Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Brynäs oslagbart i Ankarcupen

Brynäs U14 gick obesegrat genom Ankarcupen och vann även finalen mot arrangörs­laget GGIK.
– Vi kommer nog få en riktig självförtroendekick av det här, så är det ju alltid med vinster, menar Brynäs tränare Jonas Olsson.

Annons

Det var också Brynäs som inledde finalen piggast och fick med sig en tidig tremålsledning, mycket tack vare en fantastiskt välspelande förstakedja.

– Tanken är att de ska ta med sig samtliga på tåget. Vi har satt upp en del delmål och mål, så det här loket är otroligt viktigt att ha med sig, förklarar Olsson.

Turneringens bästa målvakt, Alexander Flink, bar under cupen GGIK:s vita tröja – något varken han eller någon annan i laget gör till vardags.

– Vi har gjort ett ihopplock av spelare så att vi kan delta i cupen i och med att det är vi som är arrangörer, berättar Lindgren.

Spelarna i laget plockades in från Valbo, Sveg/Ånge och Sätra i och med att inte GGIK själva har något lag i rätt årgång.

– Jag tycker att vi har gjort en jättestark insats med tanke på omständigheterna.

Det tredje Gävlelaget i turneringen, Strömsbro, vann tredjeprismatchen mot Njurunda efter att Casper Evertsson avgjort i matchens allra sista sekund.

I övrigt var en av cupens höjdpunkter när Calle Järnkrok tillsammans med Joakim Rohdin kom till cupen och snackade med spelarna och skrev autografer.

För Brynässpelarna var givetvis cupsegern den största händelsen, och det firade man med en lite annorlunda afrikansk sång i omklädningsrummet:

– Jag vill egentligen inte erkänna det, men andrecoachen är djurgårdare och sången är Pa Dembo Tourays egna lilla kampsång. Målvakten i Djurgårdens fotbollslag alltså, tillägger Jonas Olsson.

026-15 93 80

Finalen:

BRYNÄS IF–GGIK 4–1 (3–1)

Målen, Brynäs: Pontus Edman 2, Samuel Asklöf, Pontus Andersson.

Målet, GGIK: Sebastian Matsson.

Bäst i Brynäs: Pontus Edman, Samuel Asklöf, Oliver Nordberg.

Bäst i GGIK: Alexander Flink, Adam Hirsch.

Match om tredje pris:

STRÖMSBRO–NJURUNDA SK 7–6 (4–3)

Målen, Strömsbro: Casper Evertsson 3, Max Lundén 2, Lucas Gustafsson, Pontus Nyholm.

Bäst i Strömsbro: Casper Evertsson, Max Lundén.

Gruppspel:

GGIK–Brynäs 4–4

Njurunda–Strömsbro2–9

Lindlöven–Vita Hästen2–1

Strömsbro–GGIK4–6

Brynäs–Vita Hästen8–3

Lindlöven–Njurunda2–3

GGIK–Njurunda9–2

Vita Hästen–Strömsbro2–5

Lindlöven–Brynäs1–8

Njurunda–Vita Hästen6–4

Brynäs–Strömsbro8–1

GGIK–Lindlöven10–2

GGIK–Vita Hästen4–0

Njurunda–Brynäs2–15

Strömsbro–Lindlöven9–0

Tabell: 1) Brynäs 9, 2) GGIK, 9, 3) Strömsbro 6, 4) Njurunda 4, 5) Lindlöven 2, 6) Vita Hästen 0.

Semifinaler:

GGIK–Strömsbro5–4

Brynäs–Njurunda8–2

Mer läsning

Annons