Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

O-ringen, söndag: Så gick det för de lokala löparna

/

Annons

H21E: 1) William Lind, Malungs OK Skogsmårdarna, 85.34, 37) Erik Boman, Gävle OK, 101.15.

H20E: 1) Topi Raitanen, Helsingin Suunnistajat, 71.15, 43) Mathias Peter, OK Hammaren, 85.58, 50) Matthias Groell, OK Hammaren, 89.10, 55) Kevin Ståhl, OK Hammaren, 90.40, 70) Filip Ivarsson, OK Hammaren, 96.15.

D18E: 1) Ingeborg Eide, Byåsen IL, 51.44, 39) Emma Bengtsson, Årsunda IF, 66.03, 94) Johanna Börjesson Eriksson, Storviks IF, 85.03, 110) Jennie Börjesson Eriksson, Storviks IF, 120.44.

D21E2: 1) Anna Gustafsson, IFK Göteborg, 83.02, 5) Maria Nordström, Gävle OK, 98.36.

H21E2: 1) Rasmus Palmqvist Aslaksen, Järfälla OK, 93.30, 3) Gustav Nordström, Gävle OK, 95.36, 34) Hans Persson, Gävle OK, 114.19, 41) Matthias Reiner, OK Hammaren, 116.02, 60) Jakob Pauser, OK Hammaren, 128.16.

H18E2: 1) Lukas Lundgren, Växjö OK, 55.16, 43) Erik Olsson, Gävle OK, 73.55, 68) Mårten Olsson, Gävle OK, 83.09, 77) Martin Persson, Årsunda IF, 89.15, 83) Joakim Ståhl, Järbo OK, 92.16.

D21: 1) Samantha Saeger, OK Linné, 58.28, 77) Sofia Hägglund, OK Hammaren, 82.10.

H20: 1) Håvard Myhre, Kongsberg OL, 59.07, 33) Kalle Johansson, OK Hammaren, 92.33, 48) Samuel Johansson, OK Hammaren, 116.14.

H18: 1) Florian Kurz, OK Oachkatzlschwoaf, 48.05, 57) Viktor Ivarsson, OK Hammaren, 83.31.

D17-20K: 1) Hanna Sahlin, OK Kåre, 61.20, 15) Johanna Cavallin, Valbo AIF, 92.46, 31) Emma Johansson, OK Hammaren, 129.33.

D16: 1) Synne Strand, Asker SK, 43.24, 29) Emma Blixt, OK Hammaren, 52.26, 79) Ellen Skoog, OK Hammaren, 66.10, 88) Tove Flodman, OK Hammaren, 69.49, 92) Ida Palmberg, OK Hammaren, 72.51.

H16: 1) Ludvig Ek, Nyköpings OK, 40.39, 127) Oskar Persson, Årsunda IF, 80.34.

H15: 1) Sander Arntzen, Asker SK, 41.03, 58) Rasmus Täck, OK Hammaren, 61.35, 121) Måns Holmgren, OK Hammaren, 100.29.

D16K: 1) Sara Lysemose Poulsen, Silkeborg OK, 39.20, 18) Frida Olofsson, OK Hammaren, 77.05.

D14: 1) Ellen Blennow, Falköpings AIK OK, 31.46, 92) Moa Karlsson, Storviks IF, 58.46, 125) Ellen Wiksten, Gävle OK, 99.15.

H14: 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 25.39, 54) Adam Hodin, Årsunda IF, 41.04, 63) Jakob Sjöberg, Gävle OK, 43.24, 118) Erik Flodman, OK Hammaren, 61.25.

D13: 1) Hilda Holmqvist Johansson, IK Hakarpspojkarna, 33.32, 19) Emma Lilje, Gävle OK, 43.40, 58) Agnes Malmgren, Ockelbo OK, 53.32, 59) Cornelia Ivarsson, OK Hammaren, 53.42, 80) Josefin Lindström, OK Hammaren, 60.35.

H13: 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 30.57, 10) Linus Täck, OK Hammaren, 33.58, 53) Alfred Liljeström, Gävle OK, 45.22, 117) Anton Persson, OK Hammaren, 62.32.

D14K: 1) Jessica Schärer, OLG Pfaeffikon, 24.47, 27) Vanja Johansson, OK Hammaren, 42.10.

H14K: 1) Elliot Crispin, OK Denseln, 26.47, 15) Elias Näslund, OK Hammaren, 42.27.

D12: 1) Kerstin Ljungemyr, OK Kolmården, 19.28, 42) Julia Näslund, OK Hammaren, 28.19, 80) Johanna Olsson, Ockelbo OK, 33.24.

H12: 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 16.48, 8) Eric Hallner, Ockelbo OK, 21.59, 117) Gustav Möllerberg, Valbo AIF, 41.04, 120) Filip Persson, Ockelbo OK, 42.18, 139) Malte Johansson, OK Hammaren, 54.06.

D11: 1) Klara Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 22.35, 9) Ebba Ottosson, Gävle OK, 26.00, 28) Sara Åbom, Gävle OK, 30.31, 99) Selma Ivarsson, OK Hammaren, 54.06.

H11: 1) Arvid Skepp, Sävedalens AIK, 21.54, 7) Elias Danielsson, OK Hammaren, 24.11, 66) Fabian Sund, OK Hammaren, 35.37, 76) Loke Holmgren, OK Hammaren, 36.56.

H12K: 1) Hugo Sjödin, OK Tisaren, 17.00, 2) Albin Björk, OK Hammaren, 19.35, 14) Elias Lundberg, Ockelbo OK, 39.10.

D10: 1) Moa Birkebaek, Stora Tuna OK, 15.45, 51) Elsa Palmberg, OK Hammaren, 26.09, 93) Linnéa Westlin, Valbo AIF, 33.14, 129) Ebba Flodman, OK Hammaren, 41.50, 139) Signe Wiksten, Gävle OK, 48.35.

H10: 1) Olle Ringi, OK Kåre, 14.37, 43) Olle Hallner, Ockelbo OK, 22.00, 47) Melker Sund, OK Hammaren, 22.24, 54) Albin Möllerberg, Valbo AIF, 22.42, 59) Lucas Söderberg, Gävle OK, 23.42, 60) Jacob Lilje, Gävle OK, 23.44, 91) Jacob Olsson, Ockelbo OK, 28.54, 121) Hampus Karlsson, Storviks IF, 33.14, 164) Isak Björk, OK Hammaren, 75.03.

D35K: 1) Emma Claesson, Stora Tuna OK, 42.17, 40) Helena Stropp, Gävle OK, 65.05.

D40: 1) Hanna Palm, IK Hakarpspojkarna, 50.43, 24) Åsa Sund, OK Hammaren, 67.17, 38) Karin Möllerberg, Valbo AIF, 85.22

D40K: 1) Jenny Arvidsson, Brattås CK, 36.11, 57) Malin Palmberg, OK Hammaren, 55.14, 68) Karin Johansson, OK Hammaren, 57.51, 97) Petronella Ivarsson, OK Hammaren, 66.03, 99) Ann-Sofie Täck, OK Hammaren, 66.38, 101) Åsa Skoog, OK Hammaren, 66.52, 156) Maria Westlin, Valbo AIF, 88.51

H40K: 1) Martin Larsson, IFK Göteborg, 42.13, 50) Per-Anders Olsson, Ockelbo OK, 56.28, 54) Henrik Björk, OK Hammaren, 57.38, 64) Daniel Johansson, OK Hammaren, 59.23, 89) Jonas Ivarsson, OK Hammaren, 64.05, 90) Mathias Danielsson, OK Hammaren, 64.14, 104) Mattias Eklund, Ockelbo OK, 67.22, 123) Stellan Täck, OK Hammaren, 73.19, 182) Daniel Sund, OK Hammaren, 93.13.

D45: 1) Gunilla Svärd, IF Thor, 39.15, 59) Anette Sjöberg, Gävle OK, 60.56.

H45: 1) Henric Brohede, OK Tyr, 45.56, 83) Anders L Olsson, Gävle OK, 64.18, 186) Patrik Ottosson, Gävle OK, 93.23

D45K: 1) Charlotte Vikström, Sundsvalls OK, 35.01, 76) Christina Lilje, Gävle OK, 56.23

H45K: 1) Ilya Gusev, St.Petersburg, 37.36, 16) Mikael Palmberg, OK Hammaren, 45.19, 40) Thomas Ivarsson, OK Hammaren, 49.25, 46) Jan Moberg, Gävle OK, 51.04, 59) Sven Persson, Årsunda IF, 53.23, 114) Janne Lindström, OK Hammaren, 62.48, 125) Jonas Holmgren, OK Hammaren, 65.02, 127) Anders Johansson, OK Hammaren, 65.12, 129) Magnus Flodman, OK Hammaren, 65.32, 141) Jan Andersson, OK Hammaren, 67.42, 267) Jonas Näslund, OK Hammaren, 151.56.

D50: 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 41.06, 12) Ingela Eriksson, Gävle OK, 51.19, 13) Elisabet Enmark, Gävle OK, 51.24, 19) Monica Boman, Gävle OK, 54.01.

H50: 1) Joakim Ingelsson, OK Hammaren, 45.33, 2) Lasse Jansson, Gävle OK, 46.16, 24) Mikael Ingelsson, Ockelbo OK, 57.00, 46) Anders Enmark, Gävle OK, 59.49, 148) Karl-Erik Engblom, Valbo AIF, 81.54

H50K: 1) Per Källvik, Åmåls OK, 36.28, 107) Jan Andersson, Gävle OK, 60.50.

H55: 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 42.38, 68) Bo Börjesson, Storviks IF, 71.52

D55K: 1) Kristina Johansson, Kalmar OK, 40.41, 21) Karin Bergström, Gävle OK, 56.52, 22) Carina Holmberg, OK Hammaren, 57.39, 34) Ingela Bengtsson, Årsunda IF, 69.58

H55K: 1) Jozef Pollak, ATU Kosice, 36.50, 35) Lars Bengtsson, Årsunda IF, 55.50, 39) Christer Segerquist, Gävle OK, 57.20, 41) Per-Olov Jemt, OK Hammaren, 58.09, 72) Göran Hedman, Valbo AIF, 74.58

D60K: 1) Monika Mathiasson, OK Skogsmunken, 38.14, 35) Kerstin Alneberg Stensson, Ockelbo OK, 70.38

H60K: 1) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 41.57, 14) Hans-Olof Fröjd, Oslättforspojkarnas IK, 48.47, 17) Göran Nordström, Gävle OK, 49.42, 20) Anders Ek, Gävle OK, 51.06, 31) Sune Åkesson, Ockelbo OK, 55.29.

D65: 1) Linda Verde, IF Sturla, 49.37, 32) Solveig Svahn, Ockelbo OK, 84.11, 40) Elke Wilke, Tierps SOK, 96.32.

H65: 1) Leif Sandgren, Frosta OK, 45.03, 117) Yngve Persson, Tierps SOK, 95.18

D65K: 1) Marion Hallsten, Uddevalla OK, 42.06, 54) Inger Borg, Ockelbo OK, 103.03.

H65K: 1) Lars Hogedal, Vänersborgs SK, 38.31, 70) Hans-Erik Eriksson, Gävle OK, 66.41.

D70: 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 43.16, 17) Margareta Skoog, Valbo AIF, 59.47.

H70: 1) Matti Kattilakoski, Kaustisen Pohjan-Veikot, 41.58, 66) Jan Olov Jonsson, Tierps SOK, 83.27, 91) Kurt Sandström, Skutskärs OK, 103.56.

D70K: 1) Kerstin Gunnarsson, Nässjö OK, 51.22, 34) Ann-Margret Persson, Gävle OK, 104.23.

H70K: 1) Tord Halvarson, OK Kåre, 35.43, 7) Stig Oveland, Valbo AIF, 40.03, 27) Göran Nilsson, Valbo AIF, 47.48, 65) Sören Andersson, Järbo OK, 60.11, 86) Roland Forsblom, Kungsgårdens SK, 71.25.

D75: 1) Siv Hasselgrund, Bjursås OK, 48.23, 13) Doris Wiberg, Gävle OK, 64.49, 14) Lillemor Forsberg, Gävle OK, 64.52, 19) Anita Asp, Ockelbo OK, 75.10.

H75: 1) Lars Johansson, OK Skogshjortarna, 40.03, 18) Enar Persson, Ockelbo OK, 52.01, 26) Anders Persson, OK Hammaren, 55.43, 71) Karl Gunnar Backlund, Ockelbo OK, 78.06, 72) Bror Nylund, Oslättforspojkarnas IK, 78.14, 83) Bo Skoog, Valbo AIF, 91.05.

D80: 1) Signe Nyman, Uddevalla IS, 48.47, 8) Ulla Bengtsson, Årsunda IF, 92.44.

H80: 1) John Vallin, OK Hedströmmen, 35.44, 14) Tord Lind, Valbo AIF, 47.57, 32) Anders Ahnlén, OK Hammaren, 74.34.

D90: 1) Margareta Hansson, Storviks IF, 208.32.

D35M: 1) Elisabeth Hagelberg, Eksjö SOK, 37.33, 32) Anna Persson, Ockelbo OK, 78.22.

H35M: 1) Håkan B Samor, Lerums SOK, 64.27, 2) Jonatan Söderberg, Gävle OK, 71.54.

D40M: 1) Claudia Schaerer, OLG Pfaeffikon, 38.50, 62) Elisabeth Lundgren Olsson, Ockelbo OK, 68.58.

H40M: 1) Gary Larsson, OK Skogshjortarna, 52.00, 4) Anders Möllerberg, Valbo AIF, 58.28.

D45M: 1) Annika Leufvén, Åmåls OK, 46.14, 8) Katarina Hansson, OK Hammaren, 50.26, 10) Marita Karlsson, Storviks IF, 51.46, 44) Caroline Ottosson, Gävle OK, 66.02, 52) Camilla Näslund, OK Hammaren, 69.33.

H45M: 1) Janne Skarner, Leksands OK, 44.36, 50) Niklas Blixt, Järbo OK, 82.34, 53) Lars Westlin, Valbo AIF, 87.27.

D50M: 1) Anna Frithioff, Säterbygdens OK, 42.53, 39) Åsa Blixt, Järbo OK, 87.59.

H50M: 1) Bjørn Sverre Gulheim, Kolbotn & Skimt OL, 43.55, 2) Anders Hansson, Storviks IF, 48.28.

D55M: 1) Eva Bohm, OK Vildhussen, 38.24, 32) Karin Öhlund, Ockelbo OK, 65.12.

D60M: 1) Marita Johansson, OK Stigen, 51.06, 16) Birgitta Åkesson, Ockelbo OK, 72.14, 25) Lena Westbom, Ockelbo OK, 88.31.

H80M: 1) Kjell Sjöberg, Enebybergs IF, 47.03, 7) Sören Ståhl, Gävle OK, 87.55.

U1: 1) Herman Öen Paulsrud, IL Koll, 13.23, 139) Amanda Stropp, Gävle OK, 25.15, 225) Josefin Stropp, Gävle OK, 35.27.

U2: 1) Noah Enberg, Halmstad OK, 19.45, 26) Linus Åbom, Gävle OK, 25.35.

Ö2: 1) Lisa Kaill, IK Omega, 36.21, 12) Daniel Persson, Ockelbo OK, 52.20.

Ö3: 1) Aners Reimertz, OK Orinto, 23.50, 19) Åsa Forsblom, Kungsgårdens SK, 32.32, 128) Helena Liljeström, Gävle OK, 43.10, 129) Emma Smiding, Gävle OK, 43.11, 156) Ulrika Persson, OK Hammaren, 46.53, 160) Candice Ståhl, Järbo OK, 47.03, 166) Camilla Flodman, OK Hammaren, 47.17, 276) Marie Eliasson, Gävle OK, 63.27, 293) Irina Nilsson, Gävle OK, 67.47.

Ö5: 1) Anders Pettersson, Stigsökarna, 30.10, 9) Anders Kallin, Kungsgårdens SK, 39.06, 39) Lars-Erik Liljeström, Gävle OK, 45.03, 129) Sophie Cavallin, Valbo AIF, 55.44, 173) Frida Cavallin, Valbo AIF, 59.52, 183) Lena Åbom, Gävle OK, 61.02, 210) Lars Åbom, Gävle OK, 63.29, 268) Christina Ivarsson, OK Hammaren, 69.21.

Ö6: 1) Emil Johansson, Östgöta Helikopter SK & IF, 52.11, 5) Mikael Lilje, Gävle OK, 62.12.

Ö7:1) Frida Andersson, Falkenbergs OK, 25.51, 90) Kristin Boman, Gävle OK, 45.57

Challenge D 5: 1) Ida Gustafsson, Arvidsjaurs OK, 35.45, 7) Louise Lindström, OK Hammaren, 44.48, 20) Erika Lindström, OK Hammaren, 51.03, 39) Elvira Andersson, OK Hammaren, 63.57, 40) Monica Lundberg, OK Hammaren, 64.00.

Challenge H 5: 1) Hugo Eriksson, Husums IF OK, 31.40, 10) Simon Sjöberg, Gävle OK, 37.45, 27) Joel Börjesson, Storviks IF, 61.08, 29) Emil Danielsson, OK Hammaren, 63.29.

Mer läsning

Annons