Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

LISTA: Alla SM-medaljörer från onsdagen

/

Annons

GULD

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun Län

Isto Kallio, Zandra Reppe, Bågskytte, Lag Compound, Jämtlands Bågskytteklubb, Östersund, Jämtland

Stefan Nilsson, Leva Ciparsone, Bågskytte, Lag Recurve, IF Karlsvik, Sundsvall, Västernorrland

Josefine Reiser, Tyngdlyftning, Damer 75 kg, Sundsvalls AK, Sundsvall, Västernorrland

Mikael Larsson, Tyngdlyftning, Herrar 94 kg, Uppsala TK, Uppsala, Uppsala

Cecilia Nilsson, Tyngdlyftning, Damer +75 kg, Allmänna SK, Eskilstuna, Södemanland

Freddy Sundberg, Tyngdlyftning, Herrar 105 kg, Fyshuset SK Gefle, Gävle, Gävleborg

Ragnar Öhman, Tyngdlyftning, Herrar +105 kg, Athletic KK, Trelleborg, Skåne

Pablo Figueroa, Filip Bergevi, Jimmy Wallin, Henrik Atlevi, Tobias Lindberget, Tennis, Lag Herrar, Fair Play TK, Malmö, Skåne

Cornelia Lister, Karen Barbat, Emma Ek, Sandra Roma, Mathilda Malm, Tennis, Lag Damer, Fair Play TK, Malmö, Skåne

Sarah Sjöström, Simidrott, 200m frisim damer, Södertörns Simsällskap, Botkyrka, Stockholm

Simon Sjödin, Simidrott, 200m fjäril herrar, Simklubben Neptun, Stockholm, Stockholm

Oscar Ekström, Simidrott, 100m frisim herrar, Linköpings Allmänna SS, Linköping, Östergötland

Sarah Sjöström, Simidrott, 50m rygg damer, Södertörns Simsällskap, Botkyrka, Stockholm

Erik Persson, Simidrott, 200m bröst herrar, Kungsbacka Simsällskap, Kungsbacka, Halland

Amanda Rutqvist, Simidrott, 200m bröst damer, Göteborg Sim, Göteborg, Västra Götalands Län

Christopher Jedel, Simidrott, 1500m frisim herrar, Mölndals Allmänna Simsällskap, Mölndal, Västra Götalands Län

Alba Forés, Ida Marko-Varga, Moa Ståhl, Magdalena Kuras, Simidrott, 4x100m frisim damer, Simklubben Triton, Staffanstorp, Skåne

Spårvägens FK, Friidrott, Lag Herrar, Spårvägens FK, Stockholm, Stockholm

Ullevi FK, Friidrott, Lag Damer, Ullevi FK, Göteborg, Västra Götalands Län

Louise Furberg, Biljard, 14-1 Damer, Föreningen TriQ Club, Stockholm, Stockholm

Marcus Chamat, Biljard,14-1 Herrar, Gefle Cue Club, Gävle, Gävleborg

SILVER

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun Län

Jari Hjerpe, Ingrid Olofsson, Bågskytte, Lag Compound, Bågskytteklubben Sturarna, Uppsala, Uppsala

Andreas Skalberg, Christa Bäckman, Bågskytte, Lag Recurve, IF Karlsvik (Lag 2), Sundsvall, Västernorrland

Linn Spross, Tyngdlyftning, Damer 75 kg, Uppsala TK, Uppsala, Uppsala

Aibek Makhamedov, Tyngdlyftning, Herrar 94 kg, Stockholms AK Stockholm, Stockholm

Paula Junhov-Rindberg, Tyngdlyftning, Damer +75 kg, Östersunds AK, Östersund, Jämtland

Stefan Ågren, Tyngdlyftning, Herrar 105 kg, Fyshuset SK, Gefle, Gävle, Gävleborg

Hampus Lithén, Tyngdlyftning, Herrar +105 kg, Allmänna SK, Eskilstuna, Södemanland

Robin Hådén, Simon Norenius, Oliver Poysti, Oskar Vikberg, Tennis, Lag Herrar, Danderyds TK, Danderyd, Stockholm

Frida Furst, Emma Isberg, Amanda Manns, Mathilda Wigren, Tennis, Lag Damer, Trollbäckens TK, Tyresö, Stockholm

Louise Hansson, Simidrott, 200m frisim damer, Helsingborgs Simsällskap, Helsingborg, Skåne

Markus Malm, Simidrott, 200m fjäril herrar, Jönköpings Simsällskap, Jönköping, Jönköping

Christoffer Carlsen, Simidrott, 100m frisim herrar, Mölndals Allmänna Simsällskap, Mölndal, Västra Götalands Län

Ida Lindborg, Simidrott, 50m rygg damer, Malmö Kappsimningsklubb, Malmö, Skåne

Gulliver Koch, Simidrott, 200m bröst herrar, Uddevalla Sim, Uddevalla, Västra Götalands Län

Jennie Johansson, Simidrott, 200m bröst damer, Simklubben Neptun, Stockholm, Stockholm

Simon Plato, Simidrott, 1500m frisim herrar, Helsingborgs Simsällskap, Helsingborg, Skåne

Matilda Weiler, Louise Hansson, Sophie Hansson, My Fridell, Simidrott, 4x100m frisim damer, Helsingborgs Simsällskap, Helsingborg, Skåne

Hässelby SK, Friidrott, Lag Herrar Hässelby SK, Stockholm, Stockholm

Hässelby SK, Friidrott, Lag Damer, Hässelby SK, Stockholm, Stockholm

Caroline Roos, Biljard, 14-1 Damer, Norrtelje BK, Norrtälje, Stockholm

Adam Rydström, Biljard, 14-1 Herrar, BK Flamingo, Karlskrona, Blekinge

BRONS

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun Län

Sanna Amberg, Tyngdlyftning, Damer 75 kg, Haninge AK, Uppsala, Uppsala

Lukas Högberg, Tyngdlyftning, Herrar 94 kg, Stockholms AK, Stockholm, Stockholm

Rebecka Holmqvist, Tyngdlyftning, Damer +75 kg, Mossebergs AK, Falköping, Västra Götalands Län

Mathias Bergman, Tyngdlyftning, Herrar +105 kg, Mossebergs AK, Falköping, Västra Götalands Län

Petter Dahlin, Jonathan Stenberg, Emil Svensson, Tennis, Lag Herrar, Karlstads TK, Karlstad, Värmland

Sofia Björk, Fanny Blomberg, Nellie Jacobsson, Emma Milecevic, Alexandra Viktorovich, Tennis, Lag Damer, Tabergsdalens TK, Jönköping, Jönköping

Michelle Coleman, Simidrott, 200m frisim damer, Spårvägen Simförening, Stockholm, Stockholm

Viktor Björk, Simidrott, 200m fjäril herrar, Spårvägen Simförening, Stockholm, Stockholm

Daniel Forndal, Simidrott, 100m frisim herrar, Jönköpings Simsällskap, Jönköping, Jönköping

Magdalena Kuras, Simidrott, 50m rygg damer, Simklubben Triton, Staffanstorp, Skåne

Robert Palosaari, Simidrott, 200m bröst herrar, Väsby Simsällskap, Upplands Väsby, Stockholm

Vilma Ekström, Simidrott, 200m bröst damer, Linköpings Allmänna SS, Linköping, Östergötland

Victor Johansson, Simidrott, 1500m frisim herrar, Jönköpings Simsällskap, Jönköping, Jönköping

Stina Gardell, Emma Wahlström, Anna Åhlin, Michelle Coleman, Simidrott, 4x100m frisim damer, Spårvägen Simförening, Stockholm, Stockholm

Ullevi FK, Friidrott, Lag Herrar, Ullevi FK, Göteborg, Västra Götalands Län

IF Göta Karlstad, Friidrott, Lag Damer, IF Göta, Karlstad, Karlstad, Värmland

Ulrika Andersson *, Biljard, 14-1 Damer, Familjens BF, Stockholm, Stockholm

Lisa Skaale *, Biljard, 14-1 Damer, Norrtelje BK, Norrtälje, Stockholm

Tian Zhang *, Biljard, 14-1 Herrar, Stockholms BS, Stockholm, Stockholm

Jim Chawki *, Biljard, 14-1 Herrar, BK Milen, Göteborg, Västra Götalands Län

* Delat brons     

Mer läsning

Annons