 8699) Crister Johansson, Ockelbo, 3:12:46, 9490) Per Persson, Ockelbo SK, 3:19:39, 9642) Tomas Lindberg, Ockelbo, 3:21:00, 11895) Jörgen Philipsson, ockelbo, 3:55:47, 12263) Matthias Nyberg, Gävle, 4:09:42.

Herrar 70, 10 km

59) Evald Boström, Ockelbo SK, 1:08:13.

Damer 30 km

204) Sofie Johansson, Ockelbo, 2:32:49, 491) Madeleine Lauritsen, Gävle, 2:43:52, 1678) Titti Fältström, Ockelbo SK, 3:05:25, 2578) Sofie Dandanell, Järbo, 3:20:26, 3587) Malin Hagström, Gävle, 3:41:46.

Tierp:

Herrar 30 km

270) Emil Melin, Naif-79, 2:07:19, 679) Tomas Eriksson, Månkarbo IF, 2:15:39, 809) Andreas Liljeqvist, Tierps IF, 2:18:25, 1864) Anders Hedberg, Tierps IF, 2:29:28, 2430) Patrik Käll, Tierps IF, 2:33:56, 2730) Simon Wahlström, Naif-79/Tierp, 2:36:12, 2775) Jens Olsson, Mörtens vänner, 2:36:32, 3047) Mauno Liimatta, Örbyhus, 2:38:13, 3711) Johan Pettersson, Söderfors, 2:42:36, 3731) Stefan Westerbom, Tierp, 2:42:43, 4695) Marcus Arnesson, Örbyhus IF, 2:48:13, 4759) Jacob Westerbom, Tierp, 2:48:31, 5259) Ulf Pettersson, Tierp, 2:51:07, 5278) Christian Nyberg, Arlanda Sportklubb, 2:51:13, 6077) Staffan Lövström, Månkarbo IF, 2:55:33, 6614) Jonas Sundholm, örbyhus if, 2:58:10, 6836) Vasily Simutkin, Tobo, 2:59:12, 9748) Martin Wahlström, Naif-79/Tierp, 3:22:12, 9899) Mats Wahlström, Naif-79, 3:23:57, 9964) Mats Haraldsson, Tierp, 3:24:38, 10123) Bengt-Åke Cehlin, Söderfors, 3:26:17, 10370) Asam Isensköld, Tierp, 3:28:58, 10633) Johan Nygren, OK Borgen, 3:32:08, 11378) Michael Karlsson, Gävle Triathlon, 3:44:35, 11436) Mikael Öhman, Atlas Copco IF, 3:45:46.

11781) Joachim Gunnarsson, Tierp, 3:53:27, 11823) Jan Karlsson, OK Borgen, 3:54:14, 11903) Fredrik Forslund, Gävle Triathlon, 3:56:02, 12681) Kent Exell, Forsmarks IF, 4:42:14.

Herrar 70, 10 km

24) Jan-Olov Jonsson, Tierps Sok, 0:57:50.

Pojkar 19, 10 km

20) Emil Eriksson, Tierps IF, 0:38:45.

Damer 30 km

1338) Elin Lind, Tierps SOK, 2:59:50, 1990) Linn Rosén, Tierp, 3:10:16, 2204) Åsa Sandberg, IK Rex, 3:13:50, 3113) Carin Forsberg, Örbyhus IF, 3:30:26, 3806) Charlotte Storck, Månkarbo, 3:47:47, 3960) Malin Torstensson, Tierps IF, 3:52:29, 4219) Liss-Malin Buss, Tierp, 4:02:46.

Damer 70, 10 km

15) Barbro Spets, Tierps IF, 1:11:27, 20) Rose-Marie Jonsson, Tierps Sok, 1:14:19.

Älvkarleby:

Herrar 30 km

12124) Pär Öhman, Älvkarleby, 4:03:30.

Herrar 50, 15 km

268) Lars Smedberg, Älvkarleby, 1:29:25.

Damer 30 km

2096) Sara Björklund, Hemlingby IK, 3:11:55.

Mer läsning

Annons