Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Dyrare laga skolmaten själv

Det blir dyrare för Älvkarleby kommun att laga skolmaten i egen regi.


Det visar kostutredningen som nyligen blivit klar.

Annons

Enligt rapporten kostar det 300 000 kronor mer om året att laga skolmaten i egen regi. Totalt hamnar kostnaden på 5,1 miljoner kronor – jämfört med 4,8 miljoner med nuvarande entreprenör.

Inledningsvis blir det ännu dyrare då investeringskostnaden för ombyggnad av kommunens kök inte redovisats i jämförelsen.

Barn- och utbildningsnämndens arbetsutskott har behandlat ärendet. De vill att nämnden ska utreda frågan ytterligare och vänta med beslut till februari nästa år.

Bakgrunden till kostutredningen är att nuvarande entreprenör, Medirest i Uppsala, upphör med sin verksamhet nästa sommar. Sedan två år tillbaka levererar de kyld mat till skolbarnen i Älvkarleby. Om Älvkarleby beslutar att laga maten så är planerna att åter öppna ett storkök på Rotskärsskolan.

2 december ska frågan upp på nämndens bord.

Mer läsning

Annons