Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Landslagselit i topp i Grövelsjöorientering

Två av Sveriges bästa orienterare förberedde sig inför VM i Stömstad med att visa sin överlägsenhet i den första, men förhoppningsvis inte sista Grövelsjöorienteringen. Duon Helena Jansson och Gustav Bergman från stockholmsklubben OK Ravinen visade sin klass och vann båda dagarna i säker stil

Annons

Sven Lundbäck är van tävlingsarrangör med tävlingar längs fjällkedjan.

– I år passade den här helgen väldigt bra efter Idreveckan och när det inte var några tävlingar i Sälen, säger Sven, medan han tar emot nöjda löpare i mål.

Konceptet är en liten, familjär tävling där de tävlande fick springa i orörd, men mycket svår terräng. Därtill målgång i vacker fäbodmiljö.

– Min förhoppning var att kunna nå 300 startande och vi gjorde det med råge. Helt över förväntan, summerade Sven.

– Men nästa år blir det ingen tävling här, det orkar jag inte med.

De som kom i mål hoppas dock på en fortsättning för det var riktigt svårt, men också roligt.

Tvåa på lördagen var Tunas Anton Sjökvist, som missade en sten på söndagen, men ändå tackade Sven Lundvbäck för en fin tävling och det gjorde de flesta som kom i mål.

Grövelsjöorienteringen, Gustav Bergman suverän i terrängen runt den egna stugan.

– Det här var en helg som pasade bra och vi har en stuga här i Lövåsen, så nu blev det två fina tävlingar, summerade Gustav Bergman, som tillsammans med sambon Helena Jansson var i en klass för sig själva.

– Nu avstår vi O-Ringen och koncentrerar oss på VM i slutet avaugusti, säger Gustav.

– Jag bommade grovt och så var det med det, konstaterade Domnarvets Emma Johansson, som inte fick till det under helgen i Lövåsen.

Grövelsjöorienteringen istället för O-Ringen för Emma Johansson, Domnarvet.

Någon O-Ringen blir det inte heller för henne.

– Vi är arrangörsklubb och jag ska lägga sprintbanan, säger Emma som dragits med en skadad vad sedan EM.

– Den är bätre nu, så det är inte för den som jag avstår O-Ringen.

Moras Roman Ryapolov kom knallande med ett paraply efter målgången.

– I dag har det gått bra och jag är nöjd, summerade Roman sin andra plats fyra minuter efter Gustav, men några sekunder före Stora Tunas Emil Svensk.

Paraplyet?

– Det är bra att fånga vinden och få lite draghjälp, flinade Roman.

Mora fick även in Olga Panchenko och Evgeniya Ryapolova som tvåa och trea i söndagens medeldistans medan Domnarvets Elin Dahlin slutade trea i lördagens långdistans.

Trea på lördagen var även Leksands Johan Söderlund.

Resultat: Grövelsjöorienteringen söndag:

D21, 4 050 m1) Helena Jansson, OK Ravinen, 33.43, 2) Olga Panchenko, IFK Mora OK, 37.32, 3) Evgeniya Ryapolova, do, 38.14, 4) Emma Johansson, Domnarvets GOIF, 38.36, 5) Elin Dahlin, do, 38.45, 8) Linda Lindkvist, Leksands OK, 40.12, 10) Stina Edejern, IFK Bergvik, 44.17.

H21, 5 000 m1) Gustav Bergman, OK Ravinen, 30.55, 2) Roman Ryapolov, IFK Mora OK, 34.52, 3) Emil Svensk, Stora Tuna OK, 34.58, 4) Johan Söderlund, Leksands OK, 35.42, 7) Linus Bohman, Malungs OK Skogsmårdarna, 37.38, 8) Mattias Mårts, Stora Tuna OK, 37.56, 10) Simon Hodler, IFK Mora OK, 38.24.

D20, 3 625 m1) Elin Kindlundh, Alfta-Ösa OK, 46.43, 2) Ellen Sarenmark, Leksands OK, 55.23.

H20, 4 050 m1) Mattis Hallberg, IK Uven, 32.13, 2) Gustav Öhgren, OK Kåre, 34.33, 4) Johan Nordin, Sundsvalls OK, 37.24, 5) Oscar Sundlöf, do, 40.03, 8) Kalle Johansson, OK Hammaren, 44.03, 9) Henrik Sparr, IFK Mora OK, 44.53, 10) Filip Hahne, Insjöns IF OK, 55.47.

D18, 3 625 m1) Frida Peterson, Älvdalens IF OK, 40.18, 3) Ida Palmberg, OK Hammaren, 41.55, 7) Tove Flodman, do, 50.12, 8) Vilma Berger, Domnarvets GOIF, 53.57, 9) Ellen Skoog, OK Hammaren, 54.07.

D16, 3 625 m1) Frida Johansson, OK Djerf, 37.28, 2) Moa Sjösten Andersson, IFK Mora OK, 56.55.

H16, 3 900 m1) Johannes Öhgren, OK Kåre, 36.20, 3) Adam Hahne, Insjöns IF OK, 1.04.46.

D14, 2 950 m1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 34.14, 2) Cornelia Ivarsson, OK Hammaren, 39.05, 3) Elsa Hermansson, IFK Mora OK, 46.12, 4) Malin Wilhelmsson, Korsnäs IF OK, 50.18.

H14, 2 950 m1) Erik Brandt, Domnarvets GOIF, 28.59, 2) Albin Gezelius, IFK Mora OK, 30.31, 4) Simon Karlsson Holmer, do, 38.03, 5) Elmer Ögren, Karlsbyhedens IK, 55.13, 6) Frank Krouwel, Stora Tuna OK, 1.01.14, 7) Sander Krouwel, do, 1.03.56.

D12, 2 325 m1) Alva Ersson, IFK Mora OK, 25.54, 3) Anja Berger, Domnarvets GOIF, 32.36, 4) Elsa Brandt, do, 33.22, 6) Sofie Karlsson Holmer, IFK Mora OK, 37.16, 7) Julia Meijer, do, 38.30, 9) Signe Ögren, Karlsbyhedens IK, 40.50, 10) Julia Hagelberg Nordahl, OK Kåre, 42.48.

H12, 2 325 m1) Hugo Persson, OK Denseln, 22.38, 3) Sebastian Åkärbjär, IFK Mora OK, 28.25.

D10, 2 175 m1) Alva Eliasson, Sundsvalls OK, 28.22, 2) Ebba Flodman, OK Hammaren, 31.27, 4) Rebecka Åkärbjär, IFK Mora OK, 1.12.20.

H10, 2 175 m1) Erik Palm, Västerås SOK, 21.35, 4) Filip Åkärbjär, IFK Mora OK, 1.00.36.

Grövelsjöorienteringen lördag:

D21, 8 100 m1) Helena Jansson, OK Ravinen, 1.00.56, 3) Elin Dahlin, Domnarvets GOIF, 1.09.44, 5) Evgeniya Ryapolova, IFK Mora OK, 1.13.27, 7) Emma Johansson, Domnarvets GOIF, 1.17.05, 8) Linda Lindkvist, Leksands OK, 1.20.51, 9) Stina Edejern, IFK Bergvik, 1.24.30.

H21, 11 375 m1) Gustav Bergman, OK Ravinen, 1.00.50, 2) Anton Sjökvist, Stora Tuna OK, 1.15.30, 3) Johan Söderlund, Leksands OK, 1.17.11, 6) Kristian Dahlström, IFK Mora OK, 1.22.31, 7) Albin Sjöhed, Gävle OK, 1.22.37, 8) Simon Hodler, IFK Mora OK, 1.23.20, 10) Jonas Andersson, Stora Tuna OK, 1.30.06.

H20, 8 625 m1) Mattis Hallberg, IK Uven, 1.10.19, 3) Kalle Johansson, OK Hammaren, 1.27.21, 5) Filip Hahne, Insjöns IF OK, 1.50.02, 6) Johan Nordin, Sundsvalls OK, 2.09.52.

D18, 6 025 m1) Sarah Persson, OK Denseln, 1.10.26, 2) Ellen Skoog, OK Hammaren, 1.12.19, 4) Tove Flodman, do, 1.18.49, 8) Vilma Berger, Domnarvets GOIF, 1.25.40, 9) Ida Palmberg, OK Hammaren, 1.31.26.

H18, 7 300 m1) Gustav Öhgren, OK Kåre, 1.03.48, 2) Johannes Öhgren, do, 1.06.32, 7) Erik Olsson, Gävle OK, 1.24.48.

D16, 4 725 m1) Frida Johansson, OK Djerf, 54.19, 2) Moa Sjösten Andersson, IFK Mora OK, 1.46.32.

D14, 3 975 m1) Cornelia Ivarsson, OK Hammaren, 50.00, 3) Malin Wilhelmsson, Korsnäs IF OK, 1.04.30.

H14, 3 975 m1) Otto Balck, Täby OK, 48.38, 2) Erik Brandt, Domnarvets GOIF, 50.34, 3) Sander Krouwel, Stora Tuna OK, 1.01.45, 4) Albin Gezelius, IFK Mora OK, 1.04.48, 5) Simon Karlsson Holmer, do, 1.23.43, 6) Frank Krouwel, Stora Tuna OK, 1.32.51, 7) Elmer Ögren, Karlsbyhedens IK, 1.57.43.

D12, 2 975 m1) Elsa Brandt, Domnarvets GOIF, 42.49, 2) Signe Ögren, Karlsbyhedens IK, 45.07, 4) Alva Ersson, IFK Mora OK, 45.47, 5) Julia Meijer, do, 55.39, 6) Julia Hagelberg Nordahl, OK Kåre, 59.44, 9) Sofie Karlsson Holmer, IFK Mora OK, 1.06.44, 10) Anja Berger, Domnarvets GOIF, 1.07.31.

H12, 2 975 m1) Hugo Persson, OK Denseln, 29.50, 3) Sebastian Åkärbjär, IFK Mora OK, 1.03.19.

D10, 2 100 m1) Alice Ljungberg, Tumba-Mälarhöjden OK, 26.16, 2) Alva Eliasson, Sundsvalls OK, 26.44, 3) Ebba Flodman, OK Hammaren, 27.53, 4) Rebecka Åkärbjär, IFK Mora OK, 29.19.

Mer läsning

Annons