Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

O-ringen onsdag, resultat för de lokala löparna

Annons

D21E: 1) Simone Niggli, OK Tisaren, 157.23 ()

H21E: 1) William Lind, Malungs OK Skogsmårdarna, 183.32 () , 59) Erik Boman, Gävle OK, 230.21 () D20E 1) Miri Thrane Ødum, OK Pan Århus, 166.39 (3) 54.16

H20E: 1) Andreas Sølberg, IFK Göteborg, 207.51 (9) 67.59, 40) Mathias Peter, OK Hammaren, 242.11 (21) 71.05, 45) Matthias Groell, OK Hammaren, 243.48 (28) 73.21, 52) Kevin Ståhl, OK Hammaren, 251.01 (55) 77.40, 62) Filip Ivarsson, OK Hammaren, 261.32 (53) 77.29

D18E: 1) Ingeborg Eide, Byåsen IL, 145.47 (3) 45.51, 48) Emma Bengtsson, Årsunda IF, 185.29 (45) 55.11, 94) Johanna Börjesson Eriksson, Storviks IF, 221.11 (31) 52.49, 100) Jennie Börjesson Eriksson, Storviks IF, 232.18 (63) 58.48

H18E: 1) Simon Hector, Snättringe SK, 145.44 (1) 45.25

D21E2: 1) Sirkku Minkkinen, Rajamäen Rykmentti, 251.13 (3) 79.50, 3) Maria Nordström, Gävle OK, 266.19 (1) 72.08

H21E2: 1) Lauri Nenonen, Kalevan Rasti, 263.00 (5) 85.09, 3) Gustav Nordström, Gävle OK, 270.41 (6) 86.36, 31) Hans Persson, Gävle OK, 302.44 (31) 94.06, 33) Matthias Reiner, OK Hammaren, 304.42 (33) 94.19

D20E2: 1) Miti LE CAm, Club Rennais de Course d'orientation, 313.52 (1) 98.57

H20E2: 1) Andreas Zeijlon, OK Hällen, 210.52 (2) 71.13

D18E2: 1) Ebba Envall, IK Hakarpspojkarna, 182.09 (1) 50.36

H18E2: 1) Lukas Lundgren, Växjö OK, 160.35 (10) 52.33, 54) Mårten Olsson, Gävle OK, 205.15 (28) 55.03, 58) Erik Olsson, Gävle OK, 208.23 (66) 62.09, 64) Joakim Ståhl, Järbo OK, 213.24 (43) 57.06, 81) Martin Persson, Årsunda IF, 239.57 (88) 72.41

D21: 1) Johanna Sanderi, IFK Lidingö SOK, 173.28 (1) 49.57

H21: 1) Erik Liljequist, Södertälje-Nykvarn OF, 194.41 (1) 61.22 D21K 1) Sara Helander, Domnarvets GOIF, 134.18 (16) 46.26 H21K 1) Anders Nordberg, Nydalens SK, 143.37 (1) 43.04

D20: 1) Elena Gurskaia, Nord West, 174.49 (14) 62.05

H20: 1) Henrik Upsal, Kristiansand OK, 171.31 (2) 51.49, 28) Kalle Johansson, OK Hammaren, 248.58 (27) 69.34, 45) Samuel Johansson, OK Hammaren, 354.04 (50) 119.35

D18: 1) Martine Topstad, OL Tønsberg og Omegn, 146.58 (1) 44.25

H18: 1) Michael Imhof, OL Regio Wil, 148.23 (1) 44.56, 66) Viktor Ivarsson, OK Hammaren, 231.24 (82) 76.47 D17-20K: 1) Idun Bækken, Os IL orientering, 156.52 (1) 41.29, 6) Johanna Cavallin, Valbo AIF, 206.32 (10) 56.16 H17-20K: 1) Antonin Stampbach, ANCO-Neuchâtel, 160.33 (6) 46.59

D16: 1) Synne Strand, Asker SK, 119.56 (8) 37.30, 37) Emma Blixt, OK Hammaren, 148.08 (15) 39.31, 69) Ellen Skoog, OK Hammaren, 169.52 (82) 50.22, 86) Tove Flodman, OK Hammaren, 182.03 (91) 52.47, 91) Ida Palmberg, OK Hammaren, 189.30 (131) 70.47

H16: 1) Kasper Fosser, Heming Orientering, 113.15 (1) 32.54

D15: 1) Katrin Sjödén, Älvdalens IF OK, 119.40 (3) 36.25

H15: 1) Sander Arntzen, Asker SK, 117.30 (4) 37.06, 35) Rasmus Täck, OK Hammaren, 149.00 (13) 39.07, 112) Måns Holmgren, OK Hammaren, 254.18 (114) 62.21 D16K 1) Sara Lysemose Poulsen, Silkeborg OK, 107.28 (1) 34.42, 19) Frida Olofsson, OK Hammaren, 224.25 (8) 45.19 H16K 1) Lukas Wadsten, OK Landehof, 108.19 (1) 36.01

D14: 1) Tilde Backlund, OK Södertörn, 91.24 (1) 29.18, 72) Moa Karlsson, Storviks IF, 154.38 (88) 54.56

H14 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 73.00 (1) 22.48, 45) Adam Hodin, Årsunda IF, 112.29 (48) 33.13, 47) Jakob Sjöberg, Gävle OK, 114.01 (6) 26.37, 118) Erik Flodman, OK Hammaren, 183.43 (127) 54.28

D13: 1) Hanna Lundberg, OK Renen, 95.14 (2) 31.07, 25) Cornelia Ivarsson, OK Hammaren, 129.59 (10) 35.40, 28) Emma Lilje, Gävle OK, 132.15 (12) 36.29, 40) Josefin Lindström, OK Hammaren, 140.15 (41) 41.46, 51) Agnes Malmgren, Ockelbo OK, 143.59 (98) 53.18

H13: 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 85.04 (6) 25.37, 22) Linus Täck, OK Hammaren, 102.48 (12) 28.02, 70) Alfred Liljeström, Gävle OK, 137.08 (99) 43.19, 95) Anton Persson, OK Hammaren, 160.47 (98) 43.10 D14K 1) Jessica Schärer, OLG Pfaeffikon, 79.19 (1) 24.53, 30) Vanja Johansson, OK Hammaren, 131.39 (21) 33.39 H14K 1) Andreas Johansson, Lidköpings VSK, 73.07 (1) 23.18, 10) Elias Näslund, OK Hammaren, 111.19 (18) 43.02

D12: 1) Kerstin Ljungemyr, OK Kolmården, 61.19 (3) 22.13, 21) Julia Näslund, OK Hammaren, 80.01 (26) 27.56, 67) Johanna Olsson, Ockelbo OK, 97.20 (35) 29.21

H12: 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 49.43 (1) 16.52, 9) Eric Hallner, Ockelbo OK, 64.21 (7) 20.20, 100) Malte Johansson, OK Hammaren, 100.09 (21) 22.00, 110) Filip Persson, Ockelbo OK, 106.37 (107) 32.42, 117) Gustav Möllerberg, Valbo AIF, 116.38 (139) 44.52

D11: 1) Elena Porkhun, Moscow-O-Club, 64.15 (1) 18.53, 5) Ebba Ottosson, Gävle OK, 72.07 (8) 22.31, 34) Sara Åbom, Gävle OK, 88.30 (32) 26.39, 97) Selma Ivarsson, OK Hammaren, 172.33 (100) 49.31

H11: 1) Karl Kylborn, Almby IK, 62.20 (2) 20.45, 5) Elias Danielsson, OK Hammaren, 66.19 (5) 21.51, 75) Fabian Sund, OK Hammaren, 105.45 (102) 42.16, 84) Loke Holmgren, OK Hammaren, 110.17 (81) 36.51 D12K 1) Alma Birklin, OK Kåre, 69.56 (6) 26.21 H12K 1) Hugo Sjödin, OK Tisaren, 57.16 (2) 18.13, 2) Albin Björk, OK Hammaren, 58.51 (1) 16.40, 9) Elias Lundberg, Ockelbo OK, 87.19 (7) 23.15

D10: 1) Moa Bergqvist, Korsnäs IF OK, 48.19 (2) 18.25, 52) Elsa Palmberg, OK Hammaren, 75.55 (58) 27.06, 89) Linnéa Westlin, Valbo AIF, 92.51 (109) 33.36, 137) Signe Wiksten, Gävle OK, 128.03 (144) 47.11, 145) Ebba Flodman, OK Hammaren, 151.12 (155) 60.27

H10: 1) Olle Ringi, OK Kåre, 44.48 (2) 16.57, 44) Melker Sund, OK Hammaren, 67.08 (55) 24.27, 46) Albin Möllerberg, Valbo AIF, 67.37 (58) 24.38, 75) Lucas Söderberg, Gävle OK, 77.09 (92) 28.03, 86) Jacob Olsson, Ockelbo OK, 80.38 (109) 29.19, 91) Hampus Karlsson, Storviks IF, 81.59 (116) 30.26, 152) Isak Björk, OK Hammaren, 142.15 (152) 39.15

D35: 1) Elin Bjerva, Larvik OK, 153.04 (2) 49.03

H35: 1) Anders Axenborg, Göteborg-Majorna OK, 162.47 (3) 48.17 D35K 1) Emma Claesson, Stora Tuna OK, 113.16 (1) 33.13, 24) Helena Stropp, Gävle OK, 161.05 (16) 43.31 H35K 1) Andréas Thern, OK Skogshjortarna, 145.15 (1) 48.48

D40: 1) Karolina Højsgaard, Domnarvets GOIF, 133.54 (3) 39.28, 24) Åsa Sund, OK Hammaren, 175.08 (27) 52.04, 35) Karin Möllerberg, Valbo AIF, 213.55 (33) 54.43

H40: 1) Kristian Algers, Skogspojkarnas OK, 152.20 (3) 47.39 D40K 1) Jenny Arvidsson, Brattås CK, 101.31 (1) 31.21, 37) Malin Palmberg, OK Hammaren, 141.26 (37) 41.44, 68) Karin Johansson, OK Hammaren, 156.34 (82) 48.16, 82) Åsa Skoog, OK Hammaren, 165.44 (90) 49.28, 83) Petronella Ivarsson, OK Hammaren, 165.48 (33) 40.58, 85) Ann-Sofie Täck, OK Hammaren, 166.27 (52) 44.02, 157) Maria Westlin, Valbo AIF, 236.54 (163) 69.22 H40K 1) Kalle Dalin, Leksands OK, 123.52 (1) 39.23, 59) Per-Anders Olsson, Ockelbo OK, 169.26 (66) 57.13, 60) Mathias Danielsson, OK Hammaren, 169.38 (58) 54.49, 62) Henrik Björk, OK Hammaren, 169.52 (56) 54.40, 67) Daniel Johansson, OK Hammaren, 176.37 (63) 55.57, 77) Jonas Ivarsson, OK Hammaren, 185.02 (77) 58.56, 78) Mattias Eklund, Ockelbo OK, 186.06 (71) 58.10, 95) Stellan Täck, OK Hammaren, 198.21 (99) 63.34

D45: 1) Gunilla Svärd, IF Thor, 109.37 (4) 33.26, 57) Anette Sjöberg, Gävle OK, 165.52 (75) 50.25

H45 1) Johan Ivarsson, Freidig, 139.36 (3) 48.29, 104) Anders L Olsson, Gävle OK, 205.53 (123) 71.14, 137) Patrik Ottosson, Gävle OK, 229.33 (75) 63.22 D45K 1) Sofia Holmgård, Kils OK, 93.03 (1) 28.59, 75) Christina Lilje, Gävle OK, 149.22 (92) 45.42 H45K 1) Nichlas Wallström, Sävedalens AIK, 109.33 (4) 33.38, 11) Mikael Palmberg, OK Hammaren, 122.59 (9) 35.14, 23) Thomas Ivarsson, OK Hammaren, 126.16 (12) 36.17, 36) Jan Moberg, Gävle OK, 138.32 (55) 42.52, 69) Sven Persson, Årsunda IF, 151.40 (98) 47.11, 101) Jonas Holmgren, OK Hammaren, 164.47 (128) 50.35, 104) Janne Lindström, OK Hammaren, 165.23 (145) 52.14, 112) Anders Johansson, OK Hammaren, 168.33 (120) 49.22, 164) Jan Andersson, OK Hammaren, 193.06 (141) 52.04, 165) Magnus Flodman, OK Hammaren, 195.21 (255) 72.25, 255) Jonas Näslund, OK Hammaren, 295.16 (198) 59.24

D50: 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 117.40 (4) 38.25, 8) Elisabet Enmark, Gävle OK, 129.37 (2) 34.51, 12) Ingela Eriksson, Gävle OK, 137.11 (8) 39.32, 26) Monica Boman, Gävle OK, 148.37 (31) 44.56

H50: 1) Joakim Ingelsson, OK Hammaren, 129.00 (1) 41.12, 2) Lasse Jansson, Gävle OK, 132.14 (4) 43.00, 21) Mikael Ingelsson, Ockelbo OK, 156.12 (13) 47.37, 54) Anders Enmark, Gävle OK, 176.11 (42) 52.57, 159) Karl-Erik Engblom, Valbo AIF, 233.17 (155) 72.00 D50K 1) Anne Bodin, Almby IK, 103.20 (1) 28.27 H50K 1) Mikael Kindborn, OK Hällen, 106.26 (6) 36.02

D55: 1) Anneli Berggren, OK Denseln, 124.31 (1) 36.57

H55: 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 122.55 (1) 37.16, 42) Bo Börjesson, Storviks IF, 179.01 (32) 52.17 D55K 1) Marie Gustafsson, Sundsvalls OK, 110.25 (3) 32.40, 16) Carina Holmberg, OK Hammaren, 142.28 (22) 42.28, 22) Karin Bergström, Gävle OK, 151.19 (32) 47.49, 27) Ingela Bengtsson, Årsunda IF, 160.36 (9) 36.38 H55K 1) Jozef Pollak, ATU Kosice, 105.10 (2) 33.04, 15) Lars Bengtsson, Årsunda IF, 141.27 (9) 39.48, 47) Christer Segerquist, Gävle OK, 174.08 (56) 55.27, 48) Per-Olov Jemt, OK Hammaren, 174.16 (63) 57.25, 62) Göran Hedman, Valbo AIF, 191.53 (51) 53.01

D60: 1) Ing-Marie Brander Strand, Göteborg-Majorna OK, 110.49 (3) 34.49

H60: 1) Harald Thon, IF Sturla, 133.49 (5) 44.27 D60K 1) Monika Mathiasson, OK Skogsmunken, 110.46 (1) 34.33, 29) Kerstin Alneberg Stensson, Ockelbo OK, 177.02 (44) 57.15 H60K 1) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 118.23 (1) 35.53, 5) Hans-Olof Fröjd, Oslättforspojkarnas IK, 130.43 (5) 37.54, 25) Sune Åkesson, Ockelbo OK, 149.36 (19) 43.00, 26) Göran Nordström, Gävle OK, 149.53 (6) 39.02, 27) Anders Ek, Gävle OK, 150.10 (46) 47.53

D65: 1) Linda Verde, IF Sturla, 130.41 (5) 44.44, 23) Solveig Svahn, Ockelbo OK, 186.35 (19) 54.08, 44) Elke Wilke, Tierps SOK, 249.19 (45) 70.56

H65: 1) Lars-Åke Wall, OK Tisaren, 134.16 (1) 40.21, 116) Yngve Persson, Tierps SOK, 263.33 (126) 84.36 D65K 1) Gunvor Sandberg, Bromma-Vällingby SOK, 125.59 (6) 38.23, 55) Inger Borg, Ockelbo OK, 250.34 (57) 69.22 H65K 1) Göran Davidsson, OK Klemmingen, 111.08 (1) 34.22, 34) Hans-Erik Eriksson, Gävle OK, 141.27 (10) 36.48

D70: 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 111.55 (2) 34.44, 26) Margareta Skoog, Valbo AIF, 177.04 (25) 49.31

H70: 1) Matti Kattilakoski, Kaustisen Pohjan-Veikot, 114.06 (2) 32.36, 61) Jan Olov Jonsson, Tierps SOK, 191.22 (60) 52.00, 90) Kurt Sandström, Skutskärs OK, 246.58 (94) 66.32 D70K 1) Margareta Bengtsson, OK Gläntan, 133.40 (6) 41.42, 33) Ann-Margret Persson, Gävle OK, 229.42 (26) 54.26 H70K 1) Roland Sandahl, Annebergs GIF, 102.34 (2) 30.31, 23) Göran Nilsson, Valbo AIF, 129.21 (23) 38.53, 61) Sören Andersson, Järbo OK, 156.36 (61) 44.19, 67) Roland Forsblom, Kungsgårdens SK, 163.37 (55) 43.23

D75: 1) Birgitta Thunell, IFK Lidingö SOK, 138.39 (1) 36.46, 11) Lillemor Forsberg, Gävle OK, 172.18 (13) 56.20, 15) Doris Wiberg, Gävle OK, 182.44 (9) 53.27, 17) Anita Asp, Ockelbo OK, 187.01 (11) 55.48

H75: 1) Lars Johansson, OK Skogshjortarna, 114.12 (5) 36.31, 21) Enar Persson, Ockelbo OK, 148.49 (29) 47.27, 22) Anders Persson, OK Hammaren, 152.58 (30) 47.30, 62) Karl Gunnar Backlund, Ockelbo OK, 198.24 (62) 58.16, 86) Bo Skoog, Valbo AIF, 262.13 (97) 90.01, 89) Bror Nylund, Oslättforspojkarnas IK, 279.08 (87) 72.32

D80: 1) Maja-Lisa Bergström, Selånger SOK, 141.37 (3) 42.43, 8) Ulla Bengtsson, Årsunda IF, 217.45 (7) 56.55

H80: 1) John Vallin, OK Hedströmmen, 107.50 (4) 34.41, 17) Tord Lind, Valbo AIF, 153.33 (3) 34.39

H85: 1) Sture Roland Josefsson, OK Kåre, 152.39 (1) 42.33

D90: 1) Margareta Hansson, Storviks IF, 409.16 (1) 106.03

H90: 1) Rune Isaksson, Helsingborgs SOK, 150.21 (1) 48.52 D21M 1) Elin Dolk, Jönköpings OK, 132.54 (1) 39.36 H21M: 1) Tomas Gunnarsson, OK Nackhe, 168.35 (1) 56.22 D35M 1) Helena Wallman, Västerbergslagens OL, 116.51 (1) 36.40, 33) Anna Persson, Ockelbo OK, 230.18 (33) 72.59 H35M 1) Håkan B Samor, Lerums SOK, 191.31 (2) 67.01, 2) Jonatan Söderberg, Gävle OK, 210.12 (3) 68.09 D40M 1) Claudia Schaerer, OLG Pfaeffikon, 128.19 (1) 40.45, 35) Elisabeth Lundgren Olsson, Ockelbo OK, 177.57 (14) 48.20 H40M 1) Fredrik Johansson, OK Älme, 174.16 (2) 60.08, 9) Anders Möllerberg, Valbo AIF, 189.24 (6) 63.58 D45M 1) Annika Leufvén, Åmåls OK, 127.52 (3) 40.42, 4) Katarina Hansson, OK Hammaren, 145.48 (11) 44.31, 5) Marita Karlsson, Storviks IF, 146.01 (8) 43.28, 30) Camilla Näslund, OK Hammaren, 177.48 (10) 44.08, 38) Caroline Ottosson, Gävle OK, 186.49 (43) 55.47 H45M 1) Peter Edman, Korsnäs IF OK, 130.06 (2) 43.50, 37) Lars Westlin, Valbo AIF, 228.20 (33) 70.40, 38) Niklas Blixt, Järbo OK, 231.25 (42) 75.52 D50M 1) Anna Frithioff, Säterbygdens OK, 114.55 (1) 35.02, 32) Åsa Blixt, Järbo OK, 223.45 (19) 60.47 H50M 1) Anders Hansson, Storviks IF, 143.26 (1) 50.50 D55M 1) Eva Bohm, OK Vildhussen, 105.51 (4) 34.40, 32) Karin Öhlund, Ockelbo OK, 174.58 (14) 44.26 H55M 1) Mats Wallman, Västerbergslagens OL, 113.45 (2) 38.27 H60M 1) Per Leandersson, Anderstorps OK, 123.01 (1) 39.24 D60M 1) Marita Johansson, OK Stigen, 138.30 (4) 50.49, 17) Birgitta Åkesson, Ockelbo OK, 195.03 (19) 65.53, 21) Lena Westbom, Ockelbo OK, 213.15 (17) 61.48 D65M 1) Berit Røste, Ringsaker OK, 122.06 (1) 35.05 H65M 1) Bengt Jåfs, Vörå IF, 108.22 (1) 37.47 D70M 1) Elisabeth Prettner, Tirol, 125.02 (4) 39.01 H70M 1) Sven-Arne Nilsson, Västvärmlands OK, 132.12 (1) 43.18 H80M 1) Sven Persson, Andrarums IF, 130.02 (2) 38.15, 8) Sören Ståhl, Gävle OK, 298.25 (7) 81.54

U1: 1) Herman Øen Paulsrud, IL Koll, 37.48 (2) 12.20, 125) Amanda Stropp, Gävle OK, 74.39 (137) 21.29, 143) Josefin Stropp, Gävle OK, 81.43 (142) 21.46

Ö2: 1) Miki Jaremalm, Vallentuna-Össeby OL, 129.06 (9) 37.46, 7) Daniel Persson, Ockelbo OK, 154.23 (34) 47.48

Ö3: 1) Frida Karlsson, Linköpings OK, 89.55 (16) 32.09, 44) Emma Smiding, Gävle OK, 119.30 (36) 35.25, 68) Helena Liljeström, Gävle OK, 130.12 (155) 46.09, 87) Candice Ståhl, Järbo OK, 141.30 (186) 49.29, 88) Ulrika Persson, OK Hammaren, 141.46 (187) 49.33, 89) Camilla Flodman, OK Hammaren, 143.06 (191) 50.11, 135) Irina Nilsson, Gävle OK, 189.07 (306) 65.50, 143) Marie Eliasson, Gävle OK, 196.19 (300) 64.25

Ö5: 1) Erik Stillemark, IF Hallby SOK, 94.29 (4) 29.50, 28) Lars-Erik Liljeström, Gävle OK, 128.49 (35) 36.00, 39) Sophie Cavallin, Valbo AIF, 136.55 (171) 44.25, 45) Frida Cavallin, Valbo AIF, 139.35 (163) 43.56, 62) Lena Åbom, Gävle OK, 145.21 (139) 42.35, 101) Lars Åbom, Gävle OK, 162.18 (268) 50.30, 134) Christina Ivarsson, OK Hammaren, 181.54 (358) 60.06

Ö6: 1) Emil Johansson, Östgöta Helikopter SK & IF, 164.55 (1) 51.54, 5) Mikael Lilje, Gävle OK, 206.45 (32) 70.02

Challenge H 10 1) Oscar Claesson, Jönköpings OK, 167.43 (1) 54.36

Challenge D 5 1) Maria Backlund, OK Hällen, 115.03 (3) 35.49, 6) Louise Lindström, OK Hammaren, 135.22 (6) 39.26, 13) Erika Lindström, OK Hammaren, 148.37 (15) 45.43, 36) Elvira Andersson, OK Hammaren, 212.59 (37) 70.42, 37) Monica Lundberg, OK Hammaren, 213.11 (38) 70.49

Challenge H 5 1) Truls Sildnes Baklid, Konnerud IL, 102.39 (2) 28.04, 8) Simon Sjöberg, Gävle OK, 110.29 (6) 31.17, 22) Joel Börjesson, Storviks IF, 151.00 (26) 39.36, 23) Emil Danielsson, OK Hammaren, 153.44 (17) 36.36

3-days Middle: 1) Olav Ekrheim, Varegg Fleridrett, 24.18 (1) 24.18, 23) Anders Kallin, Kungsgårdens SK, 43.09 (23) 43.09

MTBH60: 1) Harald Männel, OL-Team Wehrsdorf, 104.08 (1) 18.04, 16) Karl-Olov Borg, Ockelbo OK, 177.58 (14) 24.55

Mer läsning

Annons