Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

O-ringen: Här är lokala resultaten från söndagens etapp

Här är lokala resultaten från söndagens etapp i Oringen i Sälen.

Annons

H21E 1) Thierry Gueorgiou, Kalevan Rasti, 65.21, 2) Jerker Lysell, Rehns BK, 66.38, 3) Magne Dæhli, Halden SK, 67.06

D21E 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 58.51, 2) Anne M Hausken Nordberg, Nydalens SK, 62.44, 3) Svetlana Mironova, Koovee, 63.10

H20E 1) Simon Hector, Snättringe SK, 53.20, 2) Olli Ojanaho, Ounasvaaran Hiihtoseura, 54.06, 3) Audun Heimdal, Konnerud IL, 54.29, 63) Filip Ivarsson, OK Hammaren, 72.33

D20E 1) Tilda Johansson, OK Orion, 46.39, 2) Johanna Öberg, OK Linné, 48.58, 3) Alexandra Enlund, IF Femman, 51.55, 78) Emma Bengtsson, Årsunda IF, 74.34 H18E 1) Isac von Krusenstierna, OK Kåre, 39.43, 2) Simon Imark, Tullinge SK, 40.19, 3) Jesper Svensk, Stora Tuna OK, 40.47

D18E 1) Ida Øbro, OK Orion, 40.01, 2) Anine Lome, Hamar OK, 42.10, 3) Veera Klemettinen, Suunta Jyväskylä, 42.56, 11) Johanna Börjesson Eriksson, Storviks IF, 45.56, 27) Emma Hållström, Gävle OK, 49.04, 29) Jennie Börjesson Eriksson, Storviks IF, 49.43, 98) Tove Flodman, OK Hammaren, 63.11

H21E2 1) Johan Aronsson, OK Tisaren, 67.38, 2) Erik Martinsson, Linköpings OK, 67.43, 3) Mikko Knuuttila, Ikaalisten Nouseva-Voima, 68.33, 40) Kevin Ståhl, OK Hammaren, 77.06, 43) Erik Boman, Gävle OK, 77.43, 77) Albin Sjöhed, Gävle OK, 83.36, 90) Erik Dahlqvist, Storviks IF, 87.25

D21E2 1) Anna Persson, FK Göingarna, 59.43, 2) Ida Lindkvist, NTNUI, 63.12, 3) Johanna Sanderi, IFK Lidingö SOK, 64.10

H18E2 1) Saul Klemola, Raja-Karjalan Suunnistajat, 39.10, 2) Gustaf Berglund, IFK Mora OK, 39.26, 3) Victor Helgesson, Hestra IF, 42.45, 47) Andreas Persson, OK Hammaren, 53.55, 49) Mårten Olsson, Gävle OK, 54.27, 72) Erik Olsson, Gävle OK, 59.43

D18E2 1) Sofia Eriksson, Stora Tuna OK, 51.04, 2) Emma Stenbacka, Vaasan Suunnistajat ry, 53.04, 3) Sofia Berglund, IFK Mora OK, 55.39, 37) Ida Palmberg, OK Hammaren, 71.59

D10 1) Lina Ås, Lunds OK, 13.44, 26) Ida Karlsson, Storviks IF, 17.23, 111) Signe Wiksten, Gävle OK, 23.10, 138) Linnéa Westlin, Valbo AIF, 25.23

D11 1) Moa Birkebæk, Stora Tuna OK, 17.37, 39) Elma Wikström, OK Hammaren, 28.46, 55) Elsa Palmberg, OK Hammaren, 31.04

D12 1) Cornelia Kindlund, OK Tyr, 19.55, 16) Ebba Ottosson, Gävle OK, 23.24, 22) Sara Åbom, Gävle OK, 24.31

D12K 1) Emma Rindstig, SOK Viljan, 13.54, 7) Selma Ivarsson, OK Hammaren, 18.18D13 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 26.14, 51) Julia Näslund, OK Hammaren, 39.13, 99) Johanna Olsson, Ockelbo OK, 49.00, 104) Mathilda Karlsson, Valbo AIF, 50.25, 107) Hanna Hodin, Årsunda IF, 50.36

D14 1) Emma Ling, IK Hakarpspojkarna, 24.02, 68) Cornelia Ivarsson, OK Hammaren, 38.46, 79) Agnes Malmgren, Ockelbo OK, 40.05, 100) Linnea Persson, Valbo AIF, 43.58, 114) Josefin Lindström, OK Hammaren, 46.57, 124) Emma Lilje, Gävle OK, 49.11

D15 1) Jenny Baklid, Konnerud IL, 27.01, 52) Elsa Wallin, OK Hammaren, 39.20, 114) Moa Karlsson, Storviks IF, 50.31, 147) Vanja Johansson, OK Hammaren, 69.45

D16 1) Inka Nurminen, Jämsän Retki-Veikot, 28.46, 133) Elvira Silver, Gävle OK, 58.33

D17-20K 1) Tine Dalgaard, Kolding OK, 38.43, 39) Emma Johansson, OK Hammaren, 73.12

D18 1) Elin Ransjö Zander, OK Tyr, 43.07, 92) Elin Forsberg, Årsunda IF, 89.43

D20 1) Hanna Lindström, OK Tranan, 35.59, 10) Kristin Boman, Gävle OK, 49.07

D21-1 1) Heini Saarimäki, Angelniemen Ankkuri, 46.33

D21-2 1) Sofia Törnqvist, IFK Lidingö SOK, 48.04, 25) Elin Lind, Tierps SOK, 58.43, 58) Sara Hägglund, OK Hammaren, 68.20, 63) Joline Ingelsson, OK Hammaren, 70.05, 97) Frida Ingelsson, Ockelbo OK, 80.24, 104) Maja Ingelsson, OK Hammaren, 83.00, 109) Katarina Baban, Storviks IF, 87.18

D21K-1 1) Jannie Hagård, OK Pan-Kristianstad, 31.49, 20) Helen Walfridsson, Gävle OK, 41.47, 24) Ann-Sofi Karlsson, Gävle OK, 42.25, 46) Anna Berglöv, Årsunda IF, 45.28, 56) Johanna Cavallin, Valbo AIF, 47.16, 95) Pernilla Eriksson, Gävle OK, 52.50, 101) Stina Backlund, Ockelbo OK, 55.21, 108) Maria Hellström, Årsunda IF, 55.56, 128) Linda Eriksson, Gävle OK, 60.24

D21K-2 1) Lene Godager Kaas, Bækkelagets SK, 33.06

D35 1) Salla Fagerudd, Paimion Rasti, 40.36 D35K 1) Linda Sjögren, Kamrat och IF KIF, 26.25, 31) Åsa Jernberg, Gävle OK, 38.01, 54) Helena Stropp, Gävle OK, 41.27

D40 1) Yvonne Gunell, Pargas IF, 28.53, 73) Jenny Johansson, Valbo AIF, 47.20, 83) Karin Möllerberg, Valbo AIF, 54.35, 90) Anna Berggren, Gävle OK, 60.19

D40K-1 1) Louise Götfors, Göteborg-Majorna OK, 26.19

D40K-2 1) Elisabeth Ingvaldsen, Nydalens SK, 24.44, 8) Karin Wallin, OK Hammaren, 29.32, 25) Helena Backlund, Gävle OK, 33.27, 40) Lena Bernhardsson, Årsunda IF, 36.33, 55) Karin Johansson, OK Hammaren, 38.40, 84) Petronella Ivarsson, OK Hammaren, 46.43, 99) Ann-Sofie Täck, OK Hammaren, 53.15, 103) Annika Hedin, Årsunda IF, 56.22

D45 1) Gunilla Svärd, IF Thor, 27.44

D45K-1 1) Marie Dahlgren, Filipstads OK, 26.20, 18) Malin Palmberg, OK Hammaren, 31.39, 20) Maria Hållström, Gävle OK, 32.35, 30) Åsa Skoog, OK Hammaren, 35.45, 36) Eva Lindström, Storviks IF, 36.53, 45) Christina Lilje, Gävle OK, 37.52, 62) Ulrika Silver, Gävle OK, 41.00, 108) Maria Westlin, Valbo AIF, 49.55

D45K-2 1) Mona Lome, Hamar OK, 25.54

D50 1) Christina Smedberg, OK Skogsfalken, 29.20, 24) Monica Boman, Gävle OK, 35.43, 37) Cathrine Johansson, Tierps SOK, 37.34, 40) Elisabet Enmark, Gävle OK, 38.03, 63) Ingela Eriksson, Gävle OK, 41.15, 73) Anette Sjöberg, Gävle OK, 43.05, 105) Ann Lyrberg, Valbo AIF, 49.40 D50K 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 23.54, 62) Karin Lind, Tierps SOK, 36.27, 96) Annika Eriksson, Tierps SOK, 42.21

D55 1) Karin Gunnarsson, Stora Tuna OK, 30.14, 48) Mona Åkerman, Valbo AIF, 38.28

D55K 1) Ewa Roos, Helsingborgs SOK, 26.40, 21) Kia Bratberg, OK Hammaren, 32.46, 66) Lena Ahnlén, OK Hammaren, 41.35, 84) Carina Holmberg, OK Hammaren, 46.00, 87) Lena Bengtsson, Årsunda IF, 46.49

D60 1) Sirpa Lilja, Modum O-lag, 23.42

D60K 1) Susanne Dittmer, IK Hakarpspojkarna, 27.11, 15) Ingela Bengtsson, Årsunda IF, 34.12, 19) Inger Andersson, Årsunda IF, 35.15, 33) Karin Bergström, Gävle OK, 40.20

D65 1) Karin Gustafsson, Strängnäs-Malmby OL, 26.59, 17) Helena Hemström, Gävle OK, 40.03

D65K 1) Monica Djurberg, OK Tyr, 27.47, 34) Maj-Lis Bergström, Hofors OK, 36.35

D70 1) Birgitta Arlebo, KFUM Örebro OK, 27.50, 9) Gunilla Mäkinen, OK Hammaren, 35.30, 10) Solveig Svahn, Ockelbo OK, 35.58, 17) Margareta Skoog, Valbo AIF, 38.59, 27) Elke Wilke, Tierps SOK, 43.16

D70K 1) Ingrid Rex Wallström, OK Landehof, 27.59, 36) Agneta Österberg, Hofors OK, 41.21

D75 1) Birgitta Thunell, IFK Lidingö SOK, 30.23, 11) Doris Wiberg, Gävle OK, 38.19, 19) Ann-Margret Persson, Gävle OK, 49.55, 23) Anita Asp, Ockelbo OK, 51.26, 25) Lillemor Forsberg, Gävle OK, 52.42

D80 1) Maja-Lisa Bergström, Selånger SOK, 33.01

D85 1) Gunvor Hedin-Håkansson, Markbygdens OK, 44.35

D90 1) Margareta Hansson, Storviks IF, 107.28

H10 1) Max Österberg, Gustavsbergs OK, 11.12, 31) Gustav Ljunggren, OK Hammaren, 15.03, 58) Albin Möllerberg, Valbo AIF, 16.53, 105) Jacob Lilje, Gävle OK, 20.06

H11 1) Isak Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 17.37, 57) Hampus Karlsson, Storviks IF, 27.59, 72) Axel Hejdenberg, Gävle OK, 28.42, 74) Anton Engstrand, Storviks IF, 28.48, 92) Lucas Söderberg, Gävle OK, 30.18, 98) Jacob Olsson, Ockelbo OK, 31.13, 114) Alfred Jeppsson, OK Hammaren, 33.04

H12 1) Linus Vernström, Ronneby OK, 17.40, 9) Elias Danielsson, OK Hammaren, 18.49, 62) Viktor Karlsson, Storviks IF, 25.17, 115) Albin Malmgren, Ockelbo OK, 32.04, 119) Loke Holmgren, OK Hammaren, 32.58

H12K 1) Mathias Nordlinder, OK Linné, 14.45, 3) Olle Hallner, Ockelbo OK, 18.12

H13 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 19.25, 13) Eric Hallner, Ockelbo OK, 27.20, 66) Malte Johansson, OK Hammaren, 35.52, 142) Gustav Möllerberg, Valbo AIF, 49.23

H14 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 21.29, 11) Felix Silver, Gävle OK, 26.32, 60) Linus Täck, OK Hammaren, 33.17, 62) Alfred Liljeström, Gävle OK, 33.21, 101) Anton Persson, OK Hammaren, 37.05

H14K 1) Tor Rönnestrand, Frösö IF, 18.58, 13) Rasmus Söderberg, Gävle OK, 26.17, 34) Elias Lundberg, Ockelbo OK, 30.56

H15 1) Philip Carlsson, Nyköpings OK, 28.12, 31) Jakob Sjöberg, Gävle OK, 37.03, 84) Adam Hodin, Årsunda IF, 46.57, 126) Emil Danielsson, OK Hammaren, 56.41, 138) Erik Flodman, OK Hammaren, 61.49

H16 1) Sander Arntzen, Asker SK, 27.45, 73) Rasmus Täck, OK Hammaren, 38.28

H16K 1) Simon Björnehäll, OK Gränsen, 32.43, 30) Elias Näslund, OK Hammaren, 70.05, 32) Joel Daniels, Hofors OK, 71.06

H17-20K 1) Filip Hahne, Insjöns IF OK, 35.50, 15) Albin Wallin, OK Hammaren, 50.39, 19) Ghaith Al-Tameemi, Ockelbo OK, 51.28

H18 1) Mikkel Lyskjær Jensen, Tisvilde Hegn OK, 35.23, 81) Oskar Persson, Årsunda IF, 81.18

H20 1) Loke Agmarken, Halmstad OK, 46.16, 11) Erik Hållström, Gävle OK, 57.19, 13) Emil Eriksson, Tierps SOK, 57.37, 18) Kalle Johansson, OK Hammaren, 62.49, 36) Samuel Johansson, OK Hammaren, 70.33, 52) Axel Sjöberg, OK Hammaren, 89.05

H21-1 1) Mathias Drage, Kongsberg OL, 55.26

H21-2 1) Emil Kalered, OK Denseln, 54.31, 52) Andreas Eriksson, Kungsgårdens SK, 69.51, 101) Viktor Dahlqvist, Storviks IF, 82.52

H21K-1 1) Anders Nordberg, Nydalens SK, 36.58, 28) Fredrik Ahnlén, OK Hammaren, 50.13, 98) Johan Eriksson, Tierps SOK, 65.21, 99) Erik Strid, Österfärnebo IF, 65.22, 124) Viktor Strid, Österfärnebo IF, 70.01, 130) Jens Åkerman, Gävle OK, 70.53, 147) David Holmqvist, OK Ödmården, 76.45

H21K-2 1) Tuomo Mäkelä, Angelniemen Ankkuri, 38.37

H35 1) Per Eklöf, OK Milan, 46.09

H35K 1) Jostein Andersen, Nydalens SK, 32.30, 77) Albin Bogren, Gävle OK, 50.05

H40 1) Jani Lakanen, Koovee, 36.27, 20) Björn Ljunggren, OK Hammaren, 43.38, 40) Patrik Svedberg, Gävle OK, 47.11, 135) Magnus Flodman, OK Hammaren, 61.45

H40K-1 1) Martin Johnsson, IFK Lidingö SOK, 32.04, 4) Richard Hejdenberg, Gävle OK, 34.08, 75) Mattias Eklund, Ockelbo OK, 48.18, 110) Mathias Danielsson, OK Hammaren, 56.44, 136) David Floberg, Årsunda IF, 64.58, 147) Lars Wallin, OK Hammaren, 68.17

H40K-2 1) Jörgen Olsson, OK Pan-Kristianstad, 33.18

H45-1 1) Allan Mogensen, OK Ravinen, 35.44, 116) Per-Anders Olsson, Ockelbo OK, 62.36, 123) Mikael Persson, Gävle OK, 64.44

H45-2 1) Gjermund Urset, Bul-Tromsø IL, 35.53

H45K-1 1) Håkan Berglund, IF Thor, 30.28, 32) Magnus Jakobsson, Tierps SOK, 36.35

H45K-2 1) Johan Sundén, Västerås SOK, 26.18, 5) Thomas Ivarsson, OK Hammaren, 28.54, 11) Mikael Palmberg, OK Hammaren, 29.19, 13) Jonas Ivarsson, OK Hammaren, 29.26, 17) Jan Moberg, Gävle OK, 30.45, 26) Ingemar Stålberg, Gävle OK, 31.54, 28) Sven Persson, Årsunda IF, 31.57, 57) Jonas Holmgren, OK Hammaren, 34.46, 73) Fredrik Wiksten, Gävle OK, 36.33, 79) Anders Hansson, Storviks IF, 37.37, 80) Håkan Andersson, OK Hammaren, 37.43, 86) Håkan Persson, Valbo AIF, 38.34, 91) Anders Johansson, OK Hammaren, 39.08, 101) Daniel Johansson, OK Hammaren, 40.11, 102) Ulf Karlsson, Storviks IF, 40.16, 130) Stephan Aspfors, OK Hammaren, 44.10, 140) Torbjörn Vikblom, OK Hammaren, 45.23

H50-1 1) Conny Forsberg, Långhundra IF, 32.41

H50-2 1) Lars Håkan Sandvik, Attunda OK, 33.31, 4) Joakim Ingelsson, OK Hammaren, 34.24, 8) Mikael Ingelsson, Ockelbo OK, 35.36, 51) Patrik Ottosson, Gävle OK, 45.43, 55) Anders L Olsson, Gävle OK, 46.58, 78) Karl-Erik Engblom, Valbo AIF, 51.53, 103) Lennarth Karlsson, Valbo AIF, 59.24

H50K-1 1) Tomas Löfgren, Stora Tuna OK, 29.08

H50K-2 1) Fredrik Barrulf, OK Tyr, 26.56, 15) Christer Alkberg, Ockelbo OK, 30.12, 34) Jan Andersson, Gävle OK, 33.00, 80) Johnny Berglöv, Årsunda IF, 39.19, 83) Lars Spånberg, Gävle OK, 39.41, 150) Mikael Andersson, Valbo AIF, 82.48

H55 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 33.03, 8) Lasse Jansson, Gävle OK, 35.19, 19) Anders Enmark, Gävle OK, 37.49, 50) Bo Börjesson, Storviks IF, 42.43, 93) Arne Eriksson, Tierps SOK, 48.28, 132) Harald Knutsen, Gävle OK, 55.37

H55K 1) Petter Gullikstad, Røros IL, 24.54, 32) Hans Lemoine, Gävle OK, 30.31, 57) Christer Eriksson, Tierps SOK, 33.22, 68) Hans Bywall, OK Hammaren, 34.10, 101) Jörgen Helmersson, Ockelbo OK, 38.08, 105) Göran Lyrberg, Valbo AIF, 39.09, 120) Börje Ahnlén, OK Hammaren, 41.17

H60 1) Sigurd Dæhli, Løten o-lag, 29.52 H60K 1) Thomas Hjert, Falköpings AIK OK, 26.46, 10) Mats Hedberg, Årsunda IF, 29.13, 18) Hans-Olof Fröjd, Oslättforspojkarnas IK, 31.24, 26) Kjell Viklund, Hofors OK, 32.41, 49) Mats Hemström, Gävle OK, 35.12, 53) Sven-Arne Strid, Österfärnebo IF, 35.28, 58) Anders Ek, Gävle OK, 35.58, 79) Sune Åkesson, Ockelbo OK, 37.55, 139) Lars Dahlqvist, Storviks IF, 44.32, 149) Christer Segerquist, Gävle OK, 45.38

H65 1) P-O Ivarsson, Haninge SOK, 30.25 H65K 1) Stanislav Lesnikov, Azimuth-SPB, 25.28, 2) Bengt Björk, Årsunda IF, 26.55, 11) Per Elfström, Årsunda IF, 29.04, 18) Ola Karlsson, Storviks IF, 29.39, 19) Curt Jonasson, Skutskärs OK, 29.46, 38) Karl Ivar Jönsson, Årsunda IF, 32.19, 41) Sven-Erik Kempe, OK Hammaren, 32.39, 65) Torbjörn Danielsson, OK Hammaren, 34.30, 135) Bertil Mäkinen, OK Hammaren, 43.49

H70 1) Jan Fogelberg, Västvärmlands OK, 29.12, 14) Elis Åberg, Storviks IF, 37.11, 23) Lasse Holm, Storviks IF, 39.18, 88) Kurt Sandström, Skutskärs OK, 54.53

H70K 1) Ulf Löfgren, Stora Tuna OK, 23.45, 12) Gunnar Ericsson, Gävle OK, 26.32, 77) Ingemar Nygren, Årsunda IF, 34.29, 137) Sören Andersson, Järbo OK, 42.38

H75 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 26.57, 29) Rune Ivarsson, OK Hammaren, 43.11, 62) Kjell Wennergrund, Järbo OK, 50.49, 71) Bo Skoog, Valbo AIF, 52.59, 75) Börje Masser, Valbo AIF, 54.10, 108) Anders Persson, OK Hammaren, 74.36

H80 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 28.50, 21) Tord Lind, Valbo AIF, 45.25, 40) Anders Ahnlén, OK Hammaren, 62.39

H90 1) Rune Isaksson, Helsingborgs SOK, 28.46U1 1) Emil Johansson, Västvärmlands OK, 12.32, 34) David Jernberg, Gävle OK, 16.15, 55) Mio Bergefur, Tierps SOK, 17.11, 58) Josefin Stropp, Gävle OK, 17.20, 63) Casper Stålberg, Gävle OK, 17.29, 75) Liam Bergefur, Tierps SOK, 17.55, 90) Tua Offrell, Gävle OK, 18.41

U2 1) Sofia Olsson, IK Hakarpspojkarna, 17.27, 18) Amanda Stropp, Gävle OK, 20.44, 111) Signe Edler, OK Hammaren, 26.29

Mer läsning

Annons