Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Ryapolova överlägsen segrarinna i fjällorientering i Idre

för två år sedan snöade det under Idres fjällorientering, men i år sken solen. Uppenbart spelar vädret ingen roll för IFK Moras Evgeniya Ryapolova, överlägsen i både sol och snö på Nipfjället i Idre.

Annons

Idre Fjällorienteirng inleder traditionsenligt Idreveckan i orientering. det med en utmanande distanstävling i tuff fjällterräng, med start och mål på över tusen meters höjd.

Redan efter sex minuter handlade det om bergspris och det var trötta ben för att nå kontrollen. Snabbast dit var Moras Roman Ryapolov.

– Sedan blev det några bommar, men jag får vara nöjd med tusenlappen i bergspriset och sedan glädjas åt frugan Evgeniya som vann damklassen, ler Roman, ändå ganska nöjd med en sjunde placering.

Evgeniya Ryapolova, IFK Mora på väg mot bergspriset och så småningom också segern i D21.

– Det gick riktigt bra, en del mindre krokar men egentligen inget misstag summerade Evgeniya sitt lop, då hon var nära sju minuter före tvåan.

Nils Alexandersson, Stora Tuna, etta i klassen H20.

I H20 segrade Stora Tunas Nilas Alexandersson och blev bäst i familjen, storasytser Tove med en rad nya EM-guld valde att träna under söndagen för att satsa på måndagens spirnt och sedan springa Idre 3-dagars.

– I sprinten väljer jag specialklassen JK -40 med 40 kontroller på 4 kilometers löpning, säger Tove, som ser den sprinten som ett perfekt lopp för att få upp skärpan.

Den klassen skapades för tre år sedan när Idreveckan firade 40 år och blev så uppskattad att de flesta nu väljer att springa just den klassen, där alla tävlar mot alla.

Johanna Börjesson Eriksson, Storvik  sliter upp mot bergspriset, och van sin klass i överlägsen stil.

I klassen D18 var Storviks Johanna Börjesson Eriksson i en klass för sig och vann med nära fyra minuters marginal till tvåan.

Dalaseger blev det också i D16 genom Kartrin Sjödén, Älvdalens IF.

Resultat Idre Fjällorientering

D21, 8 300 m1) Evgeniya Ryapolova, IFK Mora OK, 58.38, 2) Amanda Leo, IK Hakarpspojkarna, 1.05.10, 3) Elin Ek, IFK Mora OK, 1.07.09, 4) Sofia Holmgård, Kils OK, 1.07.44, 5) Kate Morrison, OK Linné, 1.09.29, 6) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 1.10.46, 7) Elna Forsberg, IK Hakarpspojkarna, 1.11.13, 8) Ellinor Tjernlund, OK Tisaren, 1.11.43, 9) Sara Jonsson, OK Orion, 1.11.52, 10) Elin Classon, OK Orinto, 1.13.09, 14) Susanna Mårtensson, Stora Tuna OK, 1.18.54.

H21, 11 500 m1) Ludwig Ljungqvist, IK Hakarpspojkarna, 1.04.09, 2) Olle Kalered, OK Denseln, 1.05.32, 3) Daniel Attås, OK Tisaren, 1.09.26, 4) Erik Andersson, OK Orion, 1.09.58, 5) Nils Spetz, Ulricehamns OK, 1.12.13, 6) Rassmus Andersson, OK Linné, 1.12.30, 7) Roman Ryapolov, IFK Mora OK, 1.12.36, 8) Marius Wikstrøm, Ringsaker OK, 1.15.12, 9) Erik Boman, Gävle OK, 1.16.29, 10) Olof Sandgren, OK Orion, 1.16.48, 13) Mattias Karlsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.18.07, 18) Linus Bohman, do, 1.22.18, 19) Tobias Eliasson, Sundsvalls OK, 1.22.21, 23) Jonas Gustafsson, OK Kåre, 1.26.16, 25) Artem Panchenko, IFK Mora OK, 1.28.57, 32) Peter Fredricson, do, 1.36.39, 42) Albin Sjöhed, Gävle OK, 2.03.22.

H21 Kort, 7 700 m1) Daniel Martinsson, Göteborg-Majorna OK, 52.19, 2) Johan Delvert, OK Orion, 56.30, 3) Johan Engström, do, 1.01.09, 4) Sven Larsson, Leksands OK, 1.18.17, 5) Christofher Ramström, Strängnäs-Malmby OL, 1.40.36.

H20, 7 700 m1) Nils Alexandersson, Stora Tuna OK, 50.57, 2) Filip Ossiansson, IK Hakarpspojkarna, 51.58, 3) Martin Djerf, do, 52.24, 4) Filip Ivarsson, OK Hammaren, 53.23, 5) Arvid Nord, IK Hakarpspojkarna, 1.02.34, 6) Anton Hansson, do, 1.06.19, 7) Rasmus Arfwedson, Frölunda OL, 1.11.50, 8) Jan Dalheimer, IK Vikings OK, 1.14.18, 9) Tobias Pentonen, Hestra IF, 1.21.07.

D18, 5 100 m1) Johanna Börjesson Eriksson, Storviks IF, 46.41, 2) Sophia Björnlinger, IK Hakarpspojkarna, 50.26, 3) Amelia Skalberg, Bredaryds SOK, 51.02, 4) Jennie Börjesson Eriksson, Storviks IF, 52.05, 5) Tova Olsson, IK Hakarpspojkarna, 53.22, 6) Amanda Rangert, do, 54.54, 7) Elin Granstedt, do, 56.08, 8) Carolina Olsson, Älvdalens IF OK, 58.33, 9) Sanna Sjödén, do, 1.04.10, 10) Sara Forsberg, IK Uven, 1.04.49.

H17-20 Kort, 4 100 m1) Samuel Jonasson, Älvdalens IF OK, 1.06.40.

D16, 4 700 m1) Katrin Sjödén, Älvdalens IF OK, 32.00, 2) Isa Envall, IK Hakarpspojkarna, 33.23, 3) Tilda Östberg, Stora Tuna OK, 35.18, 4) Sara Granstedt, IK Hakarpspojkarna, 35.42, 5) Tindra Jernström, Avesta OK, 38.38, 6) Elsa Lindeblom, Hestra IF, 41.26, 7) Alma Vilhelmsson, Falköpings AIK OK, 44.54, 8) Anna Lithell, OK Linné, 50.56, 9) Frida Johansson, OK Djerf, 59.58.

H16 Kort, 4 100 m1) Elias Näslund, OK Hammaren, 58.01.

D14, 4 100 m1) Emma Ling, Jönköpings OK, 35.18, 2) Tilda Golsäter, Korsnäs IF OK, 50.15, 3) Elsa Forsgren, Västerbergslagens OL, 1.03.03, 4) Ylva Johansson, OK Djerf, 1.03.15, 5) Liv Åkerman, Älvdalens IF OK, 1.06.17, 6) Agnes Malmgren, Ockelbo OK, 1.12.16, 7) Julia Näslund, OK Hammaren, 1.14.53, 8) Johanna Olsson, Ockelbo OK, 1.17.56.

H14, 4 100 m1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 24.58, 2) Aron Östangård, Gamleby OK, 27.47, 3) Viktor Gunnarsson, IK Hakarpspojkarna, 31.43, 4) Eric Hallner, Ockelbo OK, 32.20, 5) Erik Brandt, Domnarvets GOIF, 34.01, 6) Anton Uller, Kils OK, 35.24, 7) Linus Täck, OK Hammaren, 36.51, 8) Karl Grywenz, OK Linné, 37.12, 9) Albin Gezelius, IFK Mora OK, 37.51, 10) Mattias Öhlund, IK Hakarpspojkarna, 39.37.

D12, 3 200 m1) Tuva Nylund, Bredaryds SOK, 26.15, 2) Emma Zettervall, Karlskrona SOK, 26.56, 3) Lisa Swartz, OK Orion, 28.45, 4) Lotte-Line Ekström, MS Parma, 29.00, 5) Tuva Östangård, Gamleby OK, 29.32, 6) Emmy Granstedt, IK Hakarpspojkarna, 29.35, 7) Elsa Brandt, Domnarvets GOIF, 31.09, 8) Sandra Ling, Jönköpings OK, 32.19, 9) Tilde Mansén, Skarpnäcks OL, 46.38, 10) Hanna Östberg, Stora Tuna OK, 49.04.

H12, 3 200 m1) Victor Hansson, OK Löftan, 21.48, 2) Marcus Lamm, Frölunda OL, 23.03, 3) Joel Golsäter, Korsnäs IF OK, 24.15, 4) Noel Helmersson, OK Tisaren, 25.06, 5) Erik Åkerman, Älvdalens IF OK, 28.13, 6) Hugo Persson, OK Denseln, 28.15, 7) Albin Malmgren, Ockelbo OK, 32.45, 8) Simon Corneliusson, OK Löftan, 33.40, 9) Axel Trofast, Tullinge SK, 36.03, 10) Alfred Sjödin, OK Tisaren, 36.35, 12) Linus Sjödén, Älvdalens IF OK, 38.57, 13) Jakob Olsson, Ockelbo OK, 39.34, 17) Karl Forsgren, Västerbergslagens OL, 49.11.

D10, 2 400 m1) Lina Uller, Kils OK, 21.05, 2) Alice Ljungberg, Tumba-Mälarhöjden OK, 21.19, 3) Judit Wennblom, Hagaby GoIF Örebro, 23.37, 4) Alva Eliasson, Sundsvalls OK, 24.35, 5) Elsa Golsäter, Korsnäs IF OK, 26.41, 6) Hilda Trofast, Tullinge SK, 34.19.

H10, 2 400 m1) Emil Ling, Jönköpings OK, 16.06, 2) Erik Palm, Västerås SOK, 18.38, 3) William Härström, Falköpings AIK OK, 19.23, 4) Robin Helmersson, OK Tisaren, 20.58, 5) Filip Hansson, OK Löftan, 22.21, 6) Albin Svensson, FK Herkules, 24.20, 7) Axel Gräfnings, Grycksbo IF OK, 28.47.

Mer läsning

Annons